مدیریت ریسک در ارز دیجیتال، چگونه دارایی خود را حفظ کنیم؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مقدمه

مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال به فرآیند شناسایی، تحلیل و پاسخ به عوامل خطرساز گفته می‌شود که در طول یک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال ممکن است رخ بدهند. اگر مدیریت ریسک در ارز دیجیتال به‌درستی انجام شود می‌تواند با کنترل وقایع آینده، از ضررهای احتمالی پیش‌گیری کند. اگر مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال به‌طور منظم و دقیق برای شناسایی ضررهای احتمالی و یافتن راه‌حل آن‌ها انجام شود، به‌راحتی فرآیندهای دیگر، ازجمله سازمان‌دهی، برنامه‌ریزی و کنترل هزینه را کامل خواهد کرد. تریدری که در این زمینه پیشگام باشد، می‌تواند تا حد زیادی از وقوع ضررهای غیرمنتظره در طول سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال پیش‌گیری کند.

تعریف ریسک بازار در ارز دیجیتال

دوره رایگان آموزش ترید ارزهای دیجیتال
با دریافت و مشاهده دوره آموزش ارزهای دیجیتال، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

دانلود رایگان

ارزهای دیجیتال دارایی‌هایی غیرمتمرکز هستند که برخلاف ارزهای فیات تحت کنترل مرجع نظارتی یا بانک مرکزی قرار ندارند. ارزهای دیجیتال محصولی را به فروش نمی‌رسانند، بازده‌ای کسب نمی‌کنند و یا برای هزاران نفر شغل ایجاد نمی‌کنند. آن‌ها به طور کلی سود سهامی پرداخت نمی‌کنند از این جهات ارزش گذاری آن بسیار دشوار است. همچنین در بازار ارزهای دیجیتال یک سفارش نسبتاً بزرگ می‌تواند به راحتی قیمت ارزهای دیجیتال را به سمت بالا یا پایین سوق دهد. در بازار رمزارزها همواره باید در کف قیمت بخرید، یعنی هنگامی که قیمت ارز دیجیتال کاهش می‌یابد به خرید آن بپردازید و در سقف قیمت بفروشید. نحوه عملکرد این استراتژی کاملا به زمان‌بندی بستگی دارد. به طور مثال اگر در سال 2020 شروع به خرید بیت کوین کرده‌اید و در زمان مناسب فروخته باشید، احتمالا سود خوبی کسب کرده‌اید. مشکل این است که اکثر مردم نمی‌دانند که چه زمانی دارایی خود را بفروشند. همه این موارد نشان دهنده ریسک بازار در ارز دیجیتال است.

هر بار که وارد معامله‌ای می‌شوید، باید برنامه ریزی کنید که چه زمانی از آن خارج شوید تا به سود خوبی دست یابید.

راهکارهای مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال

هنگامی که از ترید رمزارزها صحبت می‌شود، راه‌های بسیاری وجود دارد که بتوانید با کمک آن‌ها در برابر نوسان بازار و تغییرات آنی قیمت‌ها مقاومت نمایید. جهت تحلیل قیمت یک رمزارز می‌توان از ترکیب تجزیه و تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال استفاده نمود و با یک سرمایه‌گذاری ویژه، ضمن کاهش خطرات موجود در مسیر حرکت، موجب افزایش و تضمین شانس موفقیت خود شوید. اما به منظور دستیابی به این اهداف نیازمند یک برنامه‌ی کامل هستید و باید موضوعاتی مانند کنترل احساسات، تنوع در سبد سرمایه گذاری، استفاده از حد ضرر و شناسایی ریسک‌های بازار، مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال را انجام داد.

مدیریت احساسات

تهیه و گسترش یک برنامه‌ی مدیریت ریسک موفقیت آمیز جهت کاهش نتایج غیرمنتظره بسیار مهم است، چون در آخر موجب کاهش سطح کلی ضررهای مالی شما خواهد شد. یک برنامه‌ی مدیریت ریسک موفق بایستی موازی و هم مسیر با سوابق ترید ارز دیجیتال وجود داشته باشد، تا بتوان از هر دو، جهت مهار رفتار‌های ضعیف معاملاتی و در عین حال توجیه انتظارات احساسی بهره گرفت. در برخی مواقع عدم غلبه به احساسات موجب می‌گردد تا انتخاب‌های ضعیفی را انجام دهید که در نتیجه‌، یک بازار پر از ترس و حرص و طمع و رسیدن به ضرر مالی پیش رو خواهید داشت.

تنوع در سبد سرمایه گذاری

با توجه به نوسانات زیادی که در بازار رمزارزها وجود دارد تنوع سازی سبد دارایی‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است. تمام سرمایه‌گذاران با تجربه، با سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مختلف و با ایجاد تنوع به محافظت از خود در برابر ریسک می‌پردازند. به طور مثال وقتی قیمت کوینی بالا می‌رود، بعضی از کوین‌های دیگر هم به دنبال آن بالا می‌روند و بر عکس قیمت تعدادی از کوین‌ها به دنبال آن افت می‌کند. اگر در سبد دارایی ارز دیجیتال شما دو کوین وجود دارد و یکی از آن‌ها با افزایش قیمت و یکی با کاهش قیمت مواجه شده است و شما در خصوص آینده هر دو کوین اطمینان دارید در چنین شرایطی باید در هر دو سرمایه گذاری کنید و سبد دارایی رمزارزها شما در این حالت بسیار مطمئن‌تر خواهد بود.

استفاده از حد ضرر

اعمال حد ضرر (Stop Loss)، دارایی شما را از زیان زیاد و یا نابودی کامل محافظت می‌کند و در مواقعی که قیمت ارز دیجیتال وارد یک روند نزولی می‌شود و یا زمانی که از معاملات مارجین استفاده می‌کنید در صورت عدم استفاده از حد ضرر احتمال از بین رفتن بخش زیادی از سرمایه در چند لحظه وجود دارد. همچنین در بازار ارزهای دیجیتال هیچگونه الزامی برای تبعیت از تحلیل‌های شما وجود ندارد و همواره احتمال خطا در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال وجود دارد، لذا باید آمادگی انتخاب تصمیم درست را در مواقعی که سیر قیمت‌ها با پیش‌بینی شما منطبق نیست را داشته باشید. به منظور این کار پس از انتخاب موقعیت مناسب ورود به یک موقعیت ترید ارز دیجیتال، قدم بعدی انتخاب حد ضرر یا استاپ لاس است. مهمترین نکته در مورد حدضرر این است که شما را از گرفتن تصمیمات احساسی منع می‌کند.

شناسایی و مدیریت ریسک‌های بازار

مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال

شناسایی و درک ریسک‌های احتمالی، یک فرآیند تاثیرگذار در ترید ارزهای دیجیتال می‌باشد، یعنی هر اتفاق یا رویدادی که ممکن است در ترید و رسیدن به هدف تاثیر داشته باشد را بررسی می‌کنیم در این مرحله ممکن است اطلاعاتی برای شما نمایان شود که ترید شما را تحت تاثیر قرار دهد و در مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال تاثیر گذار باشد. زمانی که ریسک‌های ترید خود را شناسایی کردید پس از آن، زمان ارزیابی شدت و فرکانس ریسک‌ها می‌باشد که باید گفت هر ریسک تاثیر خاص خود را دارد. برخی موثر و برخی دیگر غیرموثر است. بنابراین پس از ارزیابی، آن‌ها را درجه‌بندی نموده و دسته‌بندی می‌نمایم تا در برابر اتفاقات نامناسب و غیر متعارف عمل و عکس العمل‌های خود را داشته باشیم و جهت مقابله با آن‌ها از آمادگی برخوردار باشیم.

گام بعدی زمانی‌که ریسک‌ها شناسایی، ارزیابی و دسته بندی شدند به دنبال این آن هستیم که واکنش‌های متناسب تعیین شود. این واکنش‌ها نیز باید بر اساس درجه اهمیت طبقه بندی گردند. این مرحله کمک خواهد کرد که در برابر وقایع غیر منتظره، عمل و عکس العمل‌های مناسب اتخاذ شود. آخرین گام بررسی و نظارت بر بهره‌وری مدیریت ریسک هنگام بروز اتفاقات مختلف جهت رسیدن به اهداف می‌باشد. در این مرحله نیاز به جمع آوری اطلاعات و داده‌ها می‌باشد که رسیدن به اهداف تعیین شده را تسهیل می‌کند.

مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال

سخن پایانی

نوسانات بازار ارز دیجیتال به شکلی است که هر ترید می‌تواند ضرر زیادی را به دنبال داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود که در کوین‌های مختلف سرمایه گذاری کنید. همچنین بخاطر داشته باشید که همواره از گزینه Stop loss در تریدها به نفع خود استفاده کنید. اگر استراتژی مناسبی برای خروج نداشته باشید احتمال کاهش یا از دست رفتن سرمایه شما بسیار زیاد است و همواره باید استراتژی متناسب جهت مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال را از پیش انتخاب کنید. بنابراین در هنگام ترید به اندازه کافی ریسک کنید و از استراتژی از پیش برنامه‌ریزی شده خود اطمینان حاصل کنید، زیرا معاملات رمزارزها با اجرای صحیح، می‌تواند یک تجربه سودآور و خاطره‌ای فراموش نشدنی باشد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments