ماینینگ (Mining) یا استخراج ارز دیجیتال چیست؟

سه راه اصلی برای به دست آوردن بیت کوین وجود دارد: خرید، پذیرش آنها در ازای کالا و خدمات و در نهایت استخراج

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مقدمه

سه راه اصلی برای به دست آوردن یک ارز دیجیتال همچون بیت کوین وجود دارد: خرید آنها از صرافی‌ها، پذیرش آنها در ازای کالا و خدمات و در نهایت، استخراج ارز دیجیتال جدید. استخراج (Mining) در واقع فرآیند اضافه کردن سوابق تراکنش‌ها به دفترکل عمومی بیت کوین، موسوم به «بلاک چین» است. وجود این سیستم باعث می‌شود که هر تراکنشی قابلیت تأیید شدن داشته باشد و هر شخصی بتواند به این دفترکل دسترسی داشته باشد. کاربرد دیگر آن، تمییز قائل شدن بین تراکنش‌های قانونی بیت کوین و هر گونه تلاش برای دو بار ارسال کردن پول‌هایی است که قبلاً به جایی دیگر ارسال شده‌اند.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

Ramzarzخرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!
تو صرافی ارزپلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، بیش از ۲۰۰ ارز دیجیتال رو بخری!

شروع

استخراج یا ماینینگ (Mining) یک فرآیند ثبت سوابق است که با استفاده از قدرت پردازش کامپیوتر انجام می‌شود.

بلاک چین یک دفترکل عمومی و توزیع‌شده است که هر تراکنش بیت کوین در آن نگهداری می‌شود.

علت نام‌گذاری بلاکچین این است که زنجیره‌ای از بلاک‌ها است؛ بلاک‌هایی که لیست تراکنش‌های انجام‌شده در یک بازه زمانی مشخص هستند. هنگامی که یک بلاک از معاملات انجام شود، استخراج کننده‌ها آن را وارد یک فرآیند می‌کنند. آنها فرمول ریاضی پیچیده‌ای را با توجه به اطلاعات داخل بلاک اعمال می‌کنند. سپس آن را به دنباله‌ای به مراتب کوتاه‌تر و ظاهراً تصادفی از حروف و کلمات تبدیل می‌کنند که «هش» نام دارد.

هش (Hash) یک دنبالۀ منحصربه‌فرد و با طول ثابت از ارقام تصادفی است که می‌تواند با هر اندازه از داده ساخته شود.

یک هش صرفاً شامل اطلاعات مربوط به بلاک تراکنش‌ها نیست، بلکه برخی از داده‌های دیگر نیز در آن استفاده می‌شود. از همه مهم‌تر اینکه هش مربوط به بلاک قبلی که در بلاک چین ذخیره شده است را نیز شامل می‌شود.

با اینکه ساخت هش از مجموعه‌ای از داده‌ها مثل یک بلاک از معاملات کار نسبتاً راحتی است، اما اینکه با مشاهدۀ یک دنبالۀ هش بتوانید دریابید چه اطلاعاتی در آن به کار رفته است، عملاً غیرممکن است. به علاوه اینکه هر هش منحصربه‌فرد است و تغییر دادن تنها یک رقم از یک بلاک بیت کوین، دنبالۀ هش را به کلی تغییر می‌دهد.

مفهوم هش در استخراج بیت کوین

همان‌طور که در مثال بالا مشاهده می‌کنید، تفاوتی ندارد که داده‌های شما چقدر باشند؛ اندازۀ هش همیشه ثابت می‌ماند. به خاطر همین ویژگی‌ها است که هش به‌ عنوان یک مهر و موم دیجیتال کار می‌کند. اگر شخصی تنها یک بلاک از تراکنش‌ها را دستکاری کند، هش مربوط به آن و نیز تمام دنبالۀ هش‌های بعدی در بلاکچین فوراً تغییر می‌کنند. بنابراین هر گونه تلاش برای کلاه‌برداری در شبکۀ بلاکچین، توسط هر شخصی که از آن استفاده می‌کند قابل شناسایی است.

استخراج ارز دیجیتال

پاداش‌ها

اساساً استخراج کننده‌ها یا ماینرها با تأیید هر تراکنش و حصول اطمینان از قانونی بودن هر یک از آنها، در حال خدمت به جامعۀ بیت کوین هستند. آنها با استفاده از نرم‌افزارهایی که مخصوص استخراج بلاک‌ها ساخته شده‌اند، با یکدیگر رقابت می‌کنند. هر زمان که یک بلاک مُهر می‌شود، به این معنا است که استخراج کننده با موفقیت یک دنبالۀ هش جدید را ساخته است؛ به همین خاطر وی پاداش دریافت می‌کند.

از اکتبر 2017، پاداش استخراج به 12.5 بیت کوین به ازای هر بلاک رسید. این مبلغ در هر 210 هزار بلاک، نصف می‌شود که حدوداً چهار سال زمان می‌برد. در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک، 6.25 بیت کوین است.

از آنجایی که تعداد کل ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) محدود است، هر چه کوین‌های بیشتری استخراج شوند، ارزش هر کدام از آنها بالاتر می‌رود. بنابراین، اگرچه تعداد بیت کوین‌ها به ازای بلاک به ناچار کاهش پیدا می‌کنند، اما ارزش نرخ استخراج احتمالاً همان اندازه مانده یا بیشتر می‌شود.

به طور معمول، ساخت هش با مجموعه‌ای از اطلاعات بسیار راحت است. کامپیوترها این کار را خوب انجام می‌دهند. به همین خاطر به منظور جلوگیری از اینکه کاربران هزاران بلاک تراکنش را هش نکنند و تمام بیت کوین‌های موجود در چند دقیقه استخراج نشود، شبکۀ بیت کوین باید آگاهانه و از قصد این پروسه را سخت‌تر کند.

پیچیدگی

این کار توسط الگوریتم «گواه اثبات کار» (Proof of Work) انجام می‌شود. این سیستم از متقاضیان خدمات می‌خواهد که برخی کارها را انجام دهند. معمولاً به معنای زمان پردازش توسط کامپیوتر است. تولید گواه اثبات کار (PoW) یک فرآیند تصادفی با احتمال پایین است. بنابراین، به طور معمول آزمون و خطاهای زیادی برای تولید یک گواه اثبات کار لازم است. در مورد ارز دیجیتال بیت کوین، هش همان چیزی است که به عنوان گواه اثبات کار فعالیت می‌کند.

گواه اثبات کار (PoW) یک اقدام اقتصادی است که از طریق درخواست برخی کارها از درخواست‌کنندۀ خدمات، به منظور جلوگیری از اقدامات کلاه‌بردارانه، به کار می‌رود. معمولاً معنای آن، زمان پردازش توسط کامپیوتر است.

برای اینکه استخراج بیت کوین از این نیز سخت‌تر شود، چیزی به نام «سختی شبکه بیت کوین» (Bitcoin Difficulty) در پروسه پیاده‌سازی می‌شود. سختی ارز دیجیتال بیت کوین در واقع میزان سختی پیدا کردن یک بلاک جدید در مقایسه با ساده‌ترین بلاکی است که می‌تواند وجود داشته باشد.

سختی استخراج

سختی استخراج به معنی درجۀ سختی ساخت یک هش صحیح است. این درجه هر 2016 بلاک مجدداً محاسبه می‌شود و طوری طراحی شده است که استخراج یک بلاک حدوداً 10 دقیقه طول بکشد. وقتی استخراج‌کننده‌های جدید به این پروژه ملحق شوند، میزان تولید بلاک به ناچار بالا می‌رود. سپس، وقتی میزان سختی مجدداً محسابه شد، به منظور جبران و کاهش میزان تولید بلاک، این نرخ سختی افزایش پیدا می‌کند. هر بلاکی که توسط استخراج‌کنندگانِ کلاه‌بردار منتشر شود و میزان سختی را برآورده نکند، توسط هر فردی در شبکه طرد می‌شود و از این طریق بی‌ارزش می‌گردد.

سخن پایانی

فرآیند استخراج نیازمند تلاش فراوان است و از این طریق، ارز جدید به آرامی در دسترس قرار خواهد گرفت. نرخ پدیدار شدن کوین‌های جدید به نرخ استخراج کالاهایی مثل طلا از زیر زمین شباهت دارد. به همین خاطر است که این فرآیند، ماینینگ (mining)، یعنی استخراج، نام گرفته است.

دانلود اپلیکیشن رمزارز نیوز

رمزارز نیوز؛ اپلیکیشن تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات، رمزارزها و بلاکچین است.

با استفاده از اپلیکیشن رمزارزنیوز می‌توانید به ابزارها و امکانات وبسایت دسترسی داشته باشید، قیمت تمامی ارزهای دیجیتال را به صورت لحظه‌ای رصد کنید، اخبار و مقالات تازه منتشرشده را ببینید. و به طور کلی به هر آنچه در وبسایت رمزارزنیوز قابل مشاهده است، دسترسی داشته باشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments