قیمت ماینر در ایران | چه عواملی بر قیمت ماینر تاثیر دارد؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مقدمه

با ورود به سال 2021 میلادی، قیمت ارزهای دیجیتال بسیار رشد کرد و شاهد رکوردهای جدیدی در قیمت آنها بودیم. در این میان، قیمت بیت کوین، به عنوان پادشاه رمزارزها، در زمان نگارش مقاله تا محدوده 48 هزار دلار هم بالا رفت. با رشد و گسترش بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال، افراد بسیاری می‌خواهند با استخراج ارز دیجیتال یا سرمایه‌گذاری در آنها به سود برسند. این امر سبب شده که قیمت دستگاه‌های ماینر یا استخراجگر هم بالا برود. در این مقاله می‌ خواهیم نگاهی به وضعیت استخراج و قیمت ماینر در ایران داشته باشیم.

استخراج ارز دیجیتال در ایران

وضعیت صنعت ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال در ایران خیلی پیچیده‌ است. تا اوایل سال ۹۸ شرایط مناسبی حاکم بود و ماینرها در ایران به راحتی فعالیت داشتند. اما در خرداد ۹۸ از طرف دولت و مقامات قضایی هجمه‌ای علیه این صنعت آغاز شد. در پی آن، دستگاه‌های ماینینگ زیادی توقیف شدند و جریمه‌های سنگینی نصیب ماینرها گردید.

در ۱۳ مرداد ۹۸، دولت مصوبه ماینینگ (استخراج) را تصویب کرد. در این مصوبه، ماینینگ به ‌عنوان یک فعالیت قانونی مطرح شد ولی چند قید داشت.

دوره رایگان آموزش ترید ارزهای دیجیتال
با دریافت و مشاهده دوره آموزش ارزهای دیجیتال، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

دانلود رایگان
استخراج ارز دیجیتال با برق کشاورزی، صنعتی، خانگی و تجاری ممنوع اعلام شد و ماینرها ملزم شدند که از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز بگیرند.

بر اساس این مصوبه، ماینرها باید برقی را با تعرفه صادراتی از وزارت نیرو دریافت کنند. با قیمت متوسط ۹۶۵ تومان برای هر کیلووات، این تعرفه تقریباً ۹ برابر بیشتر از برقی بود که ماینرها قبلاً از آن استفاده می‌کردند.

بخش زیادی از این مشکلات، هنوز هم وجود دارد و فعالان حوزه استخراج رمزارز همچنان به دنبال رفع آنها هستند. بنابراین اگر می‌خواهید به فرآیند استخراج وارد شوید، باید بدانید که وضعیت فعلی این صنعت اصلاً قابل اطمینان نیست و باید خودتان را برای خطرات زیادی آماده کنید.

برای بررسی و آنالیز هزینه و درآمد استخراج، می‌توانید با مراجعه به صفحه ماشین حساب ماینر، برآورد دقیقی از درآمد خود به دست آورید.

قیمت ماینر در ایران

مشکلات صنعت ماینینگ ایران، بر قیمت ماینر و بازار خرید و فروش دستگاه‌های استخراج هم اثر گذاشت. با اینکه همچنان در ایران دستگاه‌ ماینر خرید و فروش می‌شود، اما بازار امن و باثباتی ندارد. هم دزدی و کلاهبرداری صورت می‌گیرد و از ناآگاهی مردم سوءاستفاده می‌شود و هم اختلاف قیمت زیادی بین فروشندگان مختلف وجود دارد. بنابراین حتماً درباره قیمت ماینر در ایران و نوع و بسته‌بندی آنها تحقیق کنید و ترجیحاً دستگاه استخراج را حضوری بخرید.

ما برای راحتی کار شما، تعدادی از بهترین دستگاه‌های استخراج رمزارز را به همراه قیمت آنها در ایران در جدول پایین لیست کرده‌ایم.

دستگاه ماینر قیمت ماینر در ایران
Antminer Z15از 1,270,000,000 ریال به بالا
Antminer S9jاز 1,380,000,000 ریال به بالا
AntMiner S9iاز 498,000,000 ریال به بالا
Whatsminer M32از 1,130,000,000 ریال به بالا
Bitmain Antminer X3از 210,000,000 ریال به بالا
Antminer Z11از 295,000,000 ریال به بالا
Antminer S17+از 1,400,000,000 ریال به بالا
Antminer T17+از 758,900,000 ریال به بالا
Whatsminer M20Sاز 740,000,000 ریال به بالا
Dragonmint T1از 95,000,000 ریال به بالا
Ebang Ebit E9+از 45,000,000 ریال به بالا
Antminer S19از 1,780,000,000 ریال به بالا
AvalonMiner 1066از 495,000,000 ریال به بالا
AvalonMiner 851از 85,600,000 ریال به بالا
Antminer S17 Proاز 496,900,000 ریال به بالا
این قیمت‌ها کاملاً دقیق نیستند و بر اساس قیمت سایت‌های فروش ماینر آورده شده‌اند. وظیفه تحقیق و اطمینان از قیمت و صحت محصول در زمان خرید، بر عهده خریدار است. رمزارزنیوز هیچ گونه مسئولیتی در قبال معرفی این ماینرها ندارد.

چه عواملی بر قیمت ماینر مؤثر است؟

به طور کلی هر چه زمان بازگشت سرمایه، سریع‌تر باشد و هزینه دستگاه ماینر زودتر برگردد، تقاضا برای خرید آن ماینر بیشتر است و قیمت آن هم طبیعتاً بالاتر می‌رود. اما در این میان عوامل دیگری هم هستند که بر قیمت ماینر تأثیر دارند. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هش ‌ریت (Hash Rate) یا نرخ هش دستگاه

به قدرت محاسبه و حل محاسبات ریاضی برای کشف و ایجاد بلاک جدید توسط ماینر‌ها، هش ریت یا نرخ هش گفته می‌شود. هر چه قدرت هش بالاتر باشد، احتمال تکمیل زنجیره بلاکچین و به دنبال آن دریافت پاداش بلاک بیشتر می‌شود. در هنگام استخراج، هرچه میزان هش ریت بالاتر باشد، بهتر است؛ چون فرصت یافتن بلاک بعدی و دریافت پاداش را افزایش می‌دهد.

بنابراین هرچه هش‌ ریت دستگاه شما بیشتر باشد، دستگاه ماینر توان محاسباتی بیشتری دارد و مقدار بیشتری ارز دیجیتال استخراج می‌کند.

به ‌طور متوسط هش ریت دستگاه‌های ماینری که در حال حاضر در ایران بیشترین استفاده را دارند، بین 14 تا 110 تراهش بر ثانیه (TH/S) است.

مصرف برق دستگاه

مصرف برق هم عامل مهمی است که بر سودآوری استخراج، بازگشت سرمایه و قیمت ماینر در ایران تأثیر زیادی دارد. در کشورهایی که تعرفه برق بالا است، ماینرهای کم‌مصرف قیمت بیشتری دارند.

پرمصرف بودن یک دستگاه ماینینگ را با قدرت آن باید سنجید. مثلاً دستگاهی که ۵۰ تراهش بر ثانیه قدرت دارد و معادل ۲,۱۰۰ وات برق مصرف می‌کند، نسبت به توان و قدرتی که دارد، پرمصرف محسوب نمی‌شود.

برند دستگاه

بعضی اجناس فقط به ‌خاطر اینکه برند و شرکت معروفی آن را تولید کرده، قیمتشان بیشتر است. این نکته را حتماً وقتی می‌خواهید لباس، لپ‌تاپ یا هر چیز دیگری بخرید، متوجه شده‌اید. خود شما هم شاید یکی از مهم‌ترین مسائلی که به آن توجه می‌کنید، برند محصول باشد.

این مسأله درباره ماینرها هم صدق می‌کند. یعنی شرکتی که آن ماینر را تولید کرده، تأثیر زیادی بر قیمت آن ماینر دارد. شرکت بیت مین (Bitmain) تولیدکننده ماینرهای انت ‌ماینر (Antminer) و همچنین شرکت میکرو بی‌تی (MicroBT)، تولیدکننده ماینرهای واتس ‌ماینر (Whatsminer) از مشهورترین شرکت‌هایی هستند که در حال حاضر دستگاه استخراج تولید می‌کنند. قیمت ماینر این دو شرکت از شرکت‌های دیگر بیشتر است.

قیمت ماینر

حجم و سنگینی ماینر

حجیم نبودن و سبک ‌بودن ماینر، یک مزیت است و در قیمت ماینر تأثیر دارد. اکثر دستگاه‌های ماینری که به ‌صورت انبوه استفاده می‌شوند، تقریباً حجم و وزن یکسانی دارند.

با مراجعه به صفحه لیست قیمت ماینر کارت گرافیک و لیست قیمت ماینر ایسیک می‌توانید از قیمت‌های به‌روز و پارامترهای ماینرهای معروف بسیاری در بازار مطلع شوید.

سخن پایانی

متأسفانه پس از چندین سال تلاش فعالان صنعت ماینینگ، هنوز درباره واردات و استفاده از دستگاه‌های ماینر قوانین خاصی در ایران وضع نشده است. این امر سبب شده که دستگاه‌های ماینینگ غالباً به صورت غیرقانونی و قاچاقی وارد کشور ‌شوند که منجر به ایجاد اختلاف قیمت زیاد، عدم پشتیبانی و کلاهبرداری‌ شده است.

با توجه به مشکلات و ریسک‌های زیادی که در مسیر استخراج ارزهای دیجیتال در کشور وجود دارد، استخراج بدون تحقیق و بررسی و بی‌توجهی به قیمت ماینرها در ایران نه تنها سودی در پی ندارد، بلکه می‌تواند باعث زیان هم بشود. بنابراین توصیه می‌شود حتماً با برنامه و بررسی به سمت فرآیند استخراج بروید.

این مقاله صرفاً یک مقاله آموزشی است. قیمت‌ ماینر های ذکرشده در این مقاله از سایت‌های داخلیِ فروش ماینر گرفته شده است. رمزارز نیوز هیچ مسئولیتی درباره خریدن یا نخریدن دستگاه ماینر ندارد.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments