استلار(XLM) چیست؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

استلار یک پروتکل پرداخت مبتنی بر بلاکچین است که در سال ۲۰۱۴ توسط جد مک کیلب (بنیانگذار آقای گاکس و بنیانگذار ریپل) و وکیل دادگستری جویس کیم ساخته شد. هدف ابتدایی استلار ایجاد شبکه‌ای از موسسات خرد تأمین مالی در کشورهای در حال توسعه و خدمت‌رسانی به مناطق بدون بانک می‌باشد. البته بعدها با تمرکز بر اتصال شرکت‌های مالی تأسیس شده به بلاکچین تغییر جهت داد.

رمزنگاری بومی استلار، که نامش لومنز (XLM)است، عملیات‌های مختلفی را تحت شبکه انجام می‌دهد. این می‌تواند برای پرداخت هزینه‌های تراکنش‌ها استفاده شود و می‌تواند به عنوان یک پل ارتباطی عمل کند و به کاربران امکان تجارت با چند ارز را می‌دهد. استلار نیاز دارد تا کاربران در حساب‌های خود مقدار حداقلی از XLM را نگه دارند.

شبکه استلار در ژوئیه ۲۰۱۴ به همراه بنیاد غیرانتفاعی توسعه استلار تاسیس شد. این بنیاد که توسط جید مک کالب و مدیر عامل شرکت استریپ آقای پاتریک کالیسون ایجاد شده است، در عرضه‌ای اولیه ۱۰۰ میلیارد XLM را در میان شرکت‌کنندگان مختلف توزیع کرد: ۵۰ درصد آن با نرخی حدود ۳۰۰-۵۰ XLM به ازای هر نفر به افرادی که از طریق لینک دعوت ثبت نام کردند اختصاص یافت، ۲۵ درصد به شرکای مختلف، ۲۰ درصد به صاحبان بیت کوین و XRP و ۵ درصد برای مقاصد اجرایی نگه داشته می‌شود.

دوره رایگان آموزش ترید ارزهای دیجیتال
با دریافت و مشاهده دوره آموزش ارزهای دیجیتال، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

دانلود رایگان

پس از توزیع ۱۰۰ میلیارد توکن XLM، شبکه سکه‌های جدید را بدون هیچ هزینه، درگردشی با نرخ ۱ درصد در سال ضرب می‌کند. در سال ۲۰۱۹ استارل مدیر اجرایی سابق موزیلا، دنیل دیکسون را استخدام کرد، شخصی که به دلیل حمایتش از شبکه‌های بی‌طرف و کنترل داده‌های شخصی شناخته شده است.

استلار با شرکت‌های مختلفی در سراسر جهان از جمله IBM و ICICI در ایالات متحده و Barclaysو Deloitte در انگلستان همکاری داشته است.

استلار

استلار چگونه کار می‌کند؟

راه‌اندازی و انتشار

کار بلاکچین استلار با بنیاد غیرانتفاعی توسعه استلار در ژوئیه ۲۰۱۴ آغاز به شد. این بنیاد که توسط جید مک کیلب و مدیر عامل شرکت Stripe پاتریک کالیسون ایجاد شد، ۱۰۰ میلیارد XLM را در عرضه‌ای اولیه ۱۰۰ میلیارد XLM را در میان شرکت کنندگان مختلف توزیع کرد: ۵۰ درصد آن با نرخی حدود ۳۰۰-۵۰ XLM به ازای هر نفر به افرادی که از طریق لینک دعوت ثبت نام کردند اختصاص یافت، ۲۵ درصد به شرکای مختلف، ۲۰ درصد به صاحبان بیت کوین و XRP و ۵ درصد برای مقاصد اجرایی stellar.org نگه داشته می‌شود.

در سال ۲۰۱۸، شرکت کیف رمزنگاری شده بلاکچین با استلار همکاری کرد تا ۱۲۵ میلیون دلار XLM (حدود نیم میلیارد توکن) برای صاحبان کیف پول بلاکچین که در airdrop ثبت نام کرده‌اند توزیع کند.

طراحی شبکه و مدل امنیتی

رمزنگاری بومی استلار، لومنز (XLM) عملیات‌های مختلفی را تحت شبکه انجام می‌دهد. این رمز ارز می‌تواند برای پرداخت هزینه‌های تراکنش‌ها و نیز به عنوان یک پل ارتباطی عمل کند و به کاربران امکان تجارت با چند ارز را می‌دهد. برای استفاده از استلار کاربران باید در حساب‌های خود مقدار حداقلی از XLM را نگه دارند.

استلار از سازوکار اجماع خود، پروتکل اجماع استلار (CSP)، ساخته شده توسط استاد استنفورد آقای دیوید مازیسرس، استفاده می‌کند. این سیستم به افرادی وابسته است که نرم افزار(نودها) را برای برقراری ارتباط از طریق اینترنت و همکاری بین شبکه‌ها اجرا کنند.

اعتبار در این سیستم به این صورت کار می‌کند که اجرا کننده‌ی نرم افزار وظیفه دارد تا چند شرکت کننده مورد اعتماد را شناسایی کرده و قوانین رمزنگاری را برای اجرای تراکنش‌ها را بر آنها اعمال کند.

هر کسی که نرم افزار را دانلود کند، وظیفه اجرای نود‌ها را نیز بر عهده دارد. این شخص می‌تواند فردی از بانک، توسعه دهندگان و یا فردی از شرکت‌ها یا اشخاص عادی که می‌خواهند پول انتقال دهند، باشند.

همچنین ببینید: قیمت استلار

سیاست پولی و اقتصاد رمزارز

پس از توزیع ۱۰۰ میلیارد توکن XLM، شبکه سکه‌های جدید را بدون هیچ هزینه‌ای درگردشی با نرخ ۱ درصد در سال ضرب می‌کند. پروتکل هر هفته این لومن‌ها را به حساب‌هایی توزیع می‌کند که بیش از 0.05 درصد آرا از سایر حساب‌های موجود در شبکه را دریافت می‌کنند. این مکانیسم تورمی متناسب با تعداد آراء ارسالی، به کاربران پاداش می‌دهد. مثلا اگر یک آدرس ۵ درصد آرا را دریافت کند، آنها ۵ درصد از پاداش تورمی آن هفته خاص را دریافت می‌کنند.

همچنین ببینید: تحلیل تکنیکال استلار

پروسه جابجایی پول

کلیه تراکنش‌ها در شبکه استلار در بلاکچین قرار می‌گیرند و میانگین زمان بسته شدن دفتر کل بین ۳ تا ۵ ثانیه است.

کدگذاری

استلار یک پروژه متن باز است که در اصل از Ripple انشعاب یافته است. این پروژه دارای برنامه‌های توسعه نرم‌افزاری است که به زبانهای C++، Javascript، Ruby، ​​Go و CSS نوشته شده‌اند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments