۷ روش برای کسب درآمد پسیو (Passive Income)

زمان مطالعه: 8 دقیقه

مقدمه

معاملات ارزهای دیجیتال می‌توانند بسیار پُرسود باشند، اما در عین حال ممکن است بسیار وقت‌گیر و استرس‌زا هم باشند؛ زیرا لازم است دائماً پیگیر سبد دارایی خود باشید و مواضع معاملاتی‌تان را مدیریت کنید. خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آنها، فارغ از دردسرهای رایج، می‌توانید علاوه بر کسب عواید از ارزهای دیجیتال خود، در زمان هم صرفه‌جویی کنید. در این مقاله به شرح 7 روش برای رسیدن به درآمد پسیو (Passive Income) یا همان درآمد غیرفعال، می‌پردازیم.درآمد پسیو

1. برای کسب درآمد پسیو، سپرده‌های رمزارزی خود را خودگردان کنید!

Ramzarzخرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!
تو صرافی ارزپلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، بیش از ۵۰۰ ارز دیجیتال رو بخری!

شروع

همان‌طور که بسیاری از ارزهای معمولی مانند ارزهای فیات، می‌توانند در حساب‌های پس‌انداز بهره ایجاد کنند، ارزهای دیجیتال نیز از این قابلیت برخوردارند.

برخی از حساب‌های پس‌انداز ارزهای دیجیتال، از نوع متمرکز هستند؛ مانند حساب‌هایی که توسط Nexo‌ ،BlockFi و Crypto.com ارائه می‌شوند. این حساب‌ها معمولاً وجوه شما را برای وام‌دهی به سازمان‌های متقاضی وام، به کار می‌گیرند. همچنین، بسیاری از صرافی‌ها، از جمله بایننس و هیوبی، به سپردۀ رمزارزی کاربران بهره پرداخت می‌کنند.

پلتفرم‌های پس‌انداز غیرمتمرکزی هم مانند Orion Money و Anchor وجود دارند که بابت سپرده‌های استیبل‌کوین کاربران، سود می‌دهند. همچنین Yearn Finance و Autofarm هم وجوه را به صورت خودکار به مجموعه‌ای از محصولات دیفای (DeFi) منتقل و بهرۀ آنها را حداکثر می‌کنند.درآمد پسیو

این روش، ساده‌ترین و سرراست‌ترین راه کسب درآمد پسیو یا همان درآمد غیرفعال است؛ زیرا برای انجام آن، به دانش چندان زیادی نیاز ندارید. میزان درآمد، متناسب با ارز دیجیتال و پلتفرم انتخابی‌تان متفاوت است. این رقم معمولاً بین 5 تا 20 درصد سود سالیانه متغیر است. مراقب پلتفرم‌هایی که سود بالا و غیرمعقول پیشنهاد می‌دهند باشید؛ زیرا ممکن است طرح پانزی باشند.Passive Income

2. تأمین‌کنندۀ نقدینگی باشید!

صرافی‌های غیرمتمرکز با ارائۀ منابع نقدینگی، آن‌ هم بدون نیاز به مجوز، فرصت‌های جدیدی در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کرده‌اند. اما در این میان، نوع خاصی از صرافی غیرمتمرکز که به بازارساز خودکار (AMM) معروف است، راهی پیش پای دارندگان ارز دیجیتال نهاده که بتوانند به عنوان تأمین‌کنندگان نقدینگی، از دارایی دیجیتال خود سود ببرند و درآمد منفعل (Passive income) داشته باشند. این پلتفرم‌ها دارای استخرهای نقدینگی هستند و علاوه بر اینکه به کاربران امکان ترید می‌دهند، کشف قیمت را هم برای آنها آسان می‌کنند.

نقدینگی عموماً به دست اعضای جامعه تأمین می‌شود. آنها فارغ از نقدینگی جدیدی که به استخر وارد می‌شود، سهم متناسب خود را حفظ می‌کنند. این نقدینگی در اختیار تریدرهایی قرار می‌گیرد که با استفاده از نقدینگی استخر، اقدام به سواپ می‌کنند. استفاده از نقدینگی استخر توسط تریدرها، شامل کارمزد می‌شود. این کارمزد معمولاً 0.2 الی 0.3 درصد از حجم معامله است. این درصد از کارمزد معاملاتی، بین تأمین‌کنندگان نقدینگی تقسیم می‌شود.

در حال حاضر، تعداد زیادی بازارساز خودگردان (AMM) وجود دارد که در اکثر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند در دسترس هستند. یونی‌ سواپ (Uniswap) برای اتریوم، پنکیک‌ سواپ (PancakeSwap) برای بایننس اسمارت چین، پانگولین (Pangolin) برای اوالانچ، واگیو سواپ (WagyuSwap) برای ولاس و سوشی‌ سواپ (SushiSwap) که دارای چندین زنجیره است.

میزان درآمد پسیو (Passive Income) در این روش، می‌تواند متناسب با نوع استخر و پلتفرم متفاوت باشد. هر چه سهمتان از نقدینگی کل استخر بیشتر باشد یا حجم معاملات‌تان بزرگ‌تر باشد، عایدی شما هم بیشتر خواهد شد. میزان درآمد می‌تواند از صفر تا 100 درصد سود سالیانه، متغیر باشد.

3. در یک ییلد فارم (Yield Farm) شرکت کنید!

اگر از قبل تجربۀ تأمین نقدینگی داشته‌اید، باید بدانید که ییلد فارمینگ هم روشی است که می‌تواند عوایدی اضافی بر دارایی‌های دیجیتال‌‌ شما تولید کند. ییلد فارم‌ها پلتفرم‌هایی هستند که به کاربران اجازه کسب سود می‌دهند. برای انجام این کار، لازم است توکن‌های نقدینگی یا همان توکن LP از پیش موجود خود را در یک فارم خاص استیک کنید و نسبتی از استخر پاداش را از آن خود کنید. روال کار به این صورت است که مثلاً اگر 1 % نقدینگی استخر را تأمین کنید، 1% از پاداش به شما تعلق خواهد گرفت.

بسیاری از AMMها از جمله PancakeSwap ،TraderJoe و SushiSwap دارای ییلد فارم داخلی هستند. البته محصولات مستقلی هم مانند Venus وجود دارند.درآمد غیرفعال

ییلد فارم‌ معمولاً به شما این امکان را می‌دهد که عایدی خود را به صورت رمزارزهای جدید یا توکن‌های حاکمیتی داخلی ییلد فارم، دریافت کنید. مثلاً می‌توانید در پنکیک‌ سواپ، توکن Cake و در واگیوسواپ، توکن WAG فارم کنید. تمام این پلتفرم‌ها بر اساس ارزش جاریِ توکن پاداش و حجم استیکی که انجام می‌دهید، رقمی برای سود سالیانه تخمین می‌زنند که البته ممکن است به مرور زمان، این سود دچار نوسان شود.

ییلد فارم‌ها عموماً پرداختی خود را با ارزهای دیجیتال پُرنوسان انجام می‌دهند. اگر قیمت ارز دیجیتال سقوط کند، متوسط سود سالیانه کاهش می‌یابد. اگر هم قیمت بالا رود، APY نسبتاً زیاد می‌شود. اگر مرتباً عواید خود را نقد می‌کنید، انتظار سود سالیانه بین 5 الی 20 % داشته باشید. برخی از ییلد فارم‌ها در ابتدا عواید بسیار زیادی دارند، اما هنگامی‌ که ارزش کل محبوس بالا می‌رود یا ارزش توکن پاداش کاهش می‌یابد، عواید بلافاصله سقوط می‌کند.درآمد منفعل

4. برای کسب درآمد پسیو ارزهای دیجیتال خود را استیک کنید!

گواه اثبات سهام (PoS)، علاوه بر اینکه روش کارآمدی برای برقراری اجماع در یک سیستم غیرمتمرکز است، روشی جدید برای کسب عایدی از طریق استیک‌ کردن نیز به حساب می‌آید. فردی که رمزارز خود را استیک ‌کند، از دارایی دیجیتال خود درآمد پسیو به دست خواهد آورد. عایدیِ استیک‌، معمولاً از محلِ افزایش عرضۀ ارز دیجیتال استیک‌شده یا کارمزد تراکنش‌های شبکه به دست می‌آید.

در حال حاضر، شمار زیادی از ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم، سولانا، کاردانو، ترا و پولکادات، در قبال استیک پاداش پرداخت می‌کنند. عایدی ایجادشده در فرآیند استیک، کاملاً پسیو است و به نظارت یا مداخله نیازی ندارد. البته ممکن است بخواهید جهت حفاظت از ارزش دارایی‌های دیجیتال در برابر نوسان، آنها را مرتباً نقد کنید یا اگر فکر می‌کنید که قیمت رمزارزها در آینده افزایش می‌یابد، آنها را برای بلندمدت هولد کنید.

میزان درآمد پسیو (Passive Income) که از راه استیک تصاحب می‌کنید، به چند عامل مثل نسبت عرضه‌ای که استیک شده و همچنین کمیسیون‌هایی که می‌پردازید، بستگی دارد. معمولاً می‌توانید از این روش انتظار سودی بین 5 الی 15% داشته باشید. ذکر این نکته واجب است که پاداش استیک، بر حسب کوینی که استیک می‌کنید پرداخت می‌شود و اگر ارزش آن کوین کاهش یابد، ممکن است پاداش دریافتی نتواند ضرر ناشی از کاهش ارزش رمزارز را پوشش دهد.درآمد منفعل

5. عضو یک گیلد (Guild) شوید!

این روزها تب درآمدزایی از طریق بازی‌‌ بالا گرفته است، اما پیش‌ بردن بازی و استفاده از رمزارزهای به‌دست‌آمده، ممکن است برایتان وقت‌گیر باشد. به لطف پیدایش انجمن‌ها (Guild)، امکان کسب درآمد پسیو از بازی‌ها محقق شده است. گیلد نوعی پلتفرم است که به کاربران اجازه می‌دهد با کار گروهی در جهت کسب منفعتی مشترک، از بازی‌کردن، درآمد منفعل (Passive Income) داشته باشند.

سرمایه‌گذاران تأمین نقدینگی را به عهده می‌گیرند و بازیکنان به صورت ایمن از این نقدینگی و دارایی در راستای تولید بازده و عایدی، استفاده می‌کنند. سپس عایدی بین سرمایه‌گذاران، بازیکنان و مدیران بازی تقسیم می‌شود. گیلدهای فراوانی در حال حاضر فعالیت دارند، مانند: Yield Guild Games ،Good Games Guild و Merit Circle.

میزان عایدی متناسب با نوع بازی، گیلد و همچنین مهارت بازیکن، متفاوت است. می‌توانید از این روش انتظار سودی بین 20 الی 40% داشته باشید.درآمد منفعل

6. عضو یک صندوق ارز دیجیتال شوید!

بیشتر روش‌های ایجاد درآمد پسیو، به یک سری اقدامات اولیه و مراقبت‌های دوره‌ای نیاز دارند، اما استفاده از صندوق سرمایه‌گذاری رمزارز، یک استثنا است. این روش، به هیچ اقدام خاصی نیاز ندارد. درست مثل صندوق‌های سرمایه‌گذاری سنتی، می‌توانید از ارزهای دیجیتال خود درآمد پسیو کسب کنید.

از جملۀ این صندوق‌های کریپتو می‌توان به Grayscale ،Pantera Capital و Pantera Blockchain Fund اشاره کرد. البته باید بدانید که موانعی برای ورود به این صندوق‌ها وجود دارد: برخی از آنها برای وجوه دریافتی حداقل نصاب دارند و از طرفی هم هزینه‌های دریافتی، بعضاً به طرز فاحشی متفاوت است. هر صندوق، نمایی کلی از عملکرد پیشین خود ارائه می‌دهد و نرخ بازدهی داخلی (IRR) خود را اعلام می‌کند.درآمد منفعل

7. توکن‌های ییلد بیرینگ (Yield-bearing) هولد کنید!

توکن‌ ییلد بیرینگ نوعی توکن است که سود تقسیم‌شده به آن تعلق می‌گیرد. یعنی به دارندگان آن، سهمی از سود ناشر اصلی پرداخت می‌شود که به سود تقسیمی سهام کلاسیک شباهت دارد. برخی از محبوب‌ترین توکن‌های ییلد بیرینگ عبارتند از: Kucoin Shares ،AscendEx و Nexo.

عایدی و بازده این نوع از توکن‌ها بسیار به عملکرد پلتفرم پایه بستگی دارد. یعنی مقدار سود آن می‌تواند در طول زمان خیلی متفاوت باشد. می‌توانید از این روش کسب درآمد پسیو، چیزی بین 5 الی 10% سود انتظار داشته باشید.

سخن پایانی

درآمد پسیو (Passive Income) یا همان درآمد منفعل، به درآمدی گفته می‌شود که بدون فعالیت جدی دارندۀ یک رمزارز ایجاد شود. در این مقاله، 7 روش را برای کسب درآمد غیرفعال معرفی کردیم: 1- استفاده از حساب‌های پس‌انداز ارزهای دیجیتال، 2- استفاده از استخر نقدینگی، 3- استفاده از ییلد فارم، 4- استیک‌ کردن، 5- پیوستن به یک گیلد، 6- استفاده از صندوق کریپتو و 7- نگهداری توکن‌های ییلد بیرینگ. می‌توانید از بین این گزینه‌ها، یک یا چند مورد را انتخاب کنید و از سرمایه خود، درآمد پسیو کسب کنید.

دانلود اپلیکیشن رمزارز نیوز

رمزارز نیوز؛ اپلیکیشن تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات، رمزارزها و بلاکچین است.

با استفاده از اپلیکیشن رمزارزنیوز می‌توانید به ابزارها و امکانات وبسایت دسترسی داشته باشید، قیمت تمامی ارزهای دیجیتال را به صورت لحظه‌ای رصد کنید، اخبار و مقالات تازه منتشرشده را ببینید. و به طور کلی به هر آنچه در وبسایت رمزارزنیوز قابل مشاهده است، دسترسی داشته باشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments