قیمت لحظه ای دای + نمودار قیمت 🖥️ آذر ۱۴۰۲

Dai
DAI
رتبه: 20
$ 1.00
50,628 تومان
0.02%
ارزش کل بازار
$ 5,430,646,094
حجم معاملات 24 ساعته
$ 260,311,133
عرضه در گردش
5,427,713,425 DAI
عرضه کل
5,427,713,425 DAI


درباره دای

دای (DAI) یک استیبل کوین (ارز دیجیتال با قیمت پایدار) غیرمتمرکز مبتنی بر استاندارد ERC-20 در شبکه اتریوم است که قیمت آن با استفاده از پشتوانه رمزارزی، برابر با یک دلار آمریکا ثابت می‌ماند.
یکی از ویژگی‌های اصلی دای این است که توسط هیچ فرد یا گروهی از بنیانگذاران ایجاد نشده است. در عوض، به صورت نرم‌افزاری توسعه یافته و صدور توکن‌های جدید توسط پروتکل میکر (Maker Protocol) و سازمان خودگردان غیرمتمرکز میکر دائو (MakerDAO) کنترل و مدیریت می‌شود. علاوه بر این، روند توسعه نرم‌افزاری دای به روشی دموکراتیک و از طریق رأی‌گیری مستقیم میان شرکت‌کنندگان عادی در اکوسیستم، اداره می‌شود.
توکن‌های جدید دای همانند رمزارزهای بزرگ مانند بیت‌ کوین (BTC) از طریق استخراج تولید نمی‌شوند، بلکه هر توکن دای جدید می‌تواند توسط هر کاربری با استفاده از پروتکل نرم‌افزاری میکر ساخته شود.
به منظور حفظ پشتوانه یک دلاری، پروتکل میکر تضمین می‌کند که هر توکن دای توسط مقدار مناسبی از ارزهای دیجیتال دیگر وثیقه می‌شود. به عنوان بخشی از این فرآیند، پروتکل میکر به هر کاربر اجازه می‌دهد که رمزارزهای خود را به عنوان وثیقه در یک به اصطلاح خزانه (vault) - یک قرارداد هوشمند در بلاکچین اتریوم - به عنوان وثیقه واریز نماید و مقدار متناظری از توکن‌های دای جدید را ضرب کند.
ممکن است کمی گیج‌کننده باشد که ارزهای دیجیتال که به دلیل ماهیت پرنوسان خود شناخته می‌شوند، چگونه می‌توانند پشتوانه یک استیبل کوین باشند. در پاسخ باید بگوییم، ارز دیجیتالی که کاربر برای ایجاد دای سپرده‌گذاری می‌کند، ارزش بسیار بالاتری نسبت به استیبل کوینی دارد که دریافت می‌کند. این موضوع اجازه می‌دهد که فضای بیشتری برای حرکت رو به پایین ارزش وثیقه رمزارزی دای فراهم شود.
لازم به ذکر است که هیچ محدودیتی برای عرضه کل دای وجود ندارد، بلکه عرضه این استیبل کوین پویا است و بستگی به مقدار وثیقه ذخیره‌شده در خزانه‌ها در هر لحظه دارد.
همانند دیگر استیبل کوین‌ها، دای هم مزایای بسیاری دارد که از جمله آنها می‌توان به انتقال آسان آن در سراسر جهان، انجام پرداخت‌ها یا تضمین سود و زیان، اشاره کرد. کاربران همچنین می‌توانند از دای به عنوان اهرم (leverage) بهره بگیرند و آن را در قرارداد Savings Rate دای سرمایه‌گذاری کنند.

تاریخچه قیمت دای

همان‌طور که گفته شد، دای یک استیبل کوین است که ارزش آن به صورت یک به یک با دلار آمریکا برابر است. به عبارت دیگر، این استیبل کوین به‌گونه‌ای طراحی شده که یک دای، همیشه یک دلار آمریکا ارزش داشته باشد.
با این حال، با نگاهی به نمودار دای، می‌توان مشاهده کرد که قیمت دای هم در برخی مواقع تا حدودی نوسان داشته است. برای مثال، در ۱۰ می سال ۲۰۲۰، قیمت DAI تا ۰٫۹۴۵ دلار کاهش پیدا کرد یا در ۱۶ نوامبر سال ۲۰۲۱، قیمت ارز DAI تا ۳٫۶۷ دلار افزایش یافت. به غیر از این چند نوسان قابل‌توجه، می‌توان گفت که دای در هدف خود مبنی بر ثابت نگهداشتن قیمت خود در محدوده یک دلار موفق عمل کرده است.

پیش بینی قیمت دای

از نظر تئوری، قیمت دای هرگز نباید تغییر کند. بنابراین، در حالت ایدئال، قیمت DAI باید برابر با یک دلار باقی بماند. در واقع، هدف اصلی دای پول درآوردن یا از دست دادن نیست، بلکه این ارز دیجیتال به عنوان یک ابزار ذخیره پایدار ارزش طراحی شده است. به همین دلیل، پیش‌بینی قیمت ارز DAI همانند سایر ارزهای دیجیتال چندان رایج نیست.
با این حال، این نکته را هم در نظر داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان است و امکان رویدادهای غیرمنتظره مانند سقوط ترا، در آن وجود دارد. همچنین، اگرچه استیبل کوین‌هایی مانند دای نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوسانات قیمتی کمتری دارند، اما ممکن است توسط آژانس‌های نظارتی، مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، تحت نظارت بیشتری قرار بگیرند.
بنابراین، قبل از سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتالی حتماً تحقیقات لازم و کافی را انجام دهید و هرگز بیش از آنچه را که می‌توانید از دست بدهید، در بازار رمزارزها سرمایه‌گذاری نکنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

2130 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments

بابادای میخواددامپ کنه کجایین…..!!!!؟