همه چیز در مورد لیبرا، ارز دیجیتال فیسبوک

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مقدمه

یکی از پروژه‌های ارز دیجیتال، که این روزها سروصدای زیادی به‌پا کرده، پروژه لیبرا یا همان ارز دیجیتال شرکت فیسبوک است. فیسبوک قصد دارد با استفاده از فناوری بلاکچین، یک اکوسیستم یکپارچه و گسترده ایجاد نماید، که قابلیت انتقالات مالی و پرداخت را در سراسر دنیا، به سادگی و با هزینه پایین، ممکن سازد. اما درحقیقت ماهیت لیبرا چیست؟

معرفی ارز دیجیتال فیسبوک

لیبرا یک استیبل کوین با پشتوانه مجموعه‌ای از دارایی‌های کم‌نوسان است، که تاکنون دلار، یورو، پوند انگلیس و ین ژاپن در لیست پشتوانه‌های آن قرار گرفته‌اند، اما ممکن است دارایی‌های مستقل دیگری (که به‌طور گسترده‌ای در دسترس باشند) نیز به این لیست اضافه شوند.

ارز دیجیتال فیسبوک، یا لیبرا، نظر سرمایه‌گذاران بزرگی را به خود جلب کرده است و قرار است ابتدا در فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ دردسترس قرار بگیرد، که مجموعا بیش از 2 میلیارد کاربر دارند و می‌توانند شعار لیبرا، یعنی ایجاد یک ارز و زیرساخت جهانی برای میلیاردها نفر را به واقعیت تبدیل کنند.

البته پروژه لیبرا علاوه بر این استیبل کوین، توکن سرمایه‌گذاری لیبرا را نیز شامل می‌شود، که فقط در اختیار سرمایه‌گذاران این پروژه و بنیان‌گذاران انجمن لیبرا قرار خواهد گرفت. این توکن سرمایه‌گذاری عملا مانند اوراق بهادار عمل می‌کند و درصورتی‌ که این پروژه به درستی اجرا شده و به سوددهی برسد، سود را بین سرمایه‌گذاران تقسیم خواهد کرد.

ارز دیجیتال فیسبوک

سرمایه‌گذاران لیبرا چه کسانی هستند؟

از اوایل سال 2019 که پروژه لیبرا معرفی شد، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگی مثل ویزا کارت، مسترکارت، اسپاتیفای، بانک جهانی زنان، اوبر، پی‌پال و … در انجمن سرمایه‌گذاران آن حضور پیدا کردند؛ اما تعدادی از آن‌ها مثل ای‌بی، ویزا، پی‌پال و مسترکارت، به دلیل درگیری‌های این پروژه با قانون‌گذاران، از عضویت در انجمن آن انصراف دادند و حالا این انجمن 20 عضو اصلی دارد؛ اما گفته می‌شود که این تعداد بیشتر خواهد شد.

ارز دیجیتال فیسبوک چطور کار می‌کند؟

وایت پیپر لیبرا در تاریخ 18 ژوئن 2019 رسما منتشر شد، که نحوه کار و نکات فنی آن را توضیح داده بود. طبق این وایت پیپر، ارز دیجیتال فیسبوک الگوریتمی با نام LibraBFT ایجاد کرده است، که تقریبا عملکردی مانند الگوریتم اثبات سهام (PoS) دارد. در این الگوریتم برای تایید هر تراکنش، باید دو سوم اعضای جامعه لیبرا آن را تایید کنند. این اعضا باید حداقل 10 میلیون دلار وجه نقد را به‌عنوان وثیقه پرداخت کرده باشند، البته ممکن است این شرایط در آینده تسهیل گردد.

سرعت اولیه تراکنش‌های بلاکچین لیبرا، هزار تراکنش بر ثانیه اعلام شده، اما با توجه به نیاز و میزان گسترش شبکه، افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین، پروژه لیبرا قصد دارد زیرساختی برای ایجاد قراردادهای هوشمند و اجرای برنامه‌های کاربردی روی آن باشد و به این منظور، زبان برنامه‌نویسی اختصاصی Move را ایجاد نموده است.

تاریخ شروع به‌کار لیبرا، اواخر 2019 اعلام شده بود، اما به دلیل نگرانی درمورد عدم ثبات اقتصادی، انتشار آن تا زمان نگارش مقاله به‌ تعویق افتاده است. لذا توجه داشته باشید تمامی پروژه‌های موسوم به فروش لیبرا که در حال حاضر توسط برخی افراد ارائه می‌شود، کلاهبرداریست. زیرا هنوز این رمزارز ارائه نشده است.
ارز دیجیتال فیسبوک

هدف پروژه لیبرا

لیبرا مجموعاً قصد دارد محرومیت‌های بانکی و عدم دسترسی به امکانات بانکی را برای مردم سراسر دنیا از بین ببرد. طبق آمار جهانی، 1.7 میلیارد نفر در دنیا وجود دارند که از خدمات بانکی بهره‌ای نمی‌برند و نیمی از افراد مسن در جهان حتی یک حساب بانکی هم ندارند. سالیانه 25 میلیارد دلار سرمایه صرف کارمزد انتقالات مالی برون‌مرزی می‌شود و حتی در کشورهای درحال توسعه، 70 درصد کسب‌وکارهای خرد از اعتبارات بانکی استفاده نمی‌کنند.

مجموع این نواقص و کمبود امکانات مالی و اعتباری در سراسر دنیا، محیط را برای ایجاد ایده لیبرا مهیا کرده است. موسسات مالی بزرگی که حالا به‌عنوان سرمایه‌گذاران لیبرا معرفی شده‌اند نیز، با این کار نظر مشتریان بیشتری را جلب می‌کنند. البته یکی از شرایط تعیین شده برای عضویت شرکت‌ها در انجمن لیبرا، حداقل 5 سال سابقه فعالیت اجتماعی و حداقل بودجه عملیاتی 50 میلیون دلار است.

لیبرا کاربرد اولیه خود را انتقال وجه اعلام کرده است. در کالیبرا (که کیف پول ارز دیجیتال فیسبوک است)، کاربران موجودی و یا مبالغ منتقل شده حساب خود را علاوه بر واحد لیبرا، بر اساس ارزهای فیات نیز مشاهده می‌کنند تا استفاده از آن آسان‌تر باشد. اعضای انجمن لیبرا قصد دارند به‌حدی میزان گسترش و سهولت استفاده از لیبرا را بالا ببرند که حتی در خرده‌فروشی‌ها، کافی‌شاپ‌ها و غیره نیز قابل استفاده باشد.

ارز دیجیتال فیسبوک

کیف پول لیبرا

ارز دیجیتال فیسبوک یعنی لیبرا، علاوه بر موارد ذکر شده، یک کیف پول مخصوص به خود، به‌نام کالیبرا نیز دارد. کالیبرا حالا به یکی از شرکت‌های زیرمجموعه فیسبوک تبدیل شده که توسط اعضای انجمن لیبرا اداره می‌گردد.

این شرکت کار خود را با ساخت یک کیف پول نرم‌افزاری برای نگهداری لیبرا آغاز می‌کند، که کاربران با استفاده از آن می‌توانند انتقالات لیبرا را انجام دهند. همانطور که گفته شد لیبرا قرار است در پلتفرم‌های زیرمجموعه اکوسیستم فیسبوک، مثل اینستاگرام، واتس اپ و وبسایت فیسبوک اجرا شود و این‌کار با استفاده از رابط کاربری کالیبرا انجام خواهد گرفت. البته کالیبرا قصد دارد در ادامه، محصولات و سرویس‌های مالی دیگری را نیز برای لیبرا ایجاد نماید.

مقایسه لیبرا با سایر ارزها

لیبرا از نظرهایی به اتریوم شباهت دارد؛ زیرا امکان اجرای قراردادهای هوشمند و ایجاد بستری برای برنامه‌ریزی ارزهای دیجیتال را ممکن کرده است. ضمنا همانطور که ذکر کردیم الگوریتم اجماع شبکه بلاکچین لیبرا، به الگوریتم اثبات سهام شباهت دارد که قرار است برای اتریوم 2.0 به‌کار گرفته شود. بنیاد اتریوم نیز معتقد است که الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) مصرف انرژی بالا و عملکرد پایینی دارد، اما هنوز نه اتریوم و نه لیبرا نتوانسته‌اند به‌صورت عملی این الگوریتم را اجرا کنند.

لیبرا نیز مانند بیت کوین و اکثر رمزارزها، بر حفظ حریم خصوصی تمرکز دارد. هویت کاربران در این شبکه ناشناس است و کاربران با جفت کلیدهای عمومی و خصوصی شناخته می‌شوند، نه هویت واقعی آن‌ها. لذا یک فرد می‌تواند چندین جفت کلید داشته باشد.

انتقاداتی درمورد غیرمتمرکز نبودن لیبرا، بر آن وارد است؛ اما لیبرا وعده داده که سعی می‌کند برنامه‌هایی را برای تمرکززدایی اجرا نماید، اما مشابه ایاس، همچنان اقدامی برای آن انجام نداده است. لیبرا نیز مانند بایننس کوین برنامه دارد که به‌طور منظمی کوین‌های خود را بسوزاند و مانند تزوس، مدیریت درون‌زنجیره‌ای را ممکن کرده است. به دلیل اعتبار بالای اعضای انجمن لیبرا، می‌توان گفت این رمزارز از نظر مورد تایید بودن، شباهت‌هایی با هایپرلجر دارد و از این نظر نیز که اجباری برای حفظ حافظه تمام تراکنش‌ها توسط کاربران وجود ندارد، به کودا شبیه است.

ارز دیجیتال فیسبوک

سخن پایانی

انتقادات زیادی درمورد پروژه لیبرا و نحوه قانون‌گذاری آن مطرح بوده است، اما این ارز دیجیتال یکی از پروژه‌های بزرگ فیسبوک است و سرمایه‌گذاران بسیار قدرتمندی نیز دارد، که احتمال موفقیت را برای آن افزایش می‌دهند. در هرصورت به اعتقاد برخی کارشناسان، اجرای لیبرا علاوه بر تحقق اهداف خود این پروژه در تغییر سیستم‌های پرداختی و مالی، می‌تواند موجب جلب توجه مثبت مردم و قانون‌گذاران به دنیای رمزارزها شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
guest
1 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
بهزاد
بهزاد
25 روز پیش

با سلام خدمت خانم علیزاده و با تشکر از توضیحات کاملتون . بسیار عالی .