ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال یا چیست؟

سه راه اصلی برای به دست آوردن بیت کوین وجود دارد: خرید، پذیرش آن‌ها در ازای کالا و خدمات، و در نهایت استخراج

زمان مطالعه: 5 دقیقه

استخراج چیست؟

سه راه اصلی برای به دست آوردن ارز دیجیتال بیت کوین وجود دارد: خرید آن‌ها از صرافی‌ها، پذیرش آن‌ها در ازای کالا و خدمات، و در نهایت استخراج یک بیت کوین جدید. استخراج درواقع فرایند اضافه کردن سوابق تراکنش‌ها به دفترکل عمومی بیت کوین، موسوم به «بلاک چین» است. وجود این سیستم باعث می‌شود که هر تراکنشی قابلیت تایید شدن داشته باشد و هر شخصی بتواند به این دفترکل دسترسی داشته باشد. کاربرد دیگر آن، تمییز قائل شدن بین تراکنش‌های قانونی بیت کوین و هر گونه تلاش برای دو بار ارسال کردن پول‌هایی است که قبلا به جایی دیگر ارسال شده اند.

استخراج: یک فرایند ثبت سوابق است، که با استفاده از قدرت پردازش کامپیوتر انجام می‌شود.

بلاک چین: یک دفترکل عمومی و توزیع شده است، که هر تراکنش بیت کوین در آن نگهداری می‌شود.

علت نام‌گذاری بلاک چین این است که زنجیره‌ای از بلاک‌ها است؛ بلاک‌هایی که لیست تراکنش‌های انجام شده در یک بازه زمانی مشخص هستند. هنگامی که یک بلاک از معاملات انجام شود، استخراج کننده‌ها آن را وارد یک فرایند می‌کنند. آن‌ها فرمول ریاضی پیچیده‌ای را باتوجه به اطلاعات داخل بلاک اعمال می‌کنند. سپس آن را به دنباله‌ای به مراتب کوتاه‌تر، و ظاهرا تصادفی از حروف و کلمات تبدیل می‌کنند که «هش» نام دارد.

هش: یک دنبالۀ منحصر به فرد و با طول ثابت از ارقام تصادفی است که می‌تواند با هر اندازه از داده ساخته شود.

یک هش صرفا شامل اطلاعات مربوط به بلاک تراکنش‌ها نیست، بلکه برخی از داده‌های دیگر نیز در آن استفاده می‌شود. از همه مهم‌تر این‌که هش مربوط به بلاک قبلی که در بلاک چین ذخیره شده است را نیز شامل می‌شود.

با این‌که ساخت هش از مجموعه‌ای از داده‌ها مثل یک بلاک از معاملات کار نسبتا راحتی است، اما این‌که با مشاهدۀ یک دنبالۀ هش بتوانید دریابید چه اطلاعاتی در آن به کار رفته است عملا غیرممکن است. بعلاوه این‌که هر هش منحصر به فرد است و تغییر دادن تنها یک رقم از یک بلاک بیت کوین، دنبالۀ هش را به کلی تغییر می‌دهد.

مفهوم هش در استخراج بیت کوین

همان‌طور که در مثال بالا مشاهده می‌کنید، تفاوتی ندارد که داده‌های شما چقدر باشند؛ اندازۀ هش همیشه ثابت می‌ماند. به خاطر همین ویژگی‌هاست که هش به‌عنوان یک مهر و موم دیجیتال کار می‌کند. اگر شخصی تنها یک بلاک از تراکنش‌ها را دستکاری کند، هش مربوط به آن و نیز تمام دنبالۀ هش‌های بعدی در بلاک چین فورا تغییر می‌کنند. بنابراین هرگونه تلاش برای کلاه‌برداری در شبکۀ بلاکچین، توسط هر شخصی که از آن استفاده می‌کند قابل شناسایی است.

استخراج ارز دیجیتال

پاداش‌ها

اساسا استخراج کننده‌ها با تایید هر تراکنش و حصول اطمینان از قانونی بودن هر یک از آن‌، در حال خدمت به جامعۀ بیت کوین هستند. آن‌ها با استفاده از نرم‌افزارهایی که مخصوص استخراج بلاک‌ها ساخته شده‌اند با یکدیگر رقابت می‌کنند. هر زمان که یک بلاک مُهر می‌شود به این معنا است که استخراج کننده با موفقیت یک دنبالۀ هش جدید را ساخته است؛ به همین خاطر وی پاداش دریافت می‌کند.

از اکتبر 2017، هر پاداش به 12.5 بیت کوین به ازای هر بلاک رسید. و این مبلغ در هر 210,000 بلاک نصف می‌شود. از آنجایی که تعداد کل ارز دیجیتال بیت کوین محدود است، هر چه کوین‌های بیشتری استخراج شوند ارزش هر کدام از آن‌ها بالاتر می‌رود. بنابراین، اگرچه تعداد بیت کوین‌ها به ازای بلاک به ناچار کاهش پیدا می‌کنند، اما ارزش نرخ استخراج احتمالا همان اندازه مانده یا بیشتر می‌شود.

به طور معمول، ساخت هش با مجموعه‌ای از اطلاعات بسیار راحت است. کامپیوترها این کار را خوب انجام می‌دهند. به همین خاطر به منظور جلوگیری از اینکه کاربران هزاران بلاک تراکنش را هش نکنند و تمام بیت کوین‌های موجود در چند دقیقه استخراج نشود، شبکۀ بیت کوین باید آگاهانه و از قصد این پروسه را سخت‌تر کند.

پیچیدگی

این کار توسط الگوریتم «گواه اثبات کار» انجام می‌شود. این سیستم از متقاضیان خدمات می‌خواهد که برخی کارها را انجام دهند. معمولا به معنای زمان پردازش توسط کامپیوتر است. تولید گواه اثبات کار یک فرایند تصادفی با احتمال پایین است. بنابراین، به طور معمول آزمون و خطاهای زیادی برای تولید یک گواه اثبات کار لازم است. در مورد ارز دیجیتال بیت کوین، هش همان چیزی است که به عنوان گواه اثبات کار فعالیت می‌کند.

گواه اثبات کار: یک اقدام اقتصادی است که از طریق درخواست برخی کارها از درخواست کنندۀ خدمات، به منظور جلوگیری از اقدامات کلاه‌بردارانه به کار می‌رود. معمولای معنای آن زمان پردازش توسط کامپیوتر است.

برای این که استخراج بیت کوین از این نیز سخت‌تر شود، چیزی به نام «سختی بیت کوین» (Bitcoin Difficulty) در پروسه پیاده سازی می‌شود. سختی ارز دیجیتال بیت کوین درواقع میزان سختی پیدا کردن یک بلاک جدید در مقایسه با ساده‌ترین بلاکی که می‌تواند وجود داشته باشد است.

سختی بیت کوین

به معنی درجۀ سختی ساخت یک هش صحیح است. این درجه هر 2016 بلاک مجددا محاسبه می‌شود. طوری طراحی شده است که استخراج یک بلاک حدودا 10 دقیقه طول بکشد. وقتی استخراج‌کننده‌های جدید به این پروژه ملحق شوند، میزان تولید بلاک به ناچار بالا می‌رود. سپس، وقتی میزان سختی مجددا محسابه شد، به منظور جبران و کاهش میزان تولید بلاک، این نرخ سختی افزایش پیدا می‌کند. هر بلاکی که توسط استخراج کنندگانِ کلاه‌بردار منتشر شود و میزان سختی را برآورده نکند، توسط هر فردی در شبکه طرد شده و از این طریق بی ارزش می‌گردد.

بنابراین، این فرایند نیازمند تلاش فراوان است و از این طریق ارز جدید به آرامی در دسترس قرار خواهد گرفت. نرخ پدیدار شدن سکه‌های جدید به نرخ استخراج کالاهایی مثل طلا از زیر زمین شباهت دارد. به همین خاطر است که این فرایند mining، یعنی استخراج نام دارد.

استخراج بیت کوین

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments