روش های سرمایه گذاری در بیت کوین ، فرصت‌ها و تهدیدها

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مقدمه

در دنیای امروز که هر فردی به دنبال یافتن راهی برای کسب درآمد بیشتر است، برخی افراد سعی می‌کنند از طریق سرمایه گذاری در بیت کوین  یا سایر رمزارزها به هدف خود برسند. اگر شما هم به دنبال کسب درآمد از این طریق هستید، این مطلب به شما کمک می‌کند که با چند روش سرمایه گذاری در بیت کوین آشنا شوید. اما بهتر است قبل از آن کمی با بیت کوین آشنا شویم.

بیت کوین چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید بیت کوین چیست، باید بدانید که بیت کوین یک رمزارز است. رمزارز‌ها، ارز‌هایی هستند که به صورت ناشناس از آنها استفاده می‌شود و هیچ شخص ثالثی اجازه و امکان کنترل آن را ندارد. بیت کوین اولین رمزارز جهان است که در سال 2009 توسط فردی به نام ساتوشی ناکوموتو به جهانیان عرضه شد.

قیمت بیت کوین از ابتدا تاکنون

بد نیست با هم نیم‌نگاهی به قیمت بیت کوین از ابتدا تاکنون داشته باشیم و بیت کوین را از این منظر مورد بررسی قرار دهیم. بررسی قیمت بیت کوین می‌تواند در انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری در بیت کوین کمک فراوانی به کاربران کند.

قیمت بیت کوین در اوایل عرضه و معرفی، قیمتی پایین‌تر از 1 دلار داشت. اما بیت کوین در کمتر از 3 سال توانست از مرز 100 دلار نیز عبور کند و در ادامه برای اولین بار قیمت خود را در کانال 1200 دلار ثبت کرد. قیمت بیت کوین بین سال‌های 2013 تا 2017 هیچ وقت نتوانست به قیمت 1000 دلار برسد. اما سال 2017 یک سال افسانه‌ای برای بیت کوین بود. هر واحد بیت کوین در این سال بین 3 هزار تا بیش از 19 هزار دلار خرید و فروش می‌شد و در نهایت در کانال 14 هزار دلاری به سال 2018 رسید.

قیمت بیت کوین در سال‌های 2018 و 2019 در محدوده قیمتی 4 تا 16500 دلاری در نوسان بود.

قیمت هر واحد بیت کوین در لحظه نگارش مقاله کمی بیش از 10 هزار دلار است.

شیوه‌های کسب درآمد از طریق سرمایه گذاری در بیت کوین

اکنون زمان آن است که با چند روش سرمایه گذاری در بیت کوین آشنا شویم. بررسی قیمت بیت کوین به ما نشان داد که این بازار به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نیست، بنابراین بهتر است ادامه این مطلب را با دقت بیشتری پیگیری کنید.

نگهداری بیت کوین

نگهداری بیت کوین اولین روش سرمایه گذاری در بیت کوین است. در این شیوه کاربر ابتدا مقداری بیت کوین از یک صرافی آنلاین یا هر شیوه دیگری خریداری می‌کند و آن را با حفظ مسائل امنیتی در کیف‌ پول خود نگهداری می‌کند. این شیوه بیشتر برای افرادی که به بیت کوین به چشم یک سرمایه‌گذاری بلند‌مدت نگاه می‌کنند، بسیار عالی است. کاربر پس از حدود 1 سال یا کمی کمتر یا بیشتر، بیت کوین خود را به قیمتی بالا‌تر از قیمت خرید، به فروش می‌رساند و از این طریق به سود خوبی می‌رسد.

مزایا

 • احتمال سود‌‌دهی بالا
 • کاهش میزان استرس نوسانات مقطعی

معایب

 • احتمال افت قیمت
 • احتمال فراموشی یا از دست دادن اطلاعات ورود به کیف‌ پول و عبارت بازیابی

ترید (نوسان‌گیری)

ترید یا نوسان‌گیری یک روش سرمایه گذاری در بیت کوین است که آن را می‌توان جزو بهترین شیوه‌های سرمایه گذاری قلمداد کرد. این شیوه دقیقاً همان روشی است که به وسیله آن می‌توانید حتی در بازار‌های مالی داخلی یا خارجی به سود خوبی برسید؛ به شرط آنکه با ابزار‌های آن آشنا باشید. یکی از این ابزار‌ها، تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال است. ابزار دیگر، میانگین متحرک است. در این روش فرد پس از خرید بیت کوین در قیمت کف، به انتظارِ رسیدنِ قیمت آن به نقطه‌ای خاص می‌نشیند و به محض رسیدن قیمت بیت کوین به محدوده موردنظر، آن را با قیمت جدید به فروش می‌رساند. بر خلاف شیوه قبل که کاربر می‌بایست مدت زیادی تحلیل‌های بازار را دنبال می‌کرد، در این شیوه فرد می‌تواند بیت کوین خود را حتی 1 ساعت پس از خرید به فروش برساند. فراموش نکنید حتماً از استاپ‌لاس یا حد‌ضرر در این زمینه استفاده کنید.

مزایا

 • سود‌‌دهی در بازه‌‌های زمانی کوتاه
 • امکان تبدیل بخشی از سرمایه بیت کوینی به آلت کوین‌‌ها در زمان مقتضی

معایب

 • امکان از دست دادن سود به دلیل عدم ذخیره (save) در زمان مناسب
 • نیاز به دانش فنی و تحلیلی مرتبط با ترید

ماینینگ

اگر در مورد ماینینگ یا همان استخراج ارز‌های دیجیتال اطلاعاتی هرچند اندک داشته باشید، حتماً نام ماینر برای شما آشناست. استخراج بیت کوین در اوایل ظهور بیت کوین با کامپیوتر‌های خانگی صورت می‌گرفت، اما امرزوه بدون وجود دستگاه‌های استخراج بیت کوین یا ریگ‌های استخراج قدرتمند، عملاً انجام پروسه ماینینگ امکان‌پذیر نیست. در این روش سرمایه گذاری در بیت کوین که نیاز به هزینه‌های متفاوتی دارد، شما با خرید 1 یا چند دستگاه ماینر وارد پروسه ماینینگ می‌شوید. با ایجاد هر بلاک، شما پاداش دریافت  می‌کنید. برای حصول اطمینان از درآمد‌زا بودن ماینر‌های خود، می‌توانید از ماشین حساب ارز دیجیتال استفاده کنید.

مزایا

 • افزایش امکان استخراج بیت کوین با تکمیل بلاک‌‌ها
 • شرکت در پروسه تأیید تراکنش‌‌ها و دریافت بیت کوین

معایب

 • هزینه‌بر بودن خرید ماینر و تجهیزات جانبی
 • مصرف برق بالا
 • ایجاد سروصدا و گرمای آزاردهنده
 • نیاز به فضای جداگانه

فاست بیت کوین

یکی از روش‌های مرسوم و البته ناکارآمد برای به دست آوردن بیت کوین فاست بیت کوین است. حتماً شما هم با آگهی‌هایی شبیه آگهی زیر روبه‌رو شده‌اید:

دریافت بیت کوین، تنها با مشاهده آگهی

در این روش شما با دیدن آگهی‌های مختلف از طریق سایت‌های گوناگون، مقدار بسیار ناچیزی بیت کوین دریافت می‌کنید. در این روش ظاهراً شما چیزی از دست نمی‌دهید، اما حقیقت این است که هیچ کس با این روش سرمایه گذاری در بیت کوین به هیچ جایی نرسیده است و فقط زمان خود را از دست داده است.

سخن پایانی

از میان این روش‌‌های گوناگون سرمایه گذاری در بیت کوین، تنها می‌‌توان به 3 روش اول امیدوار بود؛ چراکه فاست بیت کوین نه تنها یک روش سرمایه گذاری در بیت کوین محسوب نمی‌‌شود، بلکه می‌‌توان آن را یک شیوه کلاه‌‌برداری نیز تلقی کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments