آینده کاردانو چگونه خواهد بود؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

مقدمه

کاردانو به عنوان یک بلاکچین عمومی دارای توکن ADA می‌باشد. طراحی این ارز دیجیتال به شکلی است که می‌توان از آن به عنوان وجه نقد دیجیتالی نام برد. آینده کاردانو به عوامل بسیاری بستگی دارد. اصولاً آیندۀ رمزارزها به طور دقیق قابل پیش‌بینی نیست. این پلتفرم در پی حفاظت از حریم خصوصی افراد است. طبق تحقیقات انجام‌شده، می‌توان گفت پلتفرم کاردانو «بلاک چین نسل سوم» است که به برخلاف دیگر بلاکچین‌ها به زبان برنامه نویسی Haskell نوشته شده است.

کاردانو چیست؟

آینده ارز کاردانو

سال 2015، سازمان IOHK توسط چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) تأسیس شد. در سال 2017 چارلز هاسکینسون، مدیر عامل اسبق اتریوم، کاردانو را طراحی و عرضه کرد. در سپتامبر سال 2017 کاردانو به عموم مردم ارائه شد.

چارلز به دنبال یک پلتفرم با قابلیت‌هایی همچون مقیاس‌پذیری، پایداری مناسب و قابلیت تعامل بود.

سه سازمان به نام‌های بنیاد کاردانو، IOHK و Emurgo، این پلتفرم را نگهداری و اداره می‌کنند. بنیاد کاردانو در کشور سوئیس قرار دارد.

IOHK تیمی است که این پلتفرم را طراحی کرده و ساخته است. علاوه بر این، آنها الگوریتم Ouroboros را به صورت منحصربه‌فرد، یکپارچه‌سازی کرده‌اند. کاردانو می‌کوشد با سرمایه‌گذاری و همچنین دادن مشاوره و کمک کردن به توسعه بلاک چین، این بلاک چین را که به صورت غیرمتمرکز است، برای پذیرش سازمان‌های‌ مختلف، آماده کند.

تفاوت کاردانو با دیگر آلت کوین‌ها در چیست؟

آینده ارز کاردانو

  1. زبان برنامه‌نویسی کاردانو Haskell می‌باشد. آلت کوین‌های دیگر از این زبان پیروی نمی‌کنند.
  2. کاردانو از الگوریتمی به نام Ouroboros استفاده می‌کند.
  3. کاردانو از دو لایه تشکیل شده است: یک لایه پرداختی (CSL) و یک لایه محاسباتی (CCL). این دو لایه، عملیات محاسباتی را از حساب‌های دفتر کل توزیع شده جدا می‌کنند.
  4. سرعت تراکنش‌های کاردانو حدود 257 تراکنش در ثانیه است!

شلی (Shelley) چیست؟

از زمان تأسیس کاردانو تا کنون، نسخۀ بایرن (Byron) روی این شبکه فعال بوده است. همانطور که قبلا در مقاله استیکینگ کاردانو گفته شد، شلی (Shelley) عصر جدیدی برای کاردانو است. تیم توسعه‌دهندۀ کاردانو، مسیر پیشرفت کاردانو را به 5 مرحله تقسیم کرده است. شلی مرحلۀ دوم این مسیر است. این به‌روزرسانی، گامی در جهت غیرمتمرکزشدن کاردانو است.

این به‌روزرسانی موجب شد که هیجان زیادی در قیمت کاردانو و توکن آن ADA ایجاد شود. به دنبال آن، آینده ارز کاردانو می‌تواند امیدوارکننده‌تر باشد.

به‌روزرسانی کاردانو و انتقال شبکه به شبکۀ شلی، یکی از چشمگیرترین انتقال‌های تاریخ رمزارزها است.

چارلز هاسکینسون، مؤسس کاردانو، معتقد است که پس از این به‌روزرسانی، آینده‌ کاردانو بسیار لذت‌بخش‌تر می‌شود و به اعتقاد وی هیچ رمزارز دیگری قابل مقایسه با آنها نیست.

پس از این به‌روزرسانی، شلی شاهد استقبال خوبی از سوی کاربران بوده است و تنها در یک روز، 100 ها استخر سرمایه‌گذاری به شلی پیوستند.

پس از راه‌اندازی شبکۀ شلی، 481 استخر که 416 تای آن فعال است، برای سرمایه گذاری به این شبکه پیوستند، البته این اعداد دائماً در حال تغییرند.

این میزان اعتماد به کاردانو و شبکۀ شلی، می‌تواند آینده ارز کاردانو را به سمت سودهی ببرد.

تا تاریخ 2 تیرماه، 1061 استخر در شبکۀ شلی سرمايه‌گذاري کرده‌اند که از این 1061 استخر، حدود 986 استخر فعال می‌باشند. این استخرها با ارزش 12.9 میلیارد توکن ADA که معادل 2.4 میلیارد دلار است، در حال فعالیت هستند. انتظار می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور، 500 استخر دیگر نیز اضافه شود که این موضوع برای آینده‌ کاردانو بسیار بااهمیت است.

چارلز هاسکینسون، بنیانگذار کاردانو می‌گوید:

تمرکززدایی مهم‌ترین و بااهمیت‌ترین کاری است که IOHK می‌تواند انجام ‌دهد.

به‌روزرسانی کاردانو موجب شد که ارزش آن افزایش یابد. هاسکینسون معتقد است که اگر تمام برنامه‌های تیم وی به خوبی پیش برود، آینده ارز کاردانو بسیار امیدوارکننده‌تر از بیت کوین خواهد بود.

چرا کاردانو را نسل سوم ارزهای دیجیتال می‌دانند؟

آینده ارز کاردانو

به گفتۀ چارلز هاسکینسون، بلاک چین دارای سه نسل است. بنیانگذار اتریوم معتقد است کاردانو نسل سوم بلاک چین می‌باشد. در ادامۀ مقاله به معرفی 3 نسل بلاک چین می‌پردازیم.

1- بیت کوین و تغییر نوع انتقال پول

آینده ارز کاردانو

در دنیای مدرن، یکی از متداول‌ترین سؤالات این است که آیا روشی وجود دارد که بتوان به کمک آن پول را بدون هیچ واسطه‌ای و همچنین به صورت غیرمتمرکز، بین دو یا چند شخص انتقال داد؟

ساتوشی ناکاموتو با خلق بیت کوین به تمام پرسش‌هایی از این قبیل پاسخ داد.

بیت کوین این امکان را فراهم کرد تا پول بدون هیچ واسطه‌ای و به صورت غیرمتمرکز بین دو شخص جابه‌جا شود. اما این بلاکچین با مشکلاتی نیز دست و پنجه نرم می‌کند.

در بیت کوین هیچ راهی وجود ندارد که برای یک تراکنش شرایط خاصی در نظر گرفته شود. به‌عنوان مثال اگر علی کارمند یک شرکت است و قرار است حقوق او به صورت بیت کوین پرداخت شود، رئیس شرکت نمی‌تواند بیت کوین را با شرط انجام‌پذیری صحیح کار، در همان ابتدا پرداخت کند. زیرا بیت کوین قابلیت پذیرش شرایط خاص را ندارد.

برای به وجود آوردن چنین شرایطی، باید یک برنامه‌نویسی پیچیده و در عین حال یکپارچه صورت پذیرد. به دلیل وجود این مشکل، نسل دوم بلاک چین تولید شد.

2- اتریوم و قراردادهای هوشمند آن

برای پایان دادن به مشکل نسل اول بلاک چین، Smart Contract (قرارداد هوشمند) تولید شد.

کاربران در قراردادهای هوشمند می‌توانند انتقال پول را به صورت غیرمتمرکز و بدون واسطه انجام دهند. همچنین در این قراردادها می‌توانید هر گونه شرطی را برای طرف مقابل بگذارید.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) خالق اتریوم توانست با رفع این مشکل، یک بلاکچین قدرتمند را تأسیس کند. این ویژگی (قرارداد هوشمند) آنقدر جذاب بود که به سرعت با استقبال کاربران همراه شد.

اما نسل دوم بلاک چین نیز دارای مشکلاتی بود. پیش‌بینی نکردن مقیاس‌پذیری در این بلاکچین به عنوان یک مشکل در نسل دوم بلاکچین مطرح بود. در زمان طراحی این پروژه، مقیاس‌پذیری پیش‌بینی نشده و با ورود کاربران، گنجایش و سرعت انجام تراکنش‌ها به مشکل خورد.

برای رفع چنین مشکلی نسل سوم بلاک چین وارد شد.

3- کاردانو

هاسکینسون می‌دانست که بلاکچین اتریوم نیاز به تغییراتی دارد.

هاسکینسون از ویژگی‌های مثبت دو نسل قبل بلاک چین در کاردانو استفاده کرد. او با ادغام کردن ویژگی‌های مثبت دو نسل قبل به علاوه اضافه کردن یک سری ویژگی‌های مثبت جدید، کاردانو را به وجود آورد.

ویژگی‌های مثبت جدید کاردانو عبارت‌اند از:

  1. مقیاس‌پذیری
  2. کارکردپذیری مشترک
  3. پایداری مطلوب

همان‌طور که گفته شد، کاردانو به صورت منحصربه‌فرد می‌باشد و با فلسفه علمی و دانشِ داوریِ همتا خلق شده است. کاردانو به دلیل قدرتمند بودن و همچنین رفع مشکلات دو نسل قبل بلاک چین، به سرعت در حال انتشار است. به گفتۀ هاسکینسون، کاردانو در تلاش است که مشکلات اتریوم را نداشته باشد. هاسکینسون آینده ارز کاردانو را امیدوارانه توصیف می‌کند.

آینده کاردانو ، آیا جایگزین بیت کوین می­‌شود؟

برای یافتن پاسخ این سؤال، باید هر سه بلاکچین را با یکدیگر مقایسه کنیم. همان‌طور که می‌دانید بیت کوین و اتریوم از ماینینگ استفاده می‌کنند. اما این روش دارای مشکلاتی همچون میزان بالای مصرف برق، رقابت ناعادلانه و سرعت انتقال است.

اما در کاردانو که با روش اثبات سهام فعالیت می‌کند، این‌گونه نیست و هر کس به میزان دارایی خود، به مرور زمان، کوین دریافت می‌کند.

بیت کوین قصد ندارد از روش اثبات سهام بهره ببرد، اما اتریوم به زودی در نسخه 2 خود از روش اثبات سهام استفاده می‌کند. روش اثبات سهام کاردانو، قوی‌تر از روش اثبات سهام اتریوم خواهد بود.

بیت کوین فقط ارزش را منتقل می‌کند و نمی‌تواند قراردادها را ذخیره کند اما اتریوم برخلاف بیت کوین، علاوه بر ارسال ارزش، توانایی ذخیره قراردادها را نیز دارد. ولی مشکل اتریوم این است که تنها از یک لایه برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌کند و باعث می‌شود حرکت انتقال کند شود.

کاردانو برخلاف اتریوم، از چند لایه برای ذخیرۀ قراردادها استفاده می‌کند و همین امر باعث می‌شود سرعت انتقال، بسیار افزایش یابد.

با تمام این توضیحات، می‌توان به آینده ارز کاردانو امیدوار بود.

سخن پایانی

بیت کوین را می‌توان شروع‌کنندۀ جریان رمزارزها دانست. بیت کوین می‌تواند برای سیستم پرداخت جهانی مؤثر واقع شود اما برای دنیایی مدرن و غیرمتمرکز، نیاز به بلاکچین‌های مدرن‌تر حس می‌شود. از این رو با توجه به ویژگی‌های کاردانو می‌توان به آیندۀ کاردانو امیدوار بود. همان‌طور که گفته شد، هیچ پیش‌بینی دقیقی نمی‌توان در مورد آینده ارز کاردانو انجام داد، اما کاردانو می‌تواند با ادامه دادن همین مسیر، آیندۀ خوبی را برای خود رقم بزند. شاید آیندۀ‌ ارز کاردانو با توجه به آیندۀ بازار رمزارزها تغییر کند، اما با شرایط فعلی می‌توان بلاکچین کاردانو را نسل سوم بلاکچین‌ها دانست.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments