با وجود اشباع فروش توکن‌ها، دیفای همچنان در اوج

زمان مطالعه: 5 دقیقه

توقف ارزش وای ارن فایننس (Yearn.finance) و آوه (Aave) این سیگنال را به ما می‌دهد که شاید بازار دیفای با اشباع فروش مواجه باشد، ولی درآمد فزاینده‌ی پروژه‌های مطرح، چیز دیگری را نشان می‌دهند.

در ماه گذشته بازار ارزهای دیجیتال با نوسانات چشمگیری همراه بود، چرا که بازار گاوی آلت کوین‌ها با ناتوانی اخیر بیت کوین در عبور از سطح مقاومتی 12,000 دلار، ناگهان خاتمه یافت.

همزمان با این اتفاقات، بخش دیفای یک دوره‌ی شگفت‌انگیز را گذراند و ارزش کل دارایی‌های مسدود شده در پلتفرم‌های دیفای از 10 میلیارد دلار هم فراتر رفت البته در حال حاضر، این بخش در حال یک اصلاح معتدل است.

فهرست درآمد روزانه، ماهانه و سالانه‌ی دیفای

گفتنی است، در اواخر سپتامبر که بیت کوین و اتریوم متوقف شدند، توکن‌های دیفای یکی پس از دیگری سقوط کردند. سپس ابتلای غیرمنتظره‌ی دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده‌ی آمریکا به کرونا، فشار مضاعفی بر بازار دیفای وارد کرد.

دوره رایگان آموزش ترید ارزهای دیجیتال
با دریافت و مشاهده دوره آموزش ارزهای دیجیتال، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

دانلود رایگان

توکن‌های (Maker (MKR، یونی‌سواپ (UNI)، وای ارن فایننس (YFI) و سایر توکن‌های امور مالی غیرمتمرکز، کاهش شدید قیمت را به خود دیدند. با این‌حال، داده‌های گوناگونی نشان می‌دهند که فاندامنتال‌های توکن‌های مطرح دیفای، کماکان قدرتمند هستند.

مهم‌‌تر از همه، Maker، یونی‌سواپ و آوه در 30 روز اخیر افزایشی 130 تا 440 درصدی را به خود دیدند.

ممکن است توکن‌های مطرح دیفای دچار اشباع فروش شده باشند.

اندازه‌گیری ارزش پروژه‌های دیفای با معیارهای ثابت دشوار است زیرا هر یک ساختار متفاوتی دارند، ولی دو معیار پرکاربرد در این زمینه، درآمد و ارزش کل دارایی‌های مسدود شده (TVL) می‌باشند.

درآمد نشان می‌دهد که یک پروژه‌ی دیفای چه مقدار سرمایه از قِبَل محصولاتش کسب می‌کند و یک معیار مؤثر برای سنجش تقاضای عمومی کاربران و احساسات بازار است.

ارزش کل دارایی‌های مسدود شده، بیانگر این است که چقدر سرمایه در یک پروتکل دیفای مسدود شده است؛ که معمولاً نشان‌دهنده‌ی میزان اعتماد سرمایه‌گذار و سهم پروژه از بازار می‌باشد. این معیار همچنین ارتباط اندکی با لیکوییدیتی و حجم استخرهای استیکینگ مختلف دارد.

مقایسه‌ی تغییرات درآمد و تغییرات قیمت توکن شبکه‌های مطرح دیفای

همانطور که در فهرست بالا قابل مشاهده است، طی 30 روز گذشته، درآمد پروتکل‌های مطرح دیفای اوج گرفته است. با این‌حال، قیمت توکن‌های دیفای پایه، بین 20% تا 82% کاهش یافته است. به عنوان مثال، قیمت توکن Maker در 30 روز اخیر، 24% کاهش داشته ولی در همین بازه‌ی زمانی، درآمد آن 449% افزایش داشته است.

اگر ارزش کل دارایی‌های مسدود شده‌ی یک پروژه پایدار باشد و درآمد آن هم رو به افزایش باشد، افت شدید قیمت احتمالاً حاکی از وجود احتیاط خیلی شدید در بازار دیفای می‌باشد. یونی‌سواپ و آوه هم به همین صورت یک سقوط بزرگ را در حالی ثبت کردند که هر دوی آن‌ها 235% افزایش درآمد داشتند.

جف دورمن (Jeff Dorman)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری شرکت آرکا (Arca)، توضیح داد که فاندامنتال‌ها لزوماً هماهنگ با قیمت حرکت نمی‌کنند. دورمن با اشاره به تغییر درآمد پروتکل‌های دیفای در تضاد با توکن‌های آن‌ها، نوشت:

قیمت و فاندامنتال‌ها همیشه آنطور که انتظارش را دارید، تغییر نمی‌کنند. دیفای در ماه جاری، یک مثال عالی برای آن است.

دورمن تأکید کرد که در میان‌مدت، این یک موقعیت عالی برای سرمایه‌گذاران ارزش محسوب می‌شود. دورمن ادامه داد که بررسی تغییرات درآمد، نشان می‌دهد که فاندامنتال‌های کدام پروژه‌ها قوی‌تر از کاهش اخیر قیمت‌ها در اثر اصلاح بازار است. او خاطر نشان کرد:

همه‌ی توکن‌ها یکسان ساخته نشده‌اند. برخی از آن‌ها صرف نظر از درآمد، ارزش اقتصادی پیدا نمی‌کنند در حالی که برخی دیگر، با افزایش درآمد، ارزش اقتصادی هم پیدا می‌کنند. این یک ترتیب عالی برای سرمایه‌گذاران ارزش است.

افزایش روزانه ارزش دارایی‌های مسدود شده و کاربران صرافی‌های DEX

داده‌های درون زنجیره‌ای وبسایت Didital Assets Data نشان می‌دهد که ارزش کل دارایی‌های مسدود شده‌ی بازار دیفای تقریباً بدون تغییر باقی مانده است؛ در حالی که اکثر توکن‌های دیفای 30% تا 50% کاهش داشتند، ارزش کل کماکان بیش از 10 میلیارد باقی ماند.

ارزش کل دارایی‌های مسدود شده‌ی دیفای

به عنوان مثال، توکن وای ارن فایننس در عرض 5 روز، 44% کاهش قیمت داشت و در حال حاضر 56% با اوج قیمت خود فاصله دارد.

علیرغم این کاهش‌های تکان دهنده، سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران، همچنان قویاً به روند افزایش پروژه باور داشته و تیم وای ارن فایننس در ابتدای همین هفته اعلام کرد که قصد دارد مخازن جدیدی برای استیبل کوین‌ها عرضه کند.

برای اثبات بیشتر اینکه قیمت توکن، بازتاب عملکرد یک پروژه نیست، می‌توان به داده‌های Defipulse مراجعه کرد که نشان می‌دهند ارزش کل دارایی‌های مسدود شده‌ی وای ارن فایننس حدودا 700 میلیون دلار است؛ در حالی که این رقم در ماه آگوست هم که قیمت توکن وای ارن فایننس بسیار بالاتر بود، همین مقدار بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments