آیا پولکادات (Polkadot) اتریومی نوظهور است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

رشد خیره‌کننده بند پروتکل از زمان شروع به کار در 20 آگوست، بازار رمزارز را غافلگیر کرده است.

زمانی که بالاخره توسعه‌دهندگان پولکادات بعد از چندین نوبت تاخیر آن را در 20 آگوست روانه بازار کردند، سرمایه‌گذاران شیفته سرمایه‌گذاری در آن شدند تا جایی که این میزان از 2.82 دلار به 6.82 دلار در 1 سپتامبر رسید.

این پروتکل در کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) در جایگاه قابل احترام پنجم در میان سایر رمزارزها قرار دارد؛ امری که تا همین اواخر تا حد زیادی به ذهن هیچ کسی خطور نمی‌کرد. تنها دو رمزارز ریپل و تتر بین اتریوم که به جایگاه دوم چسبیده و پولکادات قرار دارد.

پولکادات چیست؟

پولکادات (DOT) یک پروژه اوپن سورس است که براساس وب 3 ایجاد شده است. پولکادات یک پروتکل شاردینگ (Sharding) است که امکان هم‌افزایی شبکه‌های بلاکچین را فراهم می‌کند. توکن DOT سه هدف مختلف را دنبال می‌کند: حکومت بر شبکه، استیکینگ و باندینگ.

یک ویژگی که آن را از سایر رقبای اتریوم همچون پروژه کاردانو (ADA) و چین‌لینک (LINK) متمایز می‌کند این است که پولکادات به جای رقابت، توانایی همزیستی با قراردادهای هوشمند پیشرو در پروتکل بلاکچین را دارد. در نگاه برخی از سرمایه‌گذاران، این نوع رابطه به جذابیت آن می‌افزاید زیرا جنگیدن با اتریوم می‌تواند حتی برای پروژه‌های با تکنولوژی برتر، به منزله بازی با دم شیر باشد.

پولکادات، همچون اتریوم، یک اکوسیستم فعال دارد. براساس گزارشات پولکاپراجکت (PolkaProject)، پولکادات در حال حاضر میزبان 197 پروژه است و انتظار می‌رود تعداد این پروژه‌ها روز‌به‌روز افزایش یابد.

این رمزارز در سال 2016 از سوی گوین وود (Gavin Wood)، فردی برجسته در توسعه زبان برنامه‌نویسی اتریوم و تکنولوژی‌های مشابه (Parity Technologies)، ایجاد شده است.

پتانسیل قیمت

کلوین کوه، فردی که به درستی پیش‌بینی کرده بود که قیمت DOT کمی بعد از شروع به کار از 5 دلار فراتر می‌رود، انتظار دارد که مارکت کپ آن به طور نردبانی افزایش یابد. او می‌گوید:

DOT در ظرف مدت یک سال، در میان سه مارکت کپ برتر کوین مارکت کپ قرار می‌گیرد.

به علاوه، پولکادات حامیان زیادی در یوتیوب دارد به طوری که در آن بستر، بزرگ‌ترین رمزارز بعد از معرفی اتریوم نامیده می‌شود.

برخی نسبت به رشد خیره‌کننده پولکادات بلافاصله بعد از معرفی ناگهانی آن، بسیار شگفت‌زده هستند.

$$Bearable Bo در توئیتی عنوان کرد:

کسی می‌تواند برای من توضیح دهد که پولکادات چیست و دقیقا از کجا آمده که الان در رتبه پنجم برترین رمزارزها قرار دارد و این در حالی است که تنها همین اواخر در 20 آگوست معرفی شده؟

آینده DOT

جامعه فعال پولکادات به همراه شیفتگی زیادی که در شبکه‌های اجتماعی و یوتیوب برانگیخته است و تعداد رو‍‌به‌رشد پروژه‌های آن، به انضمام کاردانی توسعه‌دهندگانی همچون وود و این حقیقت که DOT یکی از پروژه‌هایی است که فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) را مدیریت می‌کند، انگیزه لازم را برای موفقیت‌های بعدی نیز فراهم می‌کند. اما باید دید که این رمزارز طاقت تداوم این پیشروی را دارد یا نه.

برخی تحلیل‌گران بر این باور هستند که سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی با حجم کوچک همچون ChainX که در اکوسیستم پولکادات فعالیت می‌کنند، سودهای به مراتب بالاتری نسبت به سرمایه‌گذاری در خود پولکادات به همراه دارد. اما توجه به این نکته لازم است که سود بیشتر، ریسک بیشتری هم به دنبال دارد.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments