بهترین رمز ارزها برای استخراج بعد از اتریوم ۲

زمان مطالعه: 7 دقیقه

بنیاد اتریوم مدت‌ها است که به دنبال تغییر الگوی اجماع شبکه است. پس از مهاجرت اتریوم به الگوریتم اثبات سهام (PoS) دیگر امکان استخراج ETH با استفاده از ماینرها نیست. به همین دلیل استخراج‌کنندگان این رمزارز به دنبال بهترین ارزها برای استخراج بعد از اتریوم 2 هستند. در این مقاله بهترین ارزهای دیجیتالی که با ماینرهای اتریوم قابل استخراج هستند را به شما معرفی خواهیم کرد.

استخراج اتریوم؛ فعالیتی آسان و سودآور

در دنیای ارزهای دیجیتال، ماینینگ یا استخراج فعالیتی سودآور و آسان تلقی می‌شود. بسیاری از ماینرها مشغول استخراج اتریوم هستند. سودآوری استخراج ETH در برهه‌های مختلفی از BTC‌ هم بیشتر بوده است.

Ramzarzخرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!
تو صرافی ارزپلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، بیش از ۵۰۰ ارز دیجیتال رو بخری!

شروع

برای استخراج اتریوم باید از ماینرهای گرافیکی (GPU) استفاده کرد. تا چند سال پیش امکان استخراج این ارز دیجیتال با استفاده از پردازشگرهای ضعیف و کامپیوترهای خانگی هم میسر بود اما به مرور شاهد افزایش تعداد ماینرها و رشد سختی شبکه بودیم. روزبه‌روز ماینرها قوی‌تر شدند و حالا صدها هزار دستگاه ماینر در سراسر جهان وجود دارد.

الگوریتم‌های استخراج GPU

الگوریتم‌های استخراج اتریوم به دو گروه سرد (COLD) و گرم (HOT) تقسیم می‌شوند. الگوریتم‌های سرد بیشتر از حافظه GPU استفاده می‌کنند. مصرف انرژی کم، دمای پایین هسته و دمای بالای حافظه مهم‌ترین ویژگی‌های ماینرهای الگوریتم سرد است. از مهم‌ترین الگوریتم‌های سرد می‌توان به Ethash ،Etchash و Autolykos2 اشاره کرد که به ترتیب مربوط به استخراج رمزارزهای اتریوم، اتریوم کلاسیک و ارگو هستند.

برخی از الگوریتم‌ها نیز خنثی هستند و به هسته‌هایی با ظرفیت بیشتر نیاز دارند. الگوریتم‌هایی مثل CuckooCortex در رمزارز کورتکس، CuckooCycle در رمزارز آترنیتی و Cuckatoo2 در رمزارز گرین جزو این گروه محسوب می‌شوند.

الگوریتم‌های گرم یا داغ از هسته و حافظه استفاده می‌کنند و به همین دلیل شاخص کلاک کور (CC) و کلاک مموری (CM) بالایی نیاز دارند. مصرف بالای انرژی و دمای بالای هسته و حافظه مهم‌ترین ویژگی‌های این الگوریتم است.

معروف‌ترین الگوریتم‌های استخراج گرم عبارتند از:

 • KAWPOW (Ravencoin)
 • FiroPow (FIRO)
 • BeamHashV3 (BEAM)
 • (Bitcoin Gold) Equihash 144.5

مقایسه الگوریتم‌های استخراج

در جدول زیر بهترین ارزها برای استخراج بعد از اتریوم 2 از نظر معیارهای پردازشی با یکدیگر مقایسه شده‌اند. فعالان بخش ماینینگ با توجه به داده‌های جدول زیر می‌توانند رمزارز متناسب با ماینر خود را انتخاب کنند.بهترین ارزها برای استخراج بعد از اتریوم 2

بهترین ارزها برای استخراج بعد از اتریوم 2

در این بخش بهترین رمز ارزها برای استخراج بعد از اتریوم ۲ را به تفکیک بررسی می‌کنیم.

ریون کوین

ریون کوین (Ravencoin) یکی از بهترین ارزها برای استخراج بعد از اتریوم 2 است. در سال ۲۰۲۱ این ارز دیجیتال به عنوان دومین رمزارز محبوب در بین ماینرهای گرافیکی شناخته شد. در سال‌های گذشته امکان استخراج این رمزارز روی پردازنده‌های ۳ گیگابایتی نیز میسر بود اما در حال حاضر باید از ماینرهای ۴ گیگابایتی استفاده کرد. این ارز دیجیتال با نماد RVN در صرافی‌ها قابل معامله است. شاخص‌های استخراج Ravencoin به شرح زیر است:

 • الگوریتم استخراج: KAWPOW (Hot)
 • حداقل حافظه گرافیکی: 4 گیگابایت
 • پاداش بلاک: 5000 RVN
 • میانگین زمان ایجاد بلاک: 1 دقیقه
 • صرافی‌های لیست‌شده: بایننس، هیوبی، بیترکس و …

این روزها بیش از ۶۰ هزار ماینر مشغول استخراج RVN‌ هستند.

اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک (ETC) شبکه اصلی و قدیمی اتریوم است که بعد از اتفاقات پرحرف‌وحدیث سال ۲۰۱۶ به وجود آمد. بهتر است از ماینرهای گرافیکی ۴ گیگابایتی برای استخراج این ارز دیجیتال بهره گرفت اما استخراج با دستگاه‌های ۳ گیگابایتی نیز هنوز امکان‌پذیر است.بهترین ارزها برای استخراج بعد از اتریوم 2

شاخص‌های استخراج ETC‌ عبارتند از:

 • الگوریتم استخراج: Etchash (Cold)
 • حداقل حافظه پردازنده گرافیکی: ۳ گیگابایت
 • پاداش بلاک: 3.2 اتریوم کلاسیک
 • میانگین زمان ایجاد بلاک: 13 ثانیه
 • صرافی‌های لیست‌شده: بایننس، هیوبی، کوکوین، بیترکس، کوین بیس و …

تقریباً 90 هزار ماینر در جهان، اتریوم کلاسیک استخراج می‌کنند. این ماینرها با حدود 900 هزار پردازنده گرافیکی و سرعت متوسط ​​30 مگا ساعت الگوریتم استخراج را پردازش می‌کنند.

ارگو

ارگو (Ergo) یکی از جوان‌ترین رمزارزهایی است که می‌توان با استفاده از کارت گرافیک آن را استخراج کرد. برای استخراج این ارز دیجیتال یک پردازنده ۳ گیگابایتی هم کافی است. شرایط استخراج این ارز دیجیتال به شرح زیر است:

 • الگوریتم استخراج: Autolykos2 (Cold)
 • حداقل حافظه پردازنده گرافیکی: 3 گیگابایت
 • پاداش بلاک: 67.5 ERG
 • میانگین زمان ایجاد بلوک: 140 ثانیه
 • صرافی‌های لیست‌شده: کوکوین، کوین‌اکس، هات بیت، گیت و …
همچنین ببینید: قیمت لحظه ای Ergo + نمودار قیمت

20 تا 30 هزار ماینر این توکن را در جهان استخراج می‌کنند که معادل 200 تا 300 هزار پردازنده گرافیکی است. به دلیل تفاوت قابل‌توجه در انواع کارت‌ها در الگوریتم، تخمین قدرت پردازشی این تعداد دستگاه سخت است.

فیرو

ارز دیجیتال فیرو (Firo) تا چند وقت پیش از الگوریتم سنگینی با نام MTP‌ استفاده می‌کرد که نیاز به پردازنده‌هایی با ۵ گیگابایت رم داشت. به علاوه ترافیک اینترنتی مصرفی توسط این ماینرها بسیار زیاد بود. در ماه اکتبر سال گذشته بنیاد فیرو یک ارتقای سیستمی انجام داد و به الگوریتم FiroPoW مهاجرت کرد. این الگوریتم شاخه اصلاح‌شده‌ای از الگوریتم ProgPoW است. در نهایت الگوریتم ماین این شبکه شباهت زیادی به الگوریتم ریون کوین (KAWPOW) پیدا کرد. جزییات استخراج این ارز دیجیتال عبارت است از:

 • الگوریتم استخراج: FiroPoW (Hot)
 • حداقل حافظه پردازنده گرفیکی: 6 گیگابایت
 • پاداش بلاک: 6.25 FIRO
 • میانگین زمان ایجاد بلاک: 5 دقیقه
 • صرافی‌های لیست‌شده: بایننس، گیت، هیوبی، بیترکس و …

حداقل 5 هزار پردازنده گرافیکی در جهان ارز دیجیتال FIRO استخراج می‌کنند.

کورتکس

ارز دیجیتال کورتکس (Cortex) از الگوریتم استخراج CuckooCortex بهره می‌گیرد. عبارت CTXC‌ نماد این رمزارز است. سختی استخراج کورتکس ممکن است در طول روز بارها نوسان داشته باشد. به همین دلیل مقدار پاداش‌های دریافت‌شده ممکن است در بازه‌های زمانی مختلف متفاوت باشد. در نتیجه ماینرهایی که به طور متناوب مشغول استخراج ارز دیجیتال هستند، نسبت به ماین CTXC تمایل نشان داده‌اند. پاداش‌ها در زمانی که سختی شبکه کاهش پیدا می‌کند و قیمت رمزارز روندی صعودی دارد، بسیار قابل توجه است.بهترین ارزها برای استخراج بعد از اتریوم 2

الگوریتم CuckooCortex راه‌های مختلفی برای تنظیم بهره‌وری دستگاه و صرفه‌جویی در مصرف انرژی ارائه می‌دهد. در نتیجه دست ماینرها برای استخراج این ارز دیجیتال کاملاً باز است. در ادامه جزییات کامل ماین Cortex را مشاهده می‌کنید.

 • الگوریتم استخراج: CuckooCortex (Cold)
 • حداقل حافظه پردازنده گرافیکی: ۸ گیگابایت
 • پاداش بلاک: 7 CTXC
 • میانگین زمان ایجاد بلاک: 13.5 ثانیه
 • صرافی‌های لیست‌شده: بایننس، اکی اکس، کوین اکس، هیوبی و …

وقتی استخراج اتریوم متوقف شد چه ارزی ماین کنیم؟

بهترین ارزها برای استخراج بعد از اتریوم 2

بهترین ارزها برای استخراج بعد از اتریوم 2 را شناختیم. ماینرها همیشه به دنبال رمزارزهایی هستند که بیشترین سود را داشته باشند. لازم نیست قیمت این توکن‌ها را‌ برای ماه‌های آینده پیش‌بینی کنید. کافی است با توجه به قدرت پردازشی و ویژگی‌های دستگاه ماینر خود، مقدار سود به دست آمده در زمان حال را محاسبه کنید. با توجه به ویژگی‌های ذکرشده سودآورترین رمزارزها فیرو، ریون کوین و کورتکس هستند. ممکن است در ماه آینده این ترتیب تغییر کند یا سایر ارزهای دیجیتال به این لیست اضافه شوند.

خلاصه مطلب

از میان بهترین ارزها برای استخراج بعد از اتریوم 2 می‌توان از فیرو، ریون کوین، اتریوم کلاسیک، کورتکس و ارگو نام برد. ارزهای دیجیتال دیگری مثل بیم نیز با کارت گرافیک قابل استخراج هستند. قبل از هر چیز باید ویژگی‌های استخراج ارز دیجیتال مورد نظر را بررسی کنید و آنها را با دستگاه ماینر خود تطبیق دهید. به طور کلی پس از تغییرات شبکه اتریوم ماینرها خاموش نمی‌شوند و شروع به استخراج رمزارزهای دیگر می‌کنند. اینکه کدام رمزارز بیشترین سهم را از بین ماینرهای اتریوم به خود اختصاص می‌دهد مشخص نیست اما قطعاً سرنوشت برخی از آنها دچار تغییرات زیادی می‌شود.

دانلود اپلیکیشن رمزارز نیوز

رمزارز نیوز؛ اپلیکیشن تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات، رمزارزها و بلاکچین است.

با استفاده از اپلیکیشن رمزارزنیوز می‌توانید به ابزارها و امکانات وبسایت دسترسی داشته باشید، قیمت تمامی ارزهای دیجیتال را به صورت لحظه‌ای رصد کنید، اخبار و مقالات تازه منتشرشده را ببینید. و به طور کلی به هر آنچه در وبسایت رمزارزنیوز قابل مشاهده است، دسترسی داشته باشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments

این واسم مبهمه ک ایا روزی میرسه ک یکیشون ارزش ماین کردن رو داشته باشه یا ن؟!

هیچ کدومشون ارزش ماین ندارن