کلیات طرح تصویب‌شده توسط مجلس برای ساماندهی رمزدارایی‌ها!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

مجتبی توانگر، رئیس کمیته دانش‌بنیان و اقتصاد دیجیتال مجلس، در نامه‌ای به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره نقش بانک مرکزی در تنظیم‌گری انواع رمزدارایی‌ها توضیح داده و ضمن تأکید بر عدم واگذاری تنظیم‌گری رمزارزها به بانک مرکزی‌، از تصویب کلیات طرح ساماندهی رمزدارایی‌ها در کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داده است.

مجتبی توانگر نوشت:

پیرو نامه ۱۰۱۷۷ انجمن فین‌تک ایران در خصوص اختلاف نظرات موجود در فهم برخی احکام قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (مصوب ۲۹ آبان ۱۴۰۲)، نیاز به توضیح است که در ابتدا و در مصوبه تاریخ ۱۵ آبان ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی، تنظیم‌گری رمزارزها و رمزپول‌ها به بانک مرکزی محول شده بود که در اصلاحیه‌ای که پس از ابهام شورای محترم نگهبان نسبت به تعریف مفاهیم مذکور به تصویب رسید، تصمیم مجلس شورای اسلامی بر آن شد تا فقط مقرره‌گذاری رمزپول‌ها (به ‌عنوان یکی از گروه‌های رمزارزها) را به بانک مرکزی که تنظیم‌گر پولی-بانکی در کشور است، محول نماید و از این رو، با دقت نظر نسبت به تنوع ماهیت رمزارزها، تمامی احکام مربوط به رمزارزها را از مصوبه حذف نمود.

Ramzarzبا ۱۰ هزار تومان ترید رو شروع کن!
تو ارزپلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو ترید کنی!

شروع

رئیس کمیته دانش‌بنیان و اقتصاد دیجیتال مجلس در ادامه بیان داشت:

از طرف دیگر، در تعریف رمزپول که در اصلاحیه به تصویب رسید و پس از چهار سری رفت‌ و برگشت با شورای محترم نگهبان دقت شد تا آن دسته از رمزارزها که رکن اساسی ماهیت آنها «پول» است، مورد توجه قرار گیرد؛ چراکه رمزارزها یا به اصطلاح دقیق‌تر رمزدارایی‌ها انواع مختلفی از موجودیت‌های دیجیتالی هستند که ماهیت‌های متفاوتی دارند و با توجه به ساختار نظام حقوقی کشور، تنظیم‌گری هر گروه از آنها باید بر عهده نهاد تخصصی مربوط به آن باشد و قانون مربوط به آن نیازمند دقت فراوان است. از همین جهت، کلیات طرح ساماندهی و توسعه رمزدارایی‌ها که همین هفته در کمیسیون اقتصادی به تصویب رسید، با هدف توجه ویژه به همین دغدغه به تعیین نقش نهادهای تنظیم‌گر تخصصی و مرتبط در بخش‌های مختلف مربوط به رمزدارایی‌ها پرداخته است.

او در پایان نامه مجدداً بر عدم واگذاری تنظیم‌گری رمزارزها به بانک مرکزی‌ تأکید کرد.

در صفحه قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال می‌توانید قیمت همه توکن‌ها و رمزارزها را به صورت زنده و لحظه‌ای مشاهده کنید.
منبع راه پرداخت

دانلود اپلیکیشن رمزارز نیوز

رمزارز نیوز؛ اپلیکیشن تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات، رمزارزها و بلاکچین است.

با استفاده از اپلیکیشن رمزارزنیوز می‌توانید به ابزارها و امکانات وبسایت دسترسی داشته باشید، قیمت تمامی ارزهای دیجیتال را به صورت لحظه‌ای رصد کنید، اخبار و مقالات تازه منتشرشده را ببینید. و به طور کلی به هر آنچه در وبسایت رمزارزنیوز قابل مشاهده است، دسترسی داشته باشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments

هیچ کاری نمیتونین بکنین

تازمانی که ملت تا خرخره تو ضرر بودن.حرفی نبود.همین که تازه داریم سر به سر میشیم.حرف مالیات داره پیش میاد. فقط نگین باید از بانک مرکزی بخرین که واویلا میشه

نامفهوم توضیح دادید ، گنگ و مجهول.

خودت هم ازاین حرفات سردرنیاوردی.چه برسه به مردم عادی

فقط این مونده بود که سر نکشن بهش اینم می خوان خراب کنن اگر نظارت کنن بیچاره می کنن