ارز دیجیتال جاست یا JUST (با نماد JST) چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

JUST یک پلتفرم وام دهی غیرمتمرکز است که در آن کاربران می‌توانند ازطریق پورتال CDP جاست، ترون نگهداری کرده و با استیک کردن یا وثیقه گذاری ترون، USDJ دریافت کنند. USDJ یک استیبل کوین است که با نسبت 1:1 (یک به یک)، پشتوانه دلاری دارد. بدین معنا که یک USDJ معادل یک دلار است و کاربران با استیک کردن ترون در این پلتفرم، می‌توانند آن را ایجاد کنند. در پلتفرم JUST، توکن دیگری با نماد JST نیز وجود دارد. ارز دیجیتال جاست برای پرداخت سود وام‌ها، پایداری پلتفرم، شرکت در تصمیمات مدیریتی از طریق فعالیت‌هایی مثل رای گیری و سایر فعالیت‌ها در این بلاکچین، به‌کار می‌رود.

در حقیقت جاست قصد دارد که یک سیستم مالی غیرمتمرکز و منصفانه ایجاد نماید که مکانیزم‌های وام دهی استیبل کوین و مدیریتی را برای کاربران سراسر دنیا ممکن می‌سازد. همان‌طور که گفتیم این پلتفرم، یک سیستم دو توکنی است و از یک استیبل کوین با پشتوانه یک به یک دلاری (USDJ) که با وثیقه‌گذاری ترون ایجاد می‌شود و توکن بومی آن یعنی JST تشکیل شده که به برخی کاربردهای آن در این شبکه، اشاره کردیم. به همین دلیل قیمت Just (جاست) نیز تقریبا مقدار ثابتی داشته است.

یکی از اصل‌های مهمی که پلتفرم جاست ادعای ایجاد آن را دارد، شفافیت است. جاست به تمامی تراکنش‌ها، معاملات و وثیقه‌ها اجازه می‌دهد تا به صورت کاملا شفاف، در این بلاکچین انجام شوند و اطلاعات آن‌ها را منتشر می‌نماید.

ویژگی‌های پلتفرم جاست

نکته قابل توجه دیگری نیز درمورد ارز دیجیتال جاست وجود دارد. شبکه ترون ادعا می‌کند که بزرگترین اکوسیستم برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز دنیاست و خدمات مالی کاملا شفافی را، به آسانی در اختیار تمامی کاربران قرار می‌دهد. JUST نیز روی شبکه ترون ایجاد شده و قصد دارد این اهداف را عملی سازد. درنتیجهارز دیجیتال جاست نیز مانند سایر توکن های ایجاد شده بر روی بلاکچین ترون، یک توکن TRC-20 محسوب می‌شود.

توکن مدیریتی جاست یعنی JST در 5 می 2020، با مکانیزم فروش توکن Poloniex LaunchBase ارائه شد. طبق اطلاعات سایت رسمی Poloniex، خصوصیات اصلی جاست عبارتند از:

 • جاست یک پروژه استیبل کوین غیرمتمرکز است که روی شبکه ترون ایجاد شده است. هدف آن ایجاد یک پلتفرم کاملا باز و منصفانه‌ی مالی، برای تمامی افراد در سراسر دنیاست.
 • کاربران با سپرده‌گذاری یک حساب مشخص و وثیقه شده با ترون، می‌توانند استیبل کوین USDJ به‌دست بیاورند.
 • این پروژه توسط تمام اعضای جامعه جاست مدیریت می‌شود و میزان تسلط هر شخص، به تعداد توکن های JST که وی نگهداری می‌کند، بستگی خواهد داشت. درخواست‌ها و تصمیمات این پروژه با تمامی اعضا به اشتراک گذاشته می‌شود و پس از رای گیری، بنا بر نظر سهامداران (افرادی که JST دارند) انجام می‌شوند.
 • این پلتفرم سریع و کاربردی است و معاملات یا انتقالات آن با کارمزد بسیار اندکی انجام خواهند شد.
 • تمامی افراد می‌توانند یک حساب رایگان در پلتفرم جاست ایجاد نمایند و با استفاده از قراردادهای هوشمند JUST، به سادگی USDJ به‌دست آورند.
 • تمامی افرادی که JST نگهداری می‌کنند، در مدیریت شبکه و سیستم USDJ سهیم خواهند بود.
 • اعضای جامعه جاست، به اکوسیستم کاربردی ترون و برنامه‌های کاربردی زیادی که در شبکه ترون وجود دارند، دسترسی پیدا خواهند کرد.

ارز دیجیتال جاست

نحوه عرضه‌ی ارز دیجیتال جاست

مجموع میزان عرضه ارز دیجیتال جاست 9,900,000,000 توکن JST خواهد بود. سهم تقسیم میزان عرضه کل ارز دیجیتال جاست به بخش‌های مختلف، طبق اعلام اولیه و برنامه ریزی‌های قبل از انتشار این پلتفرم، به شرح زیر است:

 • اکوسیستم: 30 درصد از عرضه کل ارز دیجیتال جاست به اکوسیستم آن اختصاص خواهد یافت.
 • عرضه اولیه: 11 درصد از عرضه کل توکن های جاست، در برنامه عرضه اولیه آن، فروخته شده‌اند.
 • فروش عمومی (اختصاص‌دهی با انتشار عمومی یا LaunchBase): 4 درصد از کل عرضه توکن جاست در عرضه عمومی به فروش می‌رسند.
 • همکاری‌های استراتژیک: این جامعه، همکاری‌های استراتژیکی را با بنیادهای دیگر خواهد داشت که مجموعا 26 درصد از عرضه جاست یا JST را به خود اختصاص می‌دهند.
 • تیم سازنده: تیم توسعه دهندگان و سازندگان جاست، به عنوان حق دستمزد خود برای ساخت این پلتفرم، 19 درصد از عرضه کل جاست را در اختیار دارند.
 • ایردراپ (برای افرادی که ترون نگهداری می‌کنند): 10 درصد از عرضه کل JST یا توکن جاست، از طریق ایردراپ به نگهداری کنندگان ترون (کسانی که حداقل 100 ترون داشته باشند) تعلق پیدا خواهد کرد.

روند عرضه‌ی ارز دیجیتال جاست، قرار است در آپریل 2023 به اتمام برسد و تمام تعداد توکن‌های ذکر شده با نسبت‌های معین تقسیم گردند.

لازم به ذکر است که عرضه اولیه توکن جاست (JST) در فوریه 2020 به پایان رسید و در این عرضه اولیه، هر توکن JST ارزشی معادل 0.005338 دلار داشت. باتوجه به سیر صعودی بازار رمزارزها و بالا رفتن قیمت ارز دیجیتال جاست، ارزش آن زمان نگارش این مقاله به 0.07 دلار می باشد.

همچنین ببینید: تحلیل تکنیکال جاست

کیف پول JUST

ارز دیجیتال جاست

برای نگهداری، انتقال یا معامله ارز دیجیتال جاست می‌توانید از کیف پول محبوب اتمیک والت استفاده کنید. اتمیک والت یکی از اولین والت هایی است که از توکن JST پشتیبانی می‌کنند و به شما اجازه استفاده سریع و آسان از ارز دیجیتال جاست را می‌دهد.

باید دید که آیا این پلتفرم وام دهی می‌تواند توجه دارندگان ترون را به خود جلب کند تا آن‌ها نیز اقدام به سپرده گذاری در پلتفرم جاست کنند یا خیر؛ زیرا رسیدن این پلتفرم به اهداف خود در زمینه‌ی ایجاد یک سیستم مالی غیرمتمرکز و گسترده، مانند هر پروژه ارز دیجیتال دیگری، به پذیرش عموم نیازمند است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
4 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

سلام چجوری باید تو این جاست یا کیف پول سرمایه گذاری کرد و از کجا میشه این کیف پول رو تهیه کرد؟

نحوه کار با just رو لطفا توضیح بدین

اطلاعات قدیمی الان هر جاست نزدیک سه ترون
دو و هشتاد الان خریدم من

سلام
اطلاعات قیمتی در این مقاله مربوط به زمانهای مختلف هست. برای مشاهده قیمت لحظه ای ترون به این صفحه مراجعه کنید:
https://ramzarz.news/coins/just/