شکست حمایتی (Breakdown) در تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

شکست حمایتی در تحلیل تکنیکال یک حرکت نزولی در قیمت یک سهام یا ارز دیجیتال است که معمولاً از یک سطح حمایتی شناسایی‌شده می‌گذرد و از کاهش‌ بیشتر قیمت خبر می‌دهد. شکست حمایتی (Breakdown) اغلب در حجم معاملات سنگین اتفاق می‌افتد و حرکت متعاقب آن که پایین‌تر می‌رود، به سریع بودن از نظر زمانی و شدید بودن از نظر میزان شدت متمایل می‌شود.

مفهوم شکست حمایتی (Breakdown) در تحلیل تکنیکال

معامله‌گرانی که از ابزارهای تحلیل تکنیکال مثل میانگین‌های متحرک، خطوط روند، و الگوهای نموداری استفاده می‌کنند می‌توانند شکست حمایتی را شناسایی کنند. معامله‌گران می‌توانند با ترسیم خطوط روند روی یک نمودار که چندین نقطه افت را به هم متصل می‌کند، محل‌هایی را که قیمت در آنها مشکوک به شکست است، پیدا کنند.

معامله‌گران تکنیکال می‌توانند با مشاهده شکست حمایتی، هر رمزارزی را که دارند به فروش برسانند؛ زیرا این به روشنی نشان می‌دهد که خرس‌ها تحت کنترل هستند و فشار فروش بیشتر به احتمال زیاد ادامه خواهد یافت. این نوع شکست‌ها همواره سیگنال شروع یک روند نزولی در نظر گرفته می‌شوند.

وقتی یک ارز دیجیتال در ابتدا وارد این نوع شکست می‌شود، تریدرها باید به دنبال تأیید گرفتن از طریق چندین نشانگر و چارچوب‌های زمانی دیگر باشند تا مطمئن شوند حرکت قیمت قلابی نیست. برای مثال، یک شکست در یک نمودار 15 دقیقه‌ای هنگامی که نمودارهای روزانه و هفتگی نزولی باشند، احتمال تأیید بیشتری دارد. شکست حمایتی را می‌توان معادل خرسی یک گسست (Breakout) در نظر گرفت. در نمودار زیر، قیمت‌ها در زیر خط گردن در الگوی سر و شانه شکسته شده‌اند.

دوره رایگان آموزش ترید ارزهای دیجیتال
با دریافت و مشاهده دوره آموزش ارزهای دیجیتال، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

دانلود رایگان

شکست حمایتی

معامله در شکست حمایتی

تریدرها هنگامی که قیمت یک ارز دیجیتال شروع به شکستن و پایین رفتن از یک سطح حمایتی عمده می‌کند، باید آن را به فروش برسانند. برای انجام این کار لازم است یک سفارش استاپ لیمیت (Stop limit) را درست کمی پایین‌تر از سطح حمایتی قرار بدهند. همین که قیمت شکسته شد، به احتمال زیاد کاهش قیمت ادامه پیدا می‌کند؛ زیرا سفارش‌های حد ضرر (Stop loss) شروع به هشدار می‌کنند و فشار فروش بیشتر از سوی معامله‌گران ایجاد می‌شود.

به شکلی جایگزین، معامله‌گران می‌توانند منتظر یک بازگشت برای ورود به بازار باشند. آنها می‌توانند سفارشی در همان جایی ایجاد کنند که قیمت در ابتدا شروع به شکستن و کاهش کرده؛ یعنی محدوده‌ای که حالا تبدیل به یک سطح مقاومت شده است. وارد شدن به بازار در یک بازگشت قیمت به احتمال زیاد منجر به نتایج بهتری از تلاش برای سود بردن از شکست حمایتی اولیه می‌شود. تنها مشکلی که وجود دارد این است که قیمت ارز دیجیتال ممکن است هیچ وقت به قیمت محدود سفارش معامله‌گر باز نگردد.

در پوزیشن فروش، معامله‌گران می‌توانند از یک نشانگر پیرو روند، مثل میانگین متحرک، برای تشخیص نقطه قطع استفاده کنند. برای مثال، وقتی قیمت یک رمزارز بالاتر از میانگین متحرک بسته می‌شود، معامله لغو می‌شود. اگر معامله‌گران معتقد باشند که شکست حمایتی شروع یک روند نزولی جدید است، ممکن است بخواهند از یک میانگین متحرک بلندمدت برای بهره بردن از عمده حرکت قیمت استفاده کنند.

سخن پایانی

شکست حمایتی (Breakdown) در تحلیل تکنیکال یک حرکت قیمتی است که به شکست حمایت منجر می‌شود. معمولاً این شکست با حجم سنگین فروش و کاهش شدید قیمت همراه است. تریدرها پس از شکست خطوط حمایتی، پوزیشن شورت باز می‌کنند؛ چون این شکست نشانه محکمی از کنترل اوضاع بازار به دست خرس‌ها است، به طوری که با فشار فروش بیشتر همراه می‌شود. شکست حمایتی معمولاً نشانگر آغاز یک روند نزولی است.

منبع: investopedia.com

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments