هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت دارد؟

هاوینگ بیت کوین را ساتوشی ناکاموتو مطرح کرد تا تورم بیت کوین را کنترل کند

زمان مطالعه: 5 دقیقه

خلاصه هاوینگ بیت کوین

به طور میانگین هر 4 سال پاداش داده شده به ماینرها برای افزودن یک بلاک به بلاکچین نصف می‌شود. هاوینگ بیت کوین را ساتوشی ناکاموتو مطرح کرد تا تورم بیت کوین را کنترل کند.

از آنجایی که هاوینگ اساسا عرضه آن را به نصف کاهش می‌دهد، بسیاری بر این باور هستند که این اتفاق، تاثیر ژرفی بر قیمت بیت کوین دارد. این خلاصه‌ای از هاوینگ بود. در صورتی که مایل هستید جزئیات بیشتری را در این خصوص بدانید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

هاوینگ بیت کوین به چه معناست؟

به منظور درک معنای هاوینگ، ابتدا باید اطلاعاتی در مورد مفاهیم پایه ماینینگ بیت کوین داشته باشید. به طور خلاصه، بیت کوین‌های جدید پاداش‌هایی برای ماینرها به خاطر استخراج یک بلاک بیت کوین هستند.

دوره رایگان آموزش ترید ارزهای دیجیتال
با دریافت و مشاهده دوره آموزش ارزهای دیجیتال، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

دانلود رایگان

زمانی که ساتوشی ناکاموتو مقررات پروتکل بیت کوین را وضع کرد، به دو امر مهم تاکید کرد:

اول این که عرضه بیت کوین پایان‌پذیر و محدود به 21 میلیون باشد و دوم این که پاداش معین شده به ازای تولید هر بلاک، بعد از هر 210000 بلاک، نصف شود که همان هاوینگ می‌باشد.

چه مدت طول می‌کشد که هاوینگ رخ دهد؟

از آن جایی که به طور میانگین 6 بلاک در طول مدت یک ساعت تولید می‌شود و هاوینگ در هر 210000 بلاک اتفاق می‌افتد، بنابراین هر 4 سال یک بار این واقعه رخ می‌دهد.

اساسا این بدین معناست که پاداش ماینینگ نصف می‌شود. برای مثال، اگر تا اوایل ماه می سال 2020 هر ماینر 12.5 بیت کوین برای حل یک بلاک دریافت کند، پس از هاوینگ، تنها 6.25 بیت کوین دریافت می‌کند.

البته این واقعیت که 21 میلیون بیت کوین تولید شده است به منزله امکان خرج دقیقا همین مقدار نیست. باید در نظر داشته باشید که مقادیر زیادی بیت کوین هم از دست رفته است که هرگز بر نمی‌گردد. تخمین زده می‌شود که 1.3 میلیون از بیت کوین‌های استخراج شده، از دست رفته‌اند.

bitcoin having

چرا باید هاوینگ بیت کوین رخ دهد؟

این تغییر به خاطر چیست؟ چرا مقدار پاداش به یک اندازه نگه داشته نمی‌شود؟ آیا در حق ماینرها بی‌انصافی نیست؟ پاسخ به این سوال در گرو قانون عرضه و تقاضا است.

اگر کوین‌ها خیلی سریع تولید شوند یا تعداد بیت کوین‌های تولید شده پایان‌ناپذیر باشد، در نتیجه بیت کوین زیادی در جریان می‌افتد که ارزش آن را کم می‌کند.

ویتالیک بوترین، توسعه‌دهنده اصلی پروژه اتریوم، در مقاله‌ای برای مجله بیت کوین ضرورت کاهش سرعت توزیع بیت کوین با استفاده از هاوینگ را به این صورت توضیح می‌دهد:

دلیل اصلی هاوینگ، کنترل تورم است.

یکی از اشتباهات بزرگ ارزهای فیات که از سوی بانک‌های مرکزی کنترل می‌شوند این است که بانک‌ها می‌توانند به هر میزانی که می‌خواهند، پول چاپ کنند که در این صورت طبق قانون عرضه و تقاضا ارزش ارز به سرعت سقوط می‌کند.

از طرف دیگر قرار است بیت کوین، شبیه طلا باشد. تنها مقدار محدودی طلا در دنیا وجود دارد و پس از استخراج هر گرم طلا، استخراج و جداسازی طلای باقیمانده سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.

در نتیجه این عرضه محدود، ارزش طلا به عنوان واسطه بین المللی تبادل و ذخیره ارزش برای شش هزار سال حفظ شده است و امید می‌رود که بیت کوین به چنین جایگاهی برسد.

هاوینگ بعدی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

وبسایت‌هایی وجود دارد که شمارش معکوس برای هاوینگ بیت کوین را به نمایش درآورده‌اند و همیشه فاصله تا هاوینگ بعدی را نمایش می‌دهند.

شایان ذکر است که برخی دریافتند که در واقع از زمان معرفی بیت کوین، به طور میانگین هر بلاک جدید در هر 9 دقیقه و 20 ثانیه ایجاد شده است و در هر 10 دقیقه که قبلا بصورت میانگین در نظر گرفته می‌شد، کاهش یافته است. این میزان، 7% سریع‌تر از زمان 10 دقیقه است.

هاوینگ بیت کوین چه تاثیری بر قیمت آن دارد؟

مسلما سوال اصلی که افراد می‌پرسند، این است که تاثیر هاوینگ بیت کوین بر قیمت آن چیست و پاسخ این است که هیچ کسی نمی‌داند.

در سال 2016، یک هفته بعد از هاوینگ، اتفاق خاصی برای نرخ مبادله بیت کوین در برابر دلار آمریکا نیافتاد. در حالی که بیت کوین در حدود 650 دلار آمریکا در زمان هاوینگ مبادله می‌شد، یک هفته بعد به 675 دلار رسید و تغییر چندانی را به خود ندید.

همچنین در 28 نوامبر 2012، اولین هاوینگ بیت کوین زمانی رخ داد که 210000 بلاک استخراج شده بود. در آن زمان قیمت بیت کوین حدود 14 دلار بود و به نظر نمی‌رسید که هاوینگ تاثیر زیادی بر قیمت بیت کوین بگذارد. در واقع کمی بعد، قیمت آن به 230 دلار رسید ولی بسیاری آن را به نجات مالی قبرس نسبت دادند. هنوز استدلالاتی به نفع هر دو احتمال افزایش قیمت یا ثبات قیمت بیت کوین وجود دارد. برخی ادعا می‌کنند که جامعه بیت کوین از هاوینگ باخبر است و بنابراین کسی را غافلگیر نمی‌کند و تغییر زیادی در قیمت آن حاصل نمی‌شود. سایرین چنین استدلال می‌کنند که به خاطر کاهش عرضه بیت کوین، قیمت باید با افزایش تقاضا، زیاد شود. اما هیچ کس گمان نمی‌کند که قیمت آن را کاهش می‌دهد.

سوالات پرتکرار

طبق الگوی هاوینگ، تعداد نهایی بیت کوین حدودا 21 میلیون (دقیقا 20999999.9769) است و تا سال 2140 استخراج آن طول می‌کشد.

خیر. تا زمانی که بیت کوین وجود دارد، نیاز به ماینینگ نیز وجود دارد. زمانی که کل بیت کوین‌ها استخراج شدند، ماینرها همچنان از طریق کارمزد معاملات، پاداش دریافت می‌کنند.

به طور میانگین، روزانه 144 بلاک استخراج می‌شود (24 ساعت در شبانه روز * 60 دقیقه در ساعت / 10 دقیقه برای هر بلاک) و این یعنی به طور میانگین روزانه 1.8 بیت کوین استخراج می‌شود.

سخن پایانی

بیت کوین برای با ارزش بودن معرفی شد. برای تامین این منظور، قواعد خاصی تنظیم شده است. تنها تعداد مشخصی بیت کوین (21 میلیون) تولید می‌شود و تورم با کاهش توزیع از طریق فرایند هاوینگ بیت کوین کنترل می‌شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments