خرید Pepe بدون کارمزد
تو صرافی ارزپلاس میتونی پپه قورباغه و 200 رمزارز دیگه رو بدون کارمزد خرید و فروش کنی!

شروع

سایت ایرانی استخراج بیت کوین | کلاهبرداری یا واقعی؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مقدمه

تب و تاب کسب سود و درآمد میلیونی، سر خیلی‌ها را به باد داده و جیب عده زیادی را خالی کرده است. این روزها اینترنت و فضای مجازی پر شده از سایت‌های اسکم و کلاهبرداری که از کمبود اطلاع مردم به نفع خودشان استفاده و به راحتی حساب‌های آنها را خالی می‌کنند. سایت‌های زیادی با عنوان استخراج ابری بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال به راه افتاده است که اغلب آنها دروغ هستند. در ایران هم کم نیستند سایت‌هایی که از این راه کلاهبرداری می‌کنند و کم نیستند ایرانیانی که فریب سایت های ایرانی استخراج بیت کوین را می‌خورند.

یک سایت ایرانی برای هشدار به کاربران درباره این گونه کلاهبرداری‌ها، یک روش خیلی جالب را امتحان کرده است. در این مقاله می‌خواهیم درباره این سایت و ایده خلاقانه آن صحبت کنیم. اگر می‌خواهید عمق فاجعه کلاهبرداری‌های اینترنتی را بهتر بشناسید، با ما همراه باشید.

۵۰۰ میلیون بیبی دوج رایگان
فقط با ثبت نام در صرافی بیت لند، ۵۰۰ میلیون بیبی دوج جایزه بگیرید!

ثبت نام

خلاقیت برای هشدار کلاهبرداری

به بعضی‌ها هر چقدر هم که هشدار بدهید و درباره پروژه‌های کلاهبرداری و طرح‌های پانزی با آنها صحبت کنید، فایده‌ای ندارد. انگار انگیزه کسب سود در آنها خیلی قوی است و چشمشان به روی واقعیت بسته شده است. تا خودشان تجربه نکنند و در دام نیفتند و به اصطلاح سرشان به سنگ نخورد، متوجه نمی‌شوند.

سایت‌های کلاهبرداری ایرانی زیادی همچون آی ماینر، آریا کوین و … همین الآن مشغول فعالیت هستند.

این سایت‌ها با دادن پول برای انتشار رپورتاژ خبری به وبسایت‌های معتبر و تبلیغات در آن وبسایت‌ها و همچنین ترغیب به استخراج ارز دیجیتال با دادن آمارهای غلط درباره سود کلان استخراج و روش‌های دیگر جذب مخاطب، سعی می‌کنند افراد ناآگاه را فریب بدهند و سرمایه آنها را بالا بکشند.

برای همین، جای خالی ایده‌های خلاقانه‌ای که این افراد را با سایت‌ها و پروژه‌های کلاهبرداری آشنا کند، خیلی احساس می‌شود. سایت جی ‌کوین هش (jcoin-hash) یکی از همین ایده‌های خلاقانه و ناب است که با هدف آشنا‌ ساختن مردم با زیر و بم کلاهبرداری‌ها در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال ایجاد شده است.

ظاهر سایت جی کوین، شباهت زیادی با سایت های ایرانی استخراج ابری بیت کوین دارد.

سایت ایرانی استخراج بیت کوین

در نگاه اول و پس از وارد شدن به سایت جی‌ کوین هش، عبارت‌های متداولی را می‌بینید که دقیقاً در پروژه‌های کلاهبرداری استفاده می‌شوند؛ مانند «استخراج ابری بیت کوین» یا «درآمد ارزی بدون ریسک». این جملات برای ایجاد انگیزه در کابران آورده می‌شوند تا آنها را به ثبت ‌نام در این سیستم ترغیب کنند.

برای اطلاع بیشتر، مقاله کلاهبرداری اینترنتی را بخوانید.

جی‌ کوین به شیوه‌ای طنزآمیز تمام ویژگی‌های سایت‌های اسکم و سایت های ایرانی استخراج ابری بیت کوین را رعایت کرده است. ویژگی‌هایی مثل: پرداختی‌ها و واریز‌ها، دیدگاه‌های دروغین کاربران، آمارهای غیرواقعی و ساختگی، ارائه پیش‌بینی‌ها و دیدگاهی که از چندین برابر شدن ارزش آن ارز دیجیتال در آینده خبر می‌دهند و … .

جی کوین هش

ثبت ‌نام در سایت جی کوین هش، فقط با نوشتن نام و نام خانوادگی و در چند ثانیه انجام می‌شود.

سایت ایرانی استخراج بیت کوین

بعد از ثبت نام و وارد شدن به حساب کاربری، می‌توانید برای سرمایه‌گذاری به اجاره ماینر بپردازید و در پاداش استخراج شریک شوید.

سایت ایرانی استخراج بیت کوین

بعد از انتخاب پلن مورد نظر و زدن گزینه «پرداخت و اجاره ماینر»، پیام زیر نمایش داده می‌شود:

این پیام در حقیقت تمام هدف این سایت است؛ یعنی توجه دادن به اینکه چقدر راحت می‌شود فریب خورد.

در این پیام آمده:

دست نگهدار! آیا فریب فیلم ها و مطالبی که اینجا نوشته شده رو خوردی؟ آیا واقعا میخواستی به ما پول بدی؟ میدونی اینا همش دروغ بود و ما هدفمون گرفتن پولت بود؟ میدونی ممکن بود حتی بهت سود هم بدیم اگر پول میدادی؟ یعنی پولت رو میگرفتیم و از پول خودت بهت سود میدادیم یا اینکه تشویقت میکردیم دوستاتم بیاری تا اونا هم سود بگیرن و پول اونا رو میگرفتیم و به بقیه سود میدادیم!

به این روش کلاهبرداری میگن؛ کلاهبرداری پانزی. و متاسفانه چون یک مدت محدود سود پول رو میگیری، همه زندگیت رو برای ما میفرستی و زمانی میفهمی قربانی شدی که خیلی دیر شده.

اینترنت پر شده از ادعای کسب درآمد دلاری و ماین بیتکوین ابری و خرید توکن هایی که قراره در آینده میلیون دلاری بشن ولی بیا فکر کن اگر کسی بود که میتونست اینقدر پول دربیاره، چه نیازی به پول تو داشت؟ چرا دنبال این یک قرون دو زار ته جیب مردمه که اینقدر تبلیغ میکنه؟ دفعه بعد که خواستی سرمایه گذاری کنی بیشتر فکر کن.

جی‌ کوین هش، یک طرح خلاقانه است. توصیه می‌کنیم که آن را به دوستانی که به دنبال سرمایه‌گذاری روی چنین پروژه‌هایی هستند پیشنهاد کنید تا آنها را از انجام این کارها باز دارید. گاهی اوقات از در طنز وارد شدن و معرفی چنین پروژه‌هایی که به زبان خودشان با آنها صحبت می‌کند، تأثیر بیشتری نسبت به هشدار مستقیم دارد.

به نظر می‌رسد مدیر سایت جی‌ کوین هش، این نکته را در نظر داشته است. هدف او هشدار برای جلوگیری از کلاهبرداری است و طرح خلاقانه او به بهترین شیوه این هدف را محقق ساخته است.

سخن پایانی

همان اندازه که فناوری‌هایی مثل بلاک چین و ارزهای دیجیتال پیشرفت می‌کنند، طراحان پانزی و کلاهبرداران هم از اصطلاحات و نوآوری‌های جدید این حوزه‌ها استفاده می‌کنند. آنها کلاهبرداری‌های خود را از سطوح ابتدایی و ساده به مرحله‌ قراردادهای هوشمند و اوراکل‌ها هم رسانده‌اند. اما به هر حال ویژگی‌های مشترکی در تمامی این پروژه‌ها وجود دارد که اگر از آنها اطلاع داشته باشید، دیگر به سادگی در دام کلاهبرداران نمی‌افتید.

برای اطلاع بیشتر، لیست سایت های اسکم بیت کوین و ارز دیجیتال را ببینید.
یادتان باشد که بدون تحقیق و بررسی، هیچ وقت در جایی سرمایه گذاری نکنید و حواستان باشد که فریب ظاهر سایت، مجوزهای ثبت شرکت، نظرات کاربران و … را نخورید. همه اینها می‌توانند ساختگی و دروغ باشند.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments