آشنایی با شبکه هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) و توکن های BEP-20

زمان مطالعه: 9 دقیقه

مقدمه

در چند هفته گذشته، نام شبکه هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) و توکن BEP-20 بسیار بر سر زبان‌ها افتاد. به طوری ‌که تعداد تراکنش‌های روزانه در این شبکه بلاکچینی حتی توانست از اتریوم پیشی بگیرد. علاوه بر این، در اوایل سال 2021 توکن بایننس کوین (BNB) نیز موفق به پشت سر گذاشتن تتر (USDT) و کسب رتبه سوم در فهرست ارزهای دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار شد.

کسانی که در جریان اخبار پیرامون شبکه هوشمند بایننس (BSC) نبوده‌اند، ممکن است از خود بپرسند دقیقاً چه چیزی آن را هوشمند می‌کند؟ و تفاوت بلاکچین هوشمند بایننس با بلاکچین معمولی آن چیست؟ شاید برخی بگویند که زنجیره هوشمند بایننس جانشین بایننس چین (Binance Chain) معمولی است، اما حقیقت کمی پیچیده‌تر است. به عقیده بایننس، هر دوی این شبکه‌های بلاکچینی می‌توانند به صورت همزمان با یکدیگر فعالیت کنند و نیازهای مختلف را برآورده سازند.

در این مقاله قصد داریم نگاهی دقیق به شبکه هوشمند بایننس و به طور ویژه، توکن BEP-20 در مقایسه با شبکه بایننس چین و توکن BEP-2 بیندازیم.

بایننس چین (Binance Chain) چیست؟

شبکه هوشمند بایننس

در سال‌های اخیر، صرافی بایننس به فراتر از یک صرافی ارز دیجیتال تبدیل شده و در حال حاضر، یک اکوسیستم کامل رمزارزی به شمار می‌رود. شما احتمالاً نام بایننس چین را به عنوان شبکه بلاکچین پشتیبان توکن بایننس کوین (BNB) شنیده‌اید. در هفته‌های اخیر، نام بایننس بسیار بر سر زبان‌ها افتاد. با این حال، این افزایش علاقه به بایننس، بیشتر از شبکه هوشمند آن ناشی می‌شود.

برای درک درست شبکه هوشمند بایننس و توکن BEP-20 ابتدا باید بایننس چین و استاندارد BEP-2 را درک کنیم.

بایننس چین در اصل با هدف میزبانی توکن بایننس کوین (BNB) و همچنین تسهیل تراکنش‌ها در پلتفرم غیرمتمرکز بایننس یا همان بایننس دکس (Binance DEX) در آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی راه‌اندازی شد.

همان‌طور که انتظار می‌رود، بزرگ‌ترین برنامه غیر متمرکز (DApp) در بایننس چین، بایننس دکس است. اگرچه بایننس چین برای این منظور خوب کار می‌کند، اما این شبکه محدودیت‌های خاص خود را نیز دارد.

به عنوان مثال، بایننس چین از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند. به جای آن، بایننس بر سرعت، مقیاس پذیری و جلوگیری از ازدحام در شبکه، متمرکز است. این بدان معنی است که بایننس چین می‌تواند از تراکنش‌های سریع و غیر متصدیانه (non-custodial) پشتیبانی کند، اما بسیاری از انعطاف‌پذیری‌های قابل برنامه‌ریزی در سایر بلاکچین‌ها، مانند قراردادهای هوشمند سازگار با شبکه اتریوم را از دست می‌دهد. از سوی دیگر، در صورت ادغام قراردادهای هوشمند در بایننس چین نیز، خطر افزایش ازدحام در این شبکه افزایش می‌یابد.

به همین دلیل، Binance Smart Chain به عنوان یک توسعه سازگار با قراردادهای هوشمند برای بایننس چین راه‌اندازی شد. با این حال، بلاکچین هوشمند بایننس یک جایگزین کامل برای بایننس چین اصلی نیست. در عوض، بایننس قصد دارد که هر دوی این شبکه‌های بلاکچین به صورت همزمان با یکدیگر فعالیت کنند؛ چون موارد استفاده از آنها متفاوت است.

شبکه هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) چیست؟

شبکه هوشمند بایننس

بلاکچین هوشمند بایننس (BSC) در اصل پاسخی برای دستیابی به قابلیت‌های قرارداد هوشمند بدون افزایش ازدحام در بایننس چین است. بلاکچین هوشمند بایننس به دلیل سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM)، قابلیت‌های قرارداد هوشمند را برای اکوسیستم بایننس به ارمغان می‌آورد. علاوه بر این، شبکه هوشمند بایننس تنها یک راه‌حل لایه دوم نیست، بلکه یک بلاکچین مستقل مانند بایننس چین است.

در ماه‌های اخیر، شبکه اتریوم شاهد ازدحام گسترده و به این ترتیب، افزایش کارمزدها بوده است. این امر نسبتاً موقتی است؛ چون راه‌حل‌های لایه دوم اتریوم (اتریوم ۲.۰) و تغییر الگوریتم اجماع شبکه به مدل اثبات سهام (Proof-of-Stake)، به این معنی است كه کارمزدهای اتریوم سرانجام كاهش خواهند یافت.

با این حال، در حال حاضر کارمزدهای بالای شبکه، برخی از پروژه‌های مبتنی بر اتریوم را فلج كرده و مناسب بودن آن برای بسیاری از پروژه‌های دیفای (DeFi) را زیر سؤال برده است. در نتیجه، افزایش سرسام‌آور کارمزدهای اتریوم، منجر به رشد چشمگیر شبکه هوشمند بایننس شده است.

از بسیاری جهات، بلاکچین هوشمند بایننس مشابه شبکه اتریوم است. در تاریخ ۱۸ فوریه، چانگ‌ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، مدیر عامل بایننس در توییتر خود نوشت:

تراکنش‌های پردازش‌شده در BSC تقریباً ۲ برابر بیشتر از اتریوم است. اگر کاربران بیشتری برای برنامه غیرمتمرکز خود می‌خواهید، اکنون باید در زنجیره هوشمند بایننس باشید.

این موضوع، رشد سریع شبکه هوشمند بایننس در هفته‌های اخیر را توجیه می‌کند. در واقع، حتی برخی معتقدند که زنجیره هوشمند بایننس می‌تواند به عنوان پشتیبان اصلی اکوسیستم دیفای از اتریوم پیشی بگیرد.

مسلم است که کل صنعت دیفای روی شبکه اتریوم ساخته شده است. علاوه بر این، کارمزدهای بسیار بالای اتریوم حاکی از تقاضای زیاد برای استفاده از آن هستند. در واقع، این محبوبیت اتریوم است که باعث افزایش کارمزدهای این شبکه شده است. در عین حال، این شرایط فرصتی را برای BSC به وجود آورده تا سهمی در بازار به دست آورد.

استاندارد BEP-20 چیست؟

بیایید با پاسخ دادن به سؤال «BEP-20 چیست؟» شروع کنیم. به زبان ساده، استاندارد توکن BEP-20 مشخصات تکنیکال برای شبکه هوشمند بایننس را تعیین می‌کند. همان‌طور که گفته شد، زنجیره هوشمند بایننس با قراردادهای هوشمند سازگار است. به طور خلاصه، Binance Smart Chain برای امور مالی غیر متمرکز (دیفای) و برنامه‌های غیر متمرکز (DApp) ساخته شده است. با این حال، هنوز هم مانند بایننس چین اصلی، شبکه اتریوم یا هر بلاکچین دیگری، به استانداردی جهت راه‌اندازی توکن نیاز دارد.

توکن BEP-20

برای کسانی که می‌خواهند به جزئیات استاندارد توکن BEP20 بپردازند، یک پیش‌نویس پیشنهادی نسبتاً جامع برای مشخصات آن در گیت هاب (GitHub) وجود دارد. با این حال، بسیاری توکن BEP-20 را با استاندارد توکن شناخته‌شده دیگر، یعنی توکن ERC-20 مبتنی بر اتریوم مقایسه می‌کنند. بنابراین، بیایید در ابتدا نگاهی به تفاوت‌های BEP-20 با ERC-20 بیندازیم تا استاندارد توکن شبکه هوشمند بایننس را بهتر درک کنیم.

اما قبل از آن، برای مشاهده اطلاعات توکن های BEP-20 مختلف که بسیاری از آنها نسخه رپد (wrapped) توکن‌های شناخته شده هستند، می‌توانید به وب‌سایت bscscan.com مراجعه کنید.

توکن های BEP-20 و ERC-20 چه تفاوتی دارند؟

توکن های BEP-20 شبکه هوشمند بایننس و ERC-20 اتریوم بسیار شبیه به هم هستند. در بیشتر موارد، می‌توان آنها را برابر دانست و بایننس به هیچ عنوان در برابر توکن‌های ERC-20 کم و کاستی ندارد. در واقع، توکن بایننس کوین (BNB) کار خود را به عنوان یک توکن ERC-20 آغاز کرد. با این حال، در ۲۳ آوریل سال ۲۰۱۹، BNB از یک توکن ERC-20 مبتنی بر شبکه اتریوم به یک توکن BEP-2 در بایننس چین تبدیل شد. در بخش بعدی بیشتر به استاندارد BEP-2 پرداخته خواهد شد.

زمانی که بایننس توکن BNB را به بلاکچین اختصاصی خود انتقال داد، ژائو اظهار داشت:

بایننس کوین (BNB) در بایننس چین، همان کوین اتر (ETH) در شبکه اتریوم است.

بایننس همچنین سخت تلاش می‌کند که قابلیت همکاری میان بلاکچین‌های مختلف، مانند توکن‌های ERC-20 و BEP-20 را افزایش دهد. این اقدام به عنوان بخشی از پروژه بایننس بریج (Binance Bridge) صورت می‌گیرد؛ پروژه‌ای که به دنبال افزایش همکاری بین بلاکچین‌ها است.

از آنجایی که BSC با ماشین مجازی اتریوم سازگار است، به راحتی با ابزارها و برنامه‌های غیرمترکز اتریوم نیز سازگار می‌شود. تمام کاری که توسعه‌دهندگان باید انجام دهند، این است که پروژه‌های مبتنی بر اتریوم خود را به زنجیره هوشمند بایننس منتقل کنند. علاوه بر این، این بدان معنی است که پروژه‌هایی مانند متامسک (MetaMask) نیز به راحتی می‌توانند برای کار با شبکه هوشمند بایننس سازگار شوند.

توکن BEP-20

با وجود شباهت‌های این دو استاندارد توکن، دقت کنید که آنها را با هم اشتباه نگیرید. اگرچه استاندارد BEP-20 در شبکه هوشمند بایننس و استاندارد ERC-20 در اتریوم از لحاظ ظاهری شبیه به هم هستند، اما اطمینان حاصل کنید که آدرس ERC-20 را به عنوان آدرس BEP-20 وارد نکنید یا بر عکس.

هنگام واریز یا برداشت کوین‌ها، از شما خواسته می‌شود که نوع شبکه را انتخاب کنید. به عنوان مثال، نوع شبکه می‌تواند ERC-20 ، BEP-20 یا BEP-2 باشد.

توکن های BEP-2 و BEP-20 چه تفاوتی دارند؟

همان‌طور که گفته شد، توکن BEP-2 یکی دیگر از استانداردهای تکنیکال بایننس است. نام این استاندارد، یعنی BEP-2، مخفف Binance Chain Evolution Proposal 2 است. به زبان ساده، توکن BEP-2 با استفاده از مشخصات تکنیکالی که قوانین توکن‌های موجود در اکوسیستم بایننس چین را تعریف می‌کنند، ساخته می‌شود.

مانند استاندارد توکن BEP-20 توکن‌های BEP-2 را نیز می‌توان به استاندارد توکن ERC-20 مبتنی بر اتریوم تشبیه کرد. از آنجایی که همه توکن‌های BEP-2 از استانداردهای تکنیکال یکسانی پیروی می‌کنند، می‌توانند با یکدیگر ارتباط و تعامل برقرار کنند.

بایننس کوین (BNB) یعنی ارز دیجیتال اختصاصی شبکه بایننس چین، نقشی مشابه گس (Gas) در شبکه اتریوم را ایفا می‌کند. به ویژه، کاربران می‌توانند کارمزدها یا هزینه انتقال توکن BEP-2 را با استفاده از BNB پرداخت کنند.

مانند سایر توکن‌های دیجیتال، توکن‌های BEP-2 را نیز می‌توان در کیف پول‌ها ذخیره کرد. همان‌طور که در وب‌سایت رسمی بایننس آمده است، کیف پول‌های سخت افزاری مختلفی – مانند ترزور مدل تی (Trezor Model T)، لجر نانو اس (Ledger Nano S)، لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) و کول والت اس (Coolwallet S) – از توکن BEP-2 پشتیبانی می‌کنند.

به طور خلاصه، BEP2 استاندارد توکن حاکم بر بایننس چین و BEP20 استاندارد توکن حاکم بر شبکه هوشمند بایننس است.

هر دوی توکن ‌های BEP-2 و BEP-20 با معماری زنجیره دوگانه طراحی شده‌اند. به عبارت دیگر، بایننس چین و زنجیره هوشمند بایننس از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند.

بایننس حتی از این نیز فراتر رفته و شبکه‌های Binance Chain و Binance Smart Chain را با ویژگی میان زنجیره‌ای طراحی کرده است. این بدان معنا است که توکن‌های BEP-2 را می‌توان با توکن‌های BEP-20 مبادله کرد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی شبکه هوشمند بایننس و به طور ویژه، توکن BEP-20 در مقایسه با شبکه بایننس چین و توکن BEP-2 پرداختیم. همان‌طور که گفته شد، BEP-2 استاندارد توکن حاکم بر بایننس چین و BEP-20 استاندارد توکن حاکم بر Binance Smart Chain است.

با افزایش بسیار زیاد کارمزدهای شبکه اتریوم، تقاضاها برای یک پلتفرم دیفای سازگار با قراردادهای هوشمند و در عین حال با هزینه کمتر، افزایش یافت. شبکه هوشمند بایننس پاسخ و راه‌حلی مناسب برای این مشکل به شمار می‌رود. به این ترتیب، توسعه‌دهندگان به راحتی می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم خود را به زنجیره هوشمند بایننس انتقال دهند.

در نهایت، لازم به ذکر است که تمام استانداردهای توکن و بلاکچین‌های بررسی‌شده در این مقاله، رقابت مستقیمی با یکدیگر ندارند. در واقع، آنها اهداف مختلفی را در صنعت بسیار گسترده توکن‌ها تحقق می‌بخشند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

2 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

سلام خدا قوت
قربان من برای خرید بایننس اسمارت چین از کجا بخرم و
دوم اینکه ایا میشه اتریوم بفرستی روی شبکه باینس چاسمارت چین
وقربان چجوری در خری فرق بین بایننس معمولی و بایننساسمارت چین از هم تشخیص بدم
ممنون میشم جواب بدید چون واقعا گرفتار شدیم

سلام برای انتقال ارز بر بستر بایننس باید شبکه BEP2 و برای انتقال بر بستر شبکه هوشمند بایننس از شبکه BEP20 استفاده کنید.