درآمد ماینرهای بیت کوین به بالاترین مقدار در سال ۲۰۲۰ رسید

زمان مطالعه: 3 دقیقه

درآمد استخراج بیت‌کوین با عبور از ۲۰ میلیون دلار در روز، به بالاترین میزان خود در سال جاری میلادی رسید.

بر اساس نتایج تحقیقات جدید، معیارهای درون‌زنجیره‌ای کلیدی مانند درآمد استخراج بیت‌کوین، به سطح قبل از هاوینگ (نصف‌شدن پاداش استخراج) برگشته‌اند. داده‌های ارائه‌شده توسط شرکت تجزیه و تحلیل بازار ارزهای دیجیتال گلس‌نود (Glassnode) نشان می‌دهند که درآمد حاصل از استخراج بیت‌کوین در حال حاضر در همان سطحی است که پاداش بلوک دو برابر بود.

اواسط ماه مِی، زمانی که هاوینگ بیت‌کوین رخ داد، قیمت این ارز دیجیتال حدود ۹ هزار دلار بود. در تاریخ ۱۸ نوامبر، قیمت بیت‌کوین در مقایسه با آن زمان دو برابر شده و به ۱۸ هزار دلار رسید. این موضوع نشان‌دهنده‌ی نوعی همبستگی میان نیاز ماینرها برای فروش كافی دارایی به منظور پوشش هزینه‌های خود و حفظ سود است. به عبارت دیگر، قیمت بالاتر بیت‌کوین به معنای سود بیشتر ماینرها می‎باشد.

درآمد استخراج بیت‌کوین به سطح قبل از هاوینگ بازگشته است.

وب‌سایت Blockchain.com نیز که ارزش کل پاداش بلوک صرافی کوین‌بیس (coinbase) و کارمزد تراکنش‌های پرداخت‌شده به ماینرها را ردیابی می‌کند، این یافته‌ها را تأیید کرده است.

دوره رایگان آموزش ترید ارزهای دیجیتال
با دریافت و مشاهده دوره آموزش ارزهای دیجیتال، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

دانلود رایگان

درآمد روزانه‌ی ماینرها که شامل پاداش بلوک و کارمزد تراکنش‌ها است، در تاریخ ۱۸ نوامبر برابر با ۲۱٫۲ میلیون دلار گزارش شد که بالاترین رقم برای یک سال است. بالاترین درآمد قبلی مربوط به ۶ ماه مِی است که ۲۰٫۶ میلیون دلار گزارش شده بود. پس از هاوینگ که پاداش بلوک را از ۱۲٫۵ بیت‌کوین به ۶٫۲۵ بیت‌کوین کاهش داد، درآمد ماینرها بیش از ۷ میلیون دلار در روز کاهش پیدا کرد.

درآمد استخراج بیت‌کوین در ۱۸ مارس سال جاری میلادی نیز، به دنبال سقوط بازار ارزهای دیجیتال در اثر آغاز همه‌گیری ویروس کووید-۱۹، افت شدیدی پیدا کرد که در اثر آن، قیمت بیت‌کوین در کمتر از یک هفته به میزان ۴۵ درصد کاهش یافت. زمانی که درآمد استخراج به شدت کاهش می‌یابد، ماینرهایی که بیش از حد بهره می‌برند، می‌توانند به دلیل شرایط نامساعد بازار دست به کاپیتولاسیون بزنند. با این حال، به نظر می‌رسد که در حال حاضر با نزدیک‌شدن قیمت بیت‌کوین به بالاترین رقم تاریخی خود، عکس این اتفاق رخ داده است.

عامل دیگری که نشان می‌دهد شبکه سالم بوده و ماینرها خوشحال هستند، میزان هش‌ریت است که اکنون تنها ۱۰ درصد از بالاترین سطح خود فاصله دارد. پس از پایان فصل بارندگی در چین و کاهش نیروی برق آبی ارزان، ماینرها برای آماده‌سازی جهت جابجایی، تجهیزات خود را خاموش کردند. این اقدام منجر به افت ۳۷ درصدی هش‌ریت فصلی به زیر EH/s ۹۸ شد. از آن زمان تاکنون، نرخ هش شبکه، که به عقیده‎ی بسیاری ارتباط مستقیمی با قیمت‎ها ارتباط دارد، به EH/s ۱۴۳٫۳ رسیده است که با نرخ هش EH/s ۱۵۷٫۷ گزارش‌شده در اواسط اکتبر، فاصله‌ی چندانی ندارد.

ارقام فعلی درآمد استخراج و بازیابی نرخ هش، نویدبخش خوبی برای ادامه‌ی بازار صعودی بیت‌کوین است که ممکن است تا پایان سال جاری میلادی، قیمت این ارز دیجیتال را به یک رکورد جدید برساند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments