پروژه بنک آو ترون و اکو اسمارت، کلاهبرداری جدید

زمان مطالعه: 9 دقیقه

مقدمه

یک طرح جدید کلاهبرداری که اکو اسمارت (Eco Smart) نام دارد با برچسب «قرارداد هوشمند ترون» مدعی است که با به دست آوردن سرمایه از طریق کاربران، توکن «ECS» را راه‌اندازی می‌کند.

در این طرح کلاهبرداری، از کاربران رمزارز ترون دریافت می‌شود.

یک پروژه دیگر که کاملاً به اکو اسمارت (Eco Smart) شباهت دارد، بنک آو ترون (Bank of Tron) نام دارد. تفاوت این دو پروژۀ کلاهبرداری فقط در نوع پلن‌ها و مقدار درصد سود آنها است. این دو پروژه بسیار شبیه به طرح‌های کلاهبرداری پانزی است.

رمزارزها برای مردم بسیار جذاب هستند ولی متأسفانه اکثر مردم آگاهی کافی را در این زمینه ندارند و همین امر باعث می‌شود که کلاهبرداران در این بازار جولان دهند و طرح‌هایی همچون اکو اسمارت (Eco Smart) و بنک آو ترون (Bank of Tron) را به وجود آورند.

دابل وی (double way)، دگ کوین (Dagcoin) و پای نتورک (Pi Network) نیز از دیگر پروژه‌های کلاهبرداری اخیر هستند و اکو اسمارت (Eco Smart) و بنک آو ترون (Bank of Tron) نیز به جمع این پروژه‌ها افزوده شدند.

سوء‌استفاده از نام قراردادهای هوشمند برای کلاهبرداری

اکو اسمارت

امروزه اسم قرارداد هوشمند به روشی مطمئن برای کلاهبرداری تبدیل شده و با استفاده از ناآگاهی مردم، پروژه‌های کلاهبرداری خود را پیاده‌سازی می‌کنند. در این پروژه‌ها سعی می‌شود که پروژۀ خود را از دیگر پروژه‌های کلاهبرداری متمایز کنند.

قراردادهای هوشمند یک فناوری جدید و فوق‌العاده است اما متأسفانه به دلیل کم بودن آگاهی عموم مردم پیرامون این قراردادها، پروژه‌های کلاهبرداری کلید می‌خورد.

هر فرد می‌تواند با مبالغ کم (گاهی زیر 100 دلار) نیز یک قرارداد هوشمند را ایجاد کند، اما الزاماً هر قرارداد هوشمندی سالم نیست.

برای درک بهتر این مطلب مثالی می‌زنیم. فرض کنید شما یک وب سایت برای خود ساخته‌اید. در نگاه اول، وب سایت شما با دیگر وب سایت‌های معتبر تفاوتی ندارد. ولی آیا به نظر شما سایتی که ساخته‌اید با سایت ارزشمند آمازون (Amazon)، یکی است و تفاوتی با یکدیگر ندارند؟

ایجاد کردن یک قرارداد هوشمند کار سختی نیست و آمارها نشان می‌دهد که در حال حاضر بیش از 1 میلیون قرارداد هوشمند ثبت شده است.

پس نتیجه می‌گیریم که قراردادهای هوشمند به خودیِ خود بد نیستند ولی برای فرد کلاهبردار به عنوان یک ابزار استفاده می‌شود و کلاهبردار با استفاده از این ابزار و ناآگاهی مردم، افراد زیادی را جذب سیستم خود می‌کند.

اکو اسمارت چیست؟

اکو اسمارت

اکو اسمارت (Eco Smart) مدعی است که یک قرارداد هوشمند بر بستر ترون (Tron) می‌باشد. در اکو اسمارت (Eco Smart) هر فرد می‌تواند با حداقل 5000 ترون سرمایه‌گذاری خود را شروع کند. سازندگان این طرح ادعا دارند که با این مبالغ سرمایه‌گذاری‌شده، توکن ECS را توسعه می‌دهند. توسعه‌دهنگان ادعا کردند که توکن ECS برای استفاده در پرداخت بازی‌های رایانه‌ای و همچنین پرداخت‌های مربوط به ربات‌های تحلیل تکنیکال بازارهای مالی جهانی و … استفاده می‌شود.

در پروژۀ اکو اسمارت (Eco Smart) نیز مانند تمام طرح‌های کلاهبرداری دیگر، گفته شده است که هر چه سرمایه فرد بیشتر باشد، سود دریافتی نیز بیشتر می‌شود و هیچ سقفی برای میزان سرمایه‌گذاری در این طرح در نظر گرفته نشده است.

چگونگی توزیع سود در اکو اسمارت

اکو اسمارت

اکو اسمارت (Eco Smart) از روش ریفرال یا همان دعوت کردن افراد برای معروفیت و گسترش هر چه بیشتر خود استفاده می‌کند. در اکو اسمارت (Eco Smart) هر فرد با آوردن یک نفر دیگر پورسانت دریافت می‌کند. همچنین اگر نفر دوم، فرد دیگری را دعوت کند، علاوه بر نفر دوم، دوباره فرد دعوت‌کنندۀ اول پورسانت می‌گیرد. این طرح، سازوکار هرمی دارد.

اکو اسمارت یک پروژۀ هرمی ۱۵سطحی است. بدین معنا که هر فرد تا 15 سطح می‌تواند از زیرمجموعه‌های خود پورسانت دریافت کند. فردی که در رأس هرم قرار دارد از افرادی که به تازگی وارد می‌شوند و از رأس دور هستند، سود کمتری دریافت می‌کند.

در طرح اکو اسمارت (Eco Smart) هر فرد می‌تواند دارای 3 زیرمجموعه باشد و آن 3 فرد دیگر نیز می‌توانند هر کدام 3 زیرمجموعه داشته باشند. این روند تا زمانی که به سطح 15 برسند ادامه دارد. همۀ افراد نمی‌توانند از تمام 15 سطح این طرح استفاده کنند. 3 پلن در اکو اسمارت (Eco Smart) وجود دارد که عبارت‌اند از:

  1. افرادی که بیشتر از 5 هزار ترون سرمایه‌گذاری کرده‌اند ( پلن 1)
  2. افرادی که بیش از 10 هزار ترون در این طرح سرمایه‌گذاری کرده‌اند ( پلن 2)
  3. افرادی که 20 هزار ترون یا بیشتر در این طرح سرمایه‌گذاری کرده‌اند ( پلن 3)

افراد پلن 1 مجوز استفاده از 5 سطح را دارند.

افراد پلن 2 مجوز استفاده از 10 سطح را دارند.

افراد پلن 3 مجوز استفاده از 15 سطح را دارند.

جالب است بدانید که برای تکمیل کردن و همچنین پر کردن همۀ 15 سطح، به بیش از 14348000 عضو نیاز است.

در طرح اکو اسمارت (Eco Smart) یه روش دیگر به علاوۀ جذب افراد وجود دارد. در روش دوم تمام افرادی که در شبکه وجود دارند به 3 استخر تقسیم می‌شوند که این 3 استخر عبارت‌اند از:

  1. استخر عمومی: همه افرادی که در این طرح شرکت می‌کنند حتی اگر اقدام به جذب عضو نیز نکنند، در این استخر قرار می‌گیرند. در این استخر، 10 درصد از مجموع سرمایه‌گذاری در همان هفته را بین افراد حاضر در استخر تقسیم می‌کنند و سود این استخر هفتگی پرداخت می‌شود.
  2. استخر میانی: افرادی که توانسته‌اند 3 سطح از زیرمجموعه‌های خود را تکمیل کنند، در این استخر قرار می‌گیرند. در واقع کسانی در این استخر قرار دارند که 3 زیرمجموعه داشته باشند و هرکدام از آن سه زیرمجموعه نیز، سه زیرمجموعه برای خود جذب کرده باشند. هر ماه 7 درصد از سرمایۀ جدید وارد شده به اکو اسمارت (Eco Smart) بین اعضای این استخر تقسیم می‌شود و پرداختی‌های این استخر به صورت ماهانه است. همچنین اعضای این استخر از مزایای استخر عمومی نیز بهره‌مند می‌شوند.
  3. استخر بازنشستگی: افرادی که 6 سطح خود را توانسته‌اند پر کنند، در این استخر قرار دارند و علاوه بر استفاده از مزایای استخر عمومی و استخر میانی، 3 درصد از همۀ سرمایۀ جدید وارد شده به پروژه بین آنها تقسیم می‌شود.

چرا اکو اسمارت کلاهبرداری است؟

اکو اسمارت (Eco Smart) نیز مانند بنک آو ترون (Bank of Tron) و دیگر طرح‌های پانزی از روش جذب زیرمجموعه برای سودهی استفاده می‌کند. در این طرح‌ها هیچ گونه فعالیت اقتصادی انجام نمی‌گیرد. نداشتن این ویژگی، در تمام طرح‌های پانزی دیده می‌شود. تنها تفاوت آن این است که در طرح‌های دیگر گفته می‌شود که سود آینده شما از طریق سرمایه‌گذاری به دست می‌آید اما در طرح اکو اسمارت (Eco Smart) و امثال آن، به صورت واضح گفته می‌شود که سود هر فرد از پیوستن فرد جدید به سیستم پرداخت می‌گردد. این پروژه بر خلاف پروژۀ دابل وی، ظاهر بهتری دارد. در وب سایت اکو اسمارت (Eco Smart) و همچنین وب سایت توکن ECS ، کارهای گرافیکی به خوبی انجام شده اما در واقع این طرح خالی از محتوا است. وایت پیپر در هیچ کدام از دو وب سایت دیده نشد!

در اکو اسمارت (Eco Smart) نیز مانند همۀ پروژه‌های پانزی یا هرمی دیگر، از ورود کاربران جدید به کاربران قدیمی‌تر سود پرداخت می‌شود و با این شرایط، کاربرانی که جدید هستند ضرر می‌کنند.

در وب سایت اکو اسمارت (Eco Smart) ادعا شده است که توسعه‌دهنگان نمی‌توانند مبالغ سرمایه‌گذاری را برداشت کنند زیرا این پروژه یک قرارداد هوشمند محسوب می‌شود.

با این شرایط این سؤال پیش می‌آید که پس چگونه سرمایه کاربران برای توسعه توکن ECS استفاده می‌شود؟

افرادی که وارد این پروژه می‌شوند راه خروجی ندارند.

بنک آو ترون، طرحی مشابه با اکو اسمارت

پروژۀ بنک آو ترون (Bank of Tron) نقاط بسیار مشابهی با پروژۀ اکو اسمارت (Eco Smart) دارد. در پروژه بنک آو ترون (Bank of Tron) افراد می‌توانند تنها با 10 ترون سرمایه‌گذاری خود را آغاز کنند. در بنک آو ترون (Bank of Tron 4) پلن وجود دارد که عبارت‌اند از:

  • پلن ‌الماس: در این پلن هر کاربر 3.7 درصد از سرمایه خود را سود می‌گیرد و طبق ادعای این طرح، این سود تا ابد ادامه خواهد داشت!
  • پلن پلاتینیوم: در این پلن هر کاربر 4.7 درصد از سرمایه خود را سود می‌گیرد و طبق ادعای این طرح، این سود تا 45 روز ادامه دارد!
  • پلن طلا : هر کاربر 5.7 درصد از سرمایه خود را سود می‌گیرد و طبق ادعای این طرح، این سود تا 25 روز ادامه دارد!
  • پلن برنز: هر کاربر 6.7 درصد از سرمایه خود را سود می‌گیرد و طبق ادعای این طرح، این سود تا 18 روز ادامه خواهد داشت!

علاوه بر این سودها، یک سود دیگر به کسانی که از دیگران دعوت می‌کنند در سه سطح به ترتیب 5، 2 و 0.5 درصد پرداخت می‌شود.

در طرح بنک آو ترون (Bank of Tron) فعالیت اقتصادی خاصی صورت نمی‌گیرد. این طرح نیز هیچ وایت پیپری ندارد.

سخن پایانی

پایداری طرح‌های هرمی و پانزی و ادامه سودآوری این پروژه‌ها، به جذب افراد جدید وابسته است؛ بدون اینکه هیچ فعالیت اقتصادی انجام شود یا ارزشی در این پروژه‌ها ایجاد گردد.

اگر بهتر به این پروژه‌ها دقت کنید، در واقع شما باید پول را از جیب فرد دیگری خارج کرده و به جیب خودتان وارد کنید تا به سود دست پیدا کنید. این عمل در تمام کشورهای دنیا و تمام حوزه‌های قضایی، نمونه‌ای از کلاهبرداری است.

در طرح‌های پانزی افراد خیلی کمی به سود می‌رسند. بیشتر افرادی که در این طرح‌ها شرکت می‌کنند، در پایان با ضرر سیستم را ترک می‌کنند و در نهایت، سرنوشت خودِ طرح نیز چیزی جز فروپاشی نیست.

هر دو پروژه اکو اسمارت (Eco Smart) و بنک آو ترون (Bank of Tron) کلاهبرداری می‌باشند. یکی از ویژگی‌های مهم این طرح‌ها، دادن وعدۀ سود‌های نجومی و همچنین عدم وجود محتوای علمی و فنی، و علاوه بر آن، نبود نقشۀ راه است. با دقت درمی‌یابید که هر دو پروژه‌‌ای که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفتند، تمام این ویژگی‌‌ها را دارند و اساس کار آنها، در واقع استفاده از ‌آگاهیِ کمِ افراد در جهت فریب دادن آنها است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments