با قرارداد هوشمند بیت کوین آشنا شوید

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مقدمه

قرارداد هوشمند بیت کوین در میان سایر قراردادها به کاربران امکان وضع قوانین بیشتر در مورد بیت کوین را می‌دهد و آنان را نسبت به رعایت قوانین قبل از باز شدن سرمایه‌ها ملزم می‌کند. مینسک (Minsc)، ساخته‌شده توسط توسعه‌دهنده بیت کوین به نام نداف ایوگی (Nadav Ivgi)، زبان برنامه‌نویسی جدیدی است که ساخت این نوع از قراردادها را برای کاربران تسهیل می‌کند تا بتوانند به سادگی از عهده ساخت آن در کیف پول‌های بیت کوین و سایر اپلیکیشن‌ها برآیند.

ایوگی در مصاحبه با کوین دسک (coindesk.com) گفته:

یکی از اهداف مینسک، افزایش دسترسی قراردادهای هوشمند برای افراد بیشتر است. این ویژگی به این معنا است که توسعه‌دهندگان همچون کاربران می‌توانند از ابزارهای ساخته شده به دست توسعه‌دهندگان دیگر بهره‌مند شوند.

ردیف یک: قراردادهای هوشمند اسکریپت

دوره رایگان آموزش ترید ارزهای دیجیتال
با دریافت و مشاهده دوره آموزش ارزهای دیجیتال، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

دانلود رایگان

قرارداد هوشمند برای نخستین بار از سوی نیک زابو (Nick Szabo) در دهه 1990 معرفی شد. وی روشی را برای اتوماتیزه کردن قانونی قراردادهای الزام‌آور میان افراد، تئوریزه کرد.

نمونه‌های رایج قرارداد هوشمند در بیت کوین شامل عدم جواز هزینه کردن 0.1 بیت کوین تا سال 2021 یا ضرورت وجود بیش از یک نفر برای امضای یک معامله قبل از انتقال پول می‌باشد. قراردادهای هوشمند همچنین می‌توانند در لایه‌های دوم پروتکل بیت کوین همچون شبکه لایتنینگ که به گسترش کاربران بیت کوین کمک می‌کند، نفوذ داشته باشند.

بیت کوین اسکریپت (Bitcoin Script)، زبانی است که این نوع قراردادهای هوشمند را ممکن می‌سازد.

مشکل اینجا است که کار با بیت کوین اسکریپت دشوار است. برخلاف سایر زبان‌ها، اغلب توسعه‌دهندگان زبان‌های برنامه‌نویسی عادت به دشوارسازی آن دارند. همین عدم دانش کافی، ارتکاب اشتباه را افزایش و بیت کوین را در خطر احتمالی قرار می‌دهد.

سختی کار با بیت کوین اسکریپت، یکی از عواملی بود که سبب شد ویتالیک بوترین بستر اتریوم را در وهله نخست طراحی کند. سالیدیتی، نخستین زبان قرارداد هوشمند اتریوم، به هدف خواندن و استفاده آسان‌تر توسعه‌دهندگان طراحی شد. با تحقق این هدف، توسعه‌دهندگان قرارداد هوشمند مهاجرت به بستر اتریوم را در دستور کار قرار دادند.

ردیف دو: مینی اسکریپت

مینی اسکریپت که برای نخستین بار از سوی پیتر ویلی (Pieter Wuille)، اندریو پولسترا (Andrew Poelstra) و سانکت کانجالکار (Sanket Kanjalkar) در بلاک استریم ریسرچ (Blockstream Research) در سال 2019 منتشر شد، یک زبان جدید قرارداد هوشمند بیت کوین است.

https://static.coindesk.com/wp-content/uploads/2015/12/IMG_9393-710x458.jpg?format=webp
پیتر ویلی

ویلی و پولسترا در یک پست خبری با معرفی مینی اسکریپت در سپتامبر سال گذشته نوشتند:

یک دلیلی که ما از تمام قابلیت‌های اسکریپت استفاده نکرده‌ایم در واقع سختی ساخت اسکریپت برای وظایف مهم است. تأیید درستی و امنیت، کار دشواری است و حتی یافتن اقتصادی‌ترین راه برای نوشتن امور، کار دشوارتری است.

مینی اسکریپت زبانی است که درک آن آسان‌تر از اسکریپت است و تضمین‌های امنیتی داخلی دارد.

افزون بر آن، اگر دو راه متفاوت برای نوشتن یک قرارداد در اسکریپت وجود داشته باشد، مینی اسکریپت توانایی ارزیابی میزان اقتصادی بودن هر یک را دارد.

در نهایت، کامپیوتر، مینی اسکریپت را به بیت کوین اسکریپت ترجمه می‌کند یا تغییر می‌دهد؛ بدین صورت که چه کدی در نهایت باید نوشته شود تا بیت کوین واقعی با این محدودیت‌های اضافی قفل شود.

ردیف سه: مینسک

مینسک، ردیف سوم از این کیک است. مینسک با بهره‌مندی از ویژگی‌های امنیتی مینی اسکریپت، روی آن ایجاد می‌شود؛ ولی زبانی را ایجاد می‌کند که حتی نسبت به مینی اسکریپت نیز، برای استفاده توسعه‌دهندگان، آسان‌تر است.

ایوگی به کوین دسک گفت:

تمرکز مینسک بر کاربردپذیری و آسان‌تر کردن بیان، درک و استدلال کردن درباره اسکریپت‌ها با استفاده از سینتکس آسان و آشنا است.

“سینتکس شیرین” یک عبارت برنامه‌نویسی است که برای افزودن روشی آسان‌تر و میان‌بر به یک زبان به منظور اجرای وظیفه‌ای که معمولاً نوشتن آن دشوارتر است، به کار می‌رود.

بنابرین مینسک چیز جدیدی به اسکریپت اضافه نمی‌کند بلکه کاربرد آن را آسان‌تر می‌کند.

ایوگی خاطرنشان کرد:

مینسک، امکان انجام کاری فراتر از مینی اسکریپت را به شما نمی‌دهد. همچنین مینی اسکریپت کاری فراتر از بیت کوین اسکریپت برای شما انجام نمی‌دهد.

آینده قراردادهای هوشمند و مینسک

https://goanadupabitcoin.ro/wp-content/uploads/2020/08/contracte-inteligente-pe-Bitcoin-1280x720.jpg

مینسک، پشتیبانی بیشتری از قراردادهای هوشمند متنوع را برای توسعه‌دهندگان تسهیل می‌کند.

ایوگی افزود:

هدف اصلی این است که توسعه‌دهندگان به فکر ساخت اپلیکیشن‌هایی بیفتند که با روش‌های جالب‌تر و پیشرفته‌تر از بیت کوین اسکریپت استفاده کنند.

اگر توسعه‌دهندگان بیشتری در نهایت بتوانند پشتیبانی از این قراردادهای هوشمند را افزایش دهند، کاربران بیشتری شاید حتی ندانسته بتوانند از این قراردادهای پیچیده‌تر هم استفاده کنند.

ایوگی اظهار کرد:

در ابتدا انتظار من کاربرد عمدتاً تجربی و آموزشی بود. مینسک می‌تواند ابزاری عالی برای افرادی باشد که به دنبال درک بهتری از بیت کوین اسکریپت هستند. همچنین برای اساتیدی که ابعاد فنی بیت کوین را تدریس می‌کنند سودمند است.

ایوگی همچنان ویژگی‌های بیشتری به این زبان اضافه می‌کند. توانایی‌های قراردادهای هوشمند بیت کوین احتمالاً فراتر از این هم خواهد بود؛ همچون تپروت (Taproot) که یک بهینه‌سازی محتمل در افق بیت کوین است. مینسک برای آسان‌تر کردن این قراردادها ایجاد شده است.

سخن پایانی

سه زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند بیت کوین همچون سه ردیف مختلف یک کیک معرفی گردید؛ به طوری که به مرور از میزان دشواری هر یک از این ردیف‌ها به ترتیب کاسته شد تا جایی که در ردیف سوم، میسنک معرفی گردید. مینسک کاری فراتر از ردیف دوم یعنی مینی اسکریپت و ردیف اول یعنی بیت کوین اسکریپت انجام نمی‌دهد ولی کاربرد قرارداد هوشمند را تسهیل می‌کند. به گفته ایوگی، سازنده میسنک، این زبان قرارداد هوشمند می‌تواند ابزاری عالی برای افرادی باشد که به دنبال درک بهتری از بیت کوین اسکریپت هستند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments