نقش بیت کوین در پولشویی چیست؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مقدمه

بیت کوین یک رمزارز است. این جمله کوتاه به این معنی است که نه تنها بیت کوین نمود عینی و قابل لمس ندارد بلکه تراکنش‌های آن نیز بصورت ناشناس صورت می‌گیرد و به همین دلیل برخی از افراد خلاف کار به دنبال یافتن راهی برای پولشویی با بیت کوین هستند. اما قبل از آنکه به موضوع ارتباط بیت کوین و پولشویی بپردازیم بهتر است تا تعریفی از پولشویی داشته باشیم تا بهتر بتوانیم در این رابطه بحث کنیم.

پولشویی چیست؟

پولشویی به عمل مجرمانه‌ای گفته می‌شود که در آن مجرم پول‌هایی را که از طریق کلاه‌برداری و یا انجام مواردی مانند دزدی، فیشینگ و غیره بدست آورده است را به صورتی خرج می‌کند که امکان رهگیری و یا پیگیری آن، دیگر وجود نداشته باشد. برای مثال یک هکر پس از نفوذ به حساب بانکی و یا دسترسی به اطلاعات بانکی فرد دیگر، اقدام به خرید یک دستگاه تلویزیون می‌کند. سپس با فروش تلویزیون به دیگران پول نقد دریافت کرده و از این طریق به اصطلاح پول خود را تمیز می‌کند. این مدل پولشویی می‌تواند با هر ارزی و یا هر مدل ارزش گذاری دیگر مانند طلا اتفاق بی‌افتد. به اعتقاد برخی کارشناسان پولشویی با طلا و پول نقد یکی از خطرناک‌ترین انواع پولشویی است و آسیب‌های جبران نا‌پذیری را به همراه خواهند داشت.

ارتباط پولشویی با بیت کوین

همانطور که گفته شد پولشویی می‌تواند با هر نوع ارزی انجام شود و بیت کوین هم که یک ارز دیجیتالی محسوب می‌شود از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین احتمال اینکه بتوان از بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر به عنوان ابزاری برای پولشویی استفاده کرد غیر قابل انکار است. اما آیا صرفا به خاطر احتمال پولشویی با بیت کوین باید بیت کوین و ارز‌های دیجیتال را تحریم کرد؟ در این صورت استفاده از تلویزیون و یا هر کالای دیگر را که می‌توان از آن برای پولشویی استفاده کرد را می‌بایست ممنوع اعلام کرد. حال سوال مهمی در اینجا مطرح می‌شود که باید به آن پاسخ داد. چرا با وجود اینکه خطرات و آسیب‌هایی که پولشویی از طریق پول نقد بسیار بیشتر از سایر روش‌هاست، مسئولین حکومتی بسیاری از کشور‌ها بیت کوین را اصلی ترین شیوه پولشویی تلقی می‌کنند؟ پاسخ این سوال را می‌توان اینگونه بیان کرد:

عدم آشنایی مسئولین نسبت به مزایا و همچنین محدودیت‌های حوزه رمزارز سبب می‌شود تا آنها با درکی ناقص نسبت به بیت کوین در مورد آن تصمیم‌گیری کنند.

این عدم شناخت و آگاهی تنها به مسئولین منحصر نمی‌شود و در میان عامه مردم نیز وجود دارد. این نقطه ضعف دقیقا همان نقطه‌ایست که کلاه‌برداران از آن برای نیل به اهداف خود استفاده می‌کنند. بد نیست تا با هم مروری بر استفاده‌های نابجا از بیت کوین و نحوه استفاده از آن در پولشویی داشته باشیم.

پولشویی با بیت کوین

از آنجا که بیت کوین یک رمزارز است، بسیاری از کلاه‌برداران تصور می‌کنند که با انجام معاملات خود توسط بیت کوین دیگر کسی امکان رهگیری و ردیابی آنها را نخواهد داشت و به همین دلیل تا حد ممکن تراکنش‌های مالی خود را از طریق بیت کوین انجام می‌دهند. آنها از بیت کوین برای تامین مالی گروه‌های تروریستی، خرید و فروش اسلحه، قتل و دیگر جرم‌های سنگین استفاده می‌کنند.

از طرف دیگر آنها با شناسایی صرافی‌های آنلاین و با به خدمت گرفتن حساب‌های اجاره‌ای پول‌های بدست آورده از طرق مختلف مانند کلاه‌برداری، فیشینگ و یا هک حساب‌های بانکی و سایت‌های شرط بندی و غیره را تبدیل به بیت کوین یا دیگر رمزارز‌ها می‌کنند. سپس آنها بیت کوین خریداری شده را به والت‌های مختلفی منتقل کرده و از این طریق پول کثیف خود را در اصطلاح تمیز می‌کنند. این افراد مادامی که نیازی به فروش و یا استفاده از این بیت کوین‌ها نداشته باشند با مشکل چندانی روبرو نخواهند شد. اما به محض اقدام آنها برای فروش حتی قسمتی از این بیت کوین‌ها ورق برگشته و احتمال ردیابی آنها افزایش پیدا می‌کند.

راه‌های تشخیص پولشویی با بیت کوین

شیادانی که از بیت کوین برای رسیدن به مقاصد خود استفاده می‌کنند، احتمالا از هوش بالایی برخوردار هستند. این افراد با وجود هوش بالا، در زمان عملیاتی کردن نقشه‌های خود تقریبا همه چیز را پیش‌بینی می‌کنند جز امکان پیگیری تراکنش بیت کوین در زنجیره بلاکچین. از آنجا که در زنجیره بلاکچین تمامی تراکنش‌ها ثبت می‌شوند با وارد کردن یک آدرس والت یا آدرس یک تراکنش می‌توان معاملات صورت گرفته شده با بیت کوین از زمان استخراج تا لحظه حاضر را مشاهده و بررسی کرد. این موضوع از آن جهت در شناسایی این شیادان اهمیت دارد که به محض اثبات پولشویی برای صرافی‌ها، آدرس تراکنش مدنظر به پلیس ارجاع داده شده و از آن لحظه تمامی صرافی‌های آنلاین به محض شناسایی آدرس بیت کوین مذکور، اقدام به بستن حساب کاربری فرد فروشنده می‌کنند. با بلوکه شدن حساب فرد خاطی، به مرور مراحل شناسایی وی تکمیل شده و با کنار هم چیده شدن پازلی متشکل از قربانیان و همچنین افراد کلاه‌بردار در نهایت سردسته و یا بازی‌گردان این صحنه نیز به دام افتاده و روانه زندان خواهد شد. به عنوان نمونه در اوایل سال 99 بود که توئیتر مورد حمله بی سابقه هکر‌ها قرار گرفت. پس از بررسی‌‌های اولیه و انجام تحقیقات در این زمینه، در اوایل مرداد ماه سال جاری پلیس از دستگیری متهم بزرگترین هک تاریخ توئیتر خبر داد.

البته شیوه‌های دیگری نیز برای تشخیص پولشویی از طریق بیت کوین وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

پولشویی با بیت کوین

معرفی ابزارهای تشخیص پولشویی با بیت کوین

با هم به مرور یکی از مهترین ابزار‌های تشخیص پولشویی و بیت کوین می‌پردازیم.

ابزار ارزشمند‌ chainalysis

شرکت chainalysis در سال 2015 عهده‌دار تحقیقات مربوط به موضوعاتی همچون اداره مبارزه با مواد مخدر، بورس و سرمایه‌گذاری و مسائلی از این دست در آمریکاست. این شرکت همچنین در حوزه نرم افزار‌های مربوط به تحلیل داده‌های بلاکچینی فعالیت می‌کند. به اعتقاد جاناتان لویین که بنیانگذار این موسسه است ابزار‌های طراحی شده در این شرکت می‌تواند کمک زیادی به بازرسان مرتبط با حوزه بیت کوین کنند. این ابزار کاربردی اطلاعات خود را با اطلاعات به دست آمده از طریق راه‌های دیگر را با هم ترکیب و با ارائه یک نقشه دقیق از تراکنش‌های صورت گرفته شده به آشکار سازی هویت فرد مورد نظر کمک فراوانی خواهد کرد.

سخن پایانی

بر اساس آنچه گفته شد می‌توان گفت که بر خلاف نظر اکثر افراد نا‌آگاه در زمینه ارز‌های دیجیتالی، هر وسیله‌ و یا هر ارز دیگری می‌تواند مورد استفاده کلاه‌برداران برای پولشویی قرار گیرد. از سوی دیگر متوجه شدیم که هر اندازه که رابطه ارز‌های فیات با پولشویی زیاد است، پولشویی با بیت کوین می‌تواند برای کلاه‌برداران خطرناک باشد، چراکه هر لحظه امکان پیگیری تراکنش‌ها و همچنین ردیابی آنها وجود دارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments