رپد توکن چیست؟ معرفی Wrapped Token و بررسی مزایا و محدودیت‌ها

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مقدمه

در دنیای رمزارزها مفهوم یا اصطلاحی به عنوان توکن وجود دارد. توکن‌ها را می‌توان بسته‌های حاوی اطلاعات تراکنش‌ها دانست که برای معاملات روی شبکه بلاکچین قرار می‌گیرند. در دنیای شبکه ارزهای دیجیتال و بازارهای سهام بین‌المللی رپد توکن (Wrapped Token)  کاربردهای مهمی دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را بیشتر با مفهوم رپد توکن و امتیازات و محدودیت‌های آن آشنا کنیم.

رپد توکن (Wrapped Token) چیست؟

Ramzarzخرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!
تو صرافی ارزپلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، بیش از ۵۰۰ ارز دیجیتال رو بخری!

شروع

برای درک بهتر مفهوم رپد توکن کافی است نگاهی به معنای کلمه Wrapped بیندازیم که به معنای بسته‌بندی‌شده است. این توکن به صورت طبیعی در شبکه بلاکچین برای انجام معاملات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این توکن‌های رپد شده یا رپد توکن ها می‌توانند با ویژگی‌های خاص خود محدودیت‌های موجود بین دو زنجیره بلاکچین را از بین ببرند. همچنین با استفاده از این نوع توکن انتقال اطلاعات ساده‌تر می‌شود و می‌توان مدیریت بهتری روی تراکنش‌ها داشت.

رپد توکن چگونه کار می‌کند؟

در این بخش قصد داریم با ذکر یک مثال نحوه کار رپد توکن را به شما نشان دهیم. همان‌طور که می‌دانید، بیت کوین در شبکه بلاکچین با الگوریتم SHA-256 و اتریوم با استاندارد ERC-20 معامله می‌شود. حال اگر قرار باشد که یک معامله‌گر بیت کوین خود را با اتریوم تعویض کند، نیاز به تغییر ساختار توکن‌ها خواهد داشت. در چنین شرایطی با ارسال توکن‌های بیت کوین به صورت رپد شده، تراکنش بسیار ساده‌تر و با سرعت به مراتب بیشتری به پایان خواهد رسید.

رپد توکن در شبکه بلاکچین اجازه می‌دهد که دارایی‌ها به صورت آزادانه در بین پلتفرم‌های مختلف مبادله شوند و می‌تواند محدودیت‌های قابل‌توجهی را در انجام معاملات رمزارزها از بین ببرد.

Wrapped Token

عملکرد Wrapped Token در شبکه بلاکچین اتریوم

توکن‌های اتریوم در شبکه بلاکچین این رمزارز مشهور با نام WETH در حال انتقال هستند. این توکن از نظر مقیاس کاملاً برابر با توکن‌های استاندارد ERC20 است و می‌تواند خرید و فروش رمزارز اتر را در بازار کریپتو بسیار ساده‌تر کند. همچنین با استفاده از توکن بسته بندی شده اتر می‌توان این رمزارز محبوب را با قابلیت‌های بیشتر مانند پشتیبانی از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) ارائه کرد.

شبکه بایننس و Wrapped Token روی آن

به طور کلی رپد توکن دارای دو نوع مختلف است که به نوع معاملات باز می‌گردند. قابلیت بازخرید و تسویه نقدی Wrapped Token را به دو دسته تقسیم کرده که شبکه معاملات بایننس در دسته دوم یعنی تسویه نقدی قرار می‌گیرد. این نوع توکن بسته بندی شده کمک می‌کند که سهام کمپانی‌های معروفی مانند شرکت تسلا را در شبکه بایننس خرید و فروش کرد.

مزایای استفاده از Wrapped Token چیست؟

البته که رپد توکن ها با ارائه خدمات مختلفی توانسته‌اند در شبکه بلاکچین برای انجام معاملات مفید واقع شوند. همچنین بیشتر فعالان بازارهای درگیر مانند کریپتو با توجه به این نوع توکن سعی می‌کنند که به امتیازهای ارزشمندی برسند. در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با مزایای استفاده از رپد توکن در انجام معاملات آشنا کنیم.Wrapped-Token

مالکیت جزئی

یک سهام از شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) در بازار بورس آمریکا ارزشی بیش از 4 میلیون دلار دارد. بدیهی است که بیشتر فعالان بازار سرمایه به دلیل قیمت بالا نتوانند از سودآوری این سهم استفاده کنند. رپد توکن ها در بازار سهام این امکان را به وجود می‌آورند که بتوان روی هر سهم شرکت‌های بزرگ، مالکیت جزئی داشت؛ به عنوان مثال بتوان 0.00000001 یک سهم ارزشمند را با قیمت کمتر خریداری کرد.

تسویه حساب در لحظه

شبکه بلاکچین این قابلیت را دارد که دوبار خرج شدن دارایی‌های دیجیتال را مدیریت کند. با انجام این کار هر دارایی تنها یک بار منتقل می‌شود و مشکل قدیمی دوبار خرج کردن از بین می‌رود. همچنین با استفاده از رپد توکن سرعت معاملات بیشتر می‌شود و فعالان در لحظه امکان انجام معاملات خود را خواهند داشت.

قابلیت برنامه‌ریزی

همان‌طور که می‌دانید، رپد توکن ها در شبکه بلاکچین مشغول به کار هستند. به همین دلیل معامله‌گران می‌توانند تمامی معاملات خود را استفاده همزمان از رپد توکن و قراردادهای هوشمند انجام دهند. همچنین توکن‌های رپد شده به توسعه‌دهندگان کمک می‌کنند که بتوانند دارایی‌های خود را مانند برنامه‌های کامپیوتری کدگذاری نمایند.

تأثیر روی سرعت معاملات

در شبکه بلاکچین معاملات فقط در چند ثانیه انجام خواهد شد. همچنین این شبکه فوق امن این امکان را دارد که معادله چندین دارایی را بین دو یا چند طرف به صورت همزمان انجام دهد.

قطعاً با استفاده از رپد توکن در بلاکچین می‌توان تأثیر مثبتی روی افزایش سرعت انجام معاملات گذاشت؛ البته که با افزایش سرعت، میزان اطمینان فعالان در هنگام معامله بیشتر می‌شود.

کاهش تعداد واسطه‌ها

در بلاکچین تمامی افراد می‌توانند دارایی‌ها و داده‌های یکسانی را مشاهده کنند. به همین دلیل با ارسال Wrapped Token بین دو معامله‌گر می‌توان بدون هیچ گونه مشکلی معامله را انجام داد. این اتفاق کمک می‌کند که بازار از حضور واسطه‌ها پاک شود. همچنین با حذف واسطه‌ها روند معامله بین افراد سریع‌تر می‌شود و از افزایش قیمت کاذب جلوگیری می‌گردد.Wrapped-Token

عدم وابستگی به سازمان خاص و توانایی کاربرها در کنترل توکن‌ها

معامله‌گران با استفاده از Wrapped Token در بلاکچین می‌توانند معاملات خود را در 24 ساعت تمامی روزهای سال بدون حتی یک دقیقه تعطیلی انجام دهند. همچنین این نوع توکن به دارندگان کمک کند که روی وضعیت انجام معاملات با استفاده از کلید خصوصی کنترل داشته باشند. البته که رپد توکن ها هیچ گونه وابستگی به بانک یا نهاد خاصی ندارند.

محدودیت‌های رپد توکن

رپد توکن با اینکه روی روند معاملات رمزارزها یا بازار سهام در شبکه بلاکچین تأثیر مثبتی می‌گذارد، اما چندان بی عیب و نقص نیست. به عنوان مثال مخترع رمزارز اتریوم در گفته‌های اخیر اشاره کرده که این نوع توکن اعتبار حداکثر یک ساله خواهند داشت. همچنین انجام معاملات با استفاده از توکن ‌های رپد دارای حساسیت بیشتری است.

سخن آخر

رپد توکن در شبکه بلاکچین اجازه می‌دهد که دارایی‌ها به صورت آزادانه در بین پلتفرم‌های مختلف مبادله شوند و می‌تواند محدودیت‌های قابل‌توجهی را در انجام معاملات این شبکه از بین ببرد. البته معاملات رمزارزها یا سهام‌ بین‌المللی در شبکه بلاکچین با Wrapped Token نیازمند تجربه و دانش اقتصادی زیادی است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که شما هم در انجام معاملات خود با توکن‌های رپد یا بسته بندی شده، دقت زیادی داشته باشید.

دانلود اپلیکیشن رمزارز نیوز

رمزارز نیوز؛ اپلیکیشن تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات، رمزارزها و بلاکچین است.

با استفاده از اپلیکیشن رمزارزنیوز می‌توانید به ابزارها و امکانات وبسایت دسترسی داشته باشید، قیمت تمامی ارزهای دیجیتال را به صورت لحظه‌ای رصد کنید، اخبار و مقالات تازه منتشرشده را ببینید. و به طور کلی به هر آنچه در وبسایت رمزارزنیوز قابل مشاهده است، دسترسی داشته باشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments