کارمزد تراکنش چیست؟ چرا برای معاملات رمزارزی باید کارمزد بدهیم؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مقدمه

تراکنش‌های ارزهای دیجیتال نیز مانند بسیاری از تراکنش‌های روزمره، شامل کارمزد و هزینه‌ هستند. هر بار که رمزارزی را از آدرس خود به آدرس دیگر ارسال می‌کنید، کارمزد تراکنش شبکه (transaction fee) از مبلغ مدنظرشما، کسر می‌شود. این هزینه با توجه به کارمزد شبکۀ ارز مورد نظر شما، نوع کیف پول یا صرافی که از آن استفاده می‌کنید، متغیر است و این مقدار در پایان معامله کسر از میزان درخواستی شما کسر می‌شود.

کارمزد تراکنش با توجه به شبکه‌ای که استفاده می‌کنید، متفاوت خواهد بود. کارمزد انتقال در یک تراکنش بیت کوین، متفاوت از کارمزد تراکنش معاملات انجام‌شده در شبکه بیت کوین کش، اتریوم یا لایت کوین است. علاوه براین، هزینه‌ای که بابت کارمزد پرداخت می‌کنید، مقدار ثابتی نیست. این مقدار، با توجه به عرضه و تقاضای بازار،ظرفیت شبکه برای تأیید تراکنش و دیگر عوامل این چنینی نوسان خواهد داشت. میانگین کارمزد تراکنش در شبکه بیت کوین از زمان آغاز به کار این ارز در سال 2009 تاکنون، با توجه به افزایش کاربرد و استقبال از آن، به تدریج افزایش یافته است.

چرا برای تراکنش‌ها کارمزد دریافت می‌شود و چه کسی از آن سود می‌برد؟

کارمزد تراکنش به ماینرها یا تأییدکنندگان (Validators) تراکنش‌ها تعلق می‌گیرد. به عبارت دیگر، این کارمزدها برای تأیید تراکنش‌های شبکه و ترغیب ماینرها یا تأیید کنندگان تراکنش‌ها به ادامه فعالیت در شبکه پرداخت می‌شوند. ولیدیتورها از قدرت محاسباتی خود برای تأیید معاملات و حفظ امنیت شبکه استفاده می‌کنند و در قبال آن کارمزد دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر، آنها با دریافت کارمزد، انگیزۀ بیشتری برای ادامۀ کار خود پیدا می‌کنند و با انجام یک کار، از دو طرف سود خواهند برد.

دوره رایگان آموزش ترید ارزهای دیجیتال
با دریافت و مشاهده دوره آموزش ارزهای دیجیتال، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

دانلود رایگان

کارمزد تراکنش

 

کارمزد تراکنش چگونه محاسبه می‌شود؟

در هنگام ثبت یک تراکنش، امکان تعیین کارمزد، به میزان دلخواه کاربر وجود دارد. هرچه کارمزد تراکنشی که تعیین کرده‌اید بیشتر باشد‌، افراد بیشتری به تأیید تراکنش شما تمایل پیدا می‌کنند. در برخی موارد ممکن است که برخی افراد، کارمزدی بیشتر از کارمزد تعیین‌شده شما پرداخت کنند؛ همین امر می‌تواند ماینرها یا تأییدکنندگان را ترغیب کند که تأیید تراکنش‌های آنها را در اولویت بالاتری قرار دهند.

در نظر گرفتن کارمزد بیشتر برای تراکنش‌های بزرگ و با حجم بالا، منطقی است و بسیاری از افراد در موارد مواجهه با چنین مواردی کارمزد بیشتری را برای تراکنش خود پیشنهاد می‌دهند.

اغلب موارد، افرادی که قصد دارند معاملاتی با مقادیر و حجم بسیار بالا انجام دهند، با پرداخت کارمزد بیشتر مشکلی نخواهند داشت؛ چرا که پرداخت کارمزد بیشتر در قبال تأیید سریع‌تر تراکنش و با توجه به مبلغ تراکنش آنها منطقی است. اما تعیین کارمزدهای بالا در معاملاتی با حجم کم منطقی نیست، چرا که ممکن است در این موارد مجبور باشید مبلغی معادل بخش زیادی از تراکنش خود را به عنوان کارمزد به شبکه پرداخت نمایید. بنابراین در انجام تراکنش‌هایی با حجم پایین به تعیین کارمزد بالا باهدف سریع‌تر انجام شدن تراکنش نیازی نیست.

کارمزد تراکنش

با تمام این تفاسیر توجه داشته باشید که موارد بالا به این معنا نیست که معاملات کوچک به هیچ وجه پردازش نمی‌شوند و تنها این نکته وجود دارد که در صورت تراکم بالا در شبکه، پردازش آنها کمی کندتر انجام خواهد گرفت. با توجه به اینکه تعداد افرادی که کارمزدهای بالایی را برای تراکنش‌های خود تعیین می‌کنند زیاد نیست، معمولاً ماینرها به دنبال تراکنش‌هایی هستند که کارمزدی متعادل و منطقی داشته باشند.

چرا کارمزد تراکنش رمزارزها افزایش می‌یابد؟

کارمزدها معمولاً متناسب با افزایش کارآیی و محبوبیت شبکه‌های ارزهای دیجیتال افزایش می‌یابند. بیت کوین بهترین مثال برای توضیح این مورد است.

با افزایش محبوبیت بیت کوین، افراد بیشتری به دنبال انجام معاملات در شبکه هستند. با کمبود منابع، فشار بر شبکه بیت کوین افزایش می‌یابد و در نتیجه به افزایش کارمزد شبکه می‌انجامد.

اگر بخواهیم چیزی بدتر از کندشدن سرعت تأیید تراکنش‌ها را عنوان کنیم، می‌توانیم به مسئله مقیاس پذیری بیت کوین اشاره کنیم. اندازۀ هر بلاک در شبکۀ بیت کوین چیزی حدود 1 مگابایت است و این موضوع تعداد تراکنش‌ها را بسیار محدود می‌کند. شبکه بیت کوین می‌تواند در هر ثانیه 7 تراکنش را پردازش کند. در مواردی که افزایش تقاضا رخ می‌دهد‌، تعداد تراکنش‌ها بیشتر و بیشتر می‌شوند، اما اندازه بلاک‌ها ثابت هستند. در نتیجه تأیید تراکنش‌ها زمان بیشتری برای پردازش نیاز خواهد داشت و کاربران کارمزدهای بیشتری را پرداخت می‌کنند تا تراکنش‌های آنها سریع‌تر تأیید شوند.

راه‌حلی برای مشکل افزایش کارمزد تراکنش

ساده‌ترین راه برای مقابله با مشکل افزایش کارمزد در شبکه بیت کوین و سایر شبکه‌ها، امکان پردازش سریع‌تر معاملات است. این اتفاق از طریق افزایش تعداد ماینرها یا تجهیزات، امکان‌پذیر است. در حال حاضر راه‌حل‌هایی برای حل مشکل مقیاس ‌پذیری ارائه شده است. سگویت (SegWit) یکی از این راه‌حل‌ها است. به طور خلاصه، سگویت با از بین بردن داده‌های مربوط به امضای تراکنش‌ها و انتقال آنها به مکانی دیگر، فضای بیشتری را در بلاک آزاد می‌کند. همین امر باعث می‌شود که سرعت شبکه به مقدار کمی افزایش یابد. این امکان برای تراکنش‌هایی که کارمزد کمی دارند، بهتر است.

راه‌حل‌ دیگر، افزایش سرعت شبکه بیت کوین، استفاده از هارد فورک‌ها است. هارد فورک بیت کوین کش (Bitcoin Cash) یکی از معروف‌ترین هارد فورک‌ها برای بیت کوین است. این هارد فورک فضای بلاک را تا 8 مگابایت افزایش داده است. در این فرآیند، یک بلاکچین جدید به وجود آمده است که تمرکز را از روی بلاکچین بیت کوین برمی‌دارد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی کارمزد تراکنش‌ و تمامی موارد و مسائل تأثیرگذار بر آن پرداختیم. با توجه به متغیر بودن کارمزد تراکنش‌ها و همچنین نیاز به تغییر کارمزدها برای تأیید سریع‌تر در مواقع لزوم، بهتر است کسانی که به تازگی وارد دنیای رمزارزها شده‌اند، از مقادیر و مسائل مربوط به کارمزدهای تراکنش اطلاعات کافی به دست آورند. این امر با کمی تحقیق و به سادگی امکان‌پذیر است و می‌توانید به راحتی مقدار کارمزد تراکنش ارزهای مختلف را به دست آورید و از کارمزد تراکنش رمزارز خود مطلع شوید.

توجه داشته باشید که اگر شبکه در حالت عادی باشد و تعداد تراکنش‌ها کم باشند، نیازی به پرداخت کارمزد بیشتر برای تأیید وجود ندارد و به سادگی می‌توانید با پرداخت مبلغی منطقی، تراکنش خود را انجام دهید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments