لایت کوین چیست و چگونه عمل می‌کند؟ آشنایی با یکی از آلت‌کوین‌های معروف

لایت‌کوین پس از بیت کوین و ریپل به عنوان سومین رمزارز بزرگ شناخته می‌شود

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مقدمه

در حال حاضر تعداد 180 واحد پول بین‌­المللی مربوط به کشورهای مختلف از تالا گرفته تا کیات (پول کشور برمه) در مبادلات روزانه استفاده می‌شوند. دقیقا مشابه ارزهای فیات، ارزهای دیجیتال متعددی نیز وجود دارد. درست است که ابتدا این بیت‌کوین بود که تمام نگاه‌ها را به خود جلب کرده است، اما هم اکنون ارزهای دیجیتال زیادی هستند که با بیت کوین در رقابت هستند و یکی از آن‌ها لایت کوین است.

براساس آمار بدست آمده از بازار سرمایه (یا میزان ارز در بازار)، لایت‌کوین پس از بیت کوین و ریپل به عنوان سومین رمزارز بزرگ شناخته می‌شود. این رمزارز مانند هم‌قطارانش به عنوان یک سیستم پرداخت آنلاین عمل می‌کند. مانند پی‌پال یا یک شبکه بانکی آنلاین، کاربران می‌توانند از آن برای انتقال پول به یکدیگر استفاده کنند. اما، لایت‌کوین بجای استفاده از دلار آمریکا، معاملات را در واحدهای لایت‌کوین اجرا می‌کند. در این‌جاست که شباهت لایت‌کوین با بیشتر پول‌های رایج سنتی و سیستم‌های پرداخت به پایان می‌رسد. با این حال، هنوز یکی از پنج ارز دیجیتالی مهم بعد از بیت کوین است.

دوره رایگان آموزش ترید ارزهای دیجیتال
با دریافت و مشاهده دوره آموزش ارزهای دیجیتال، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

دانلود رایگان

لایت کوین چگونه ساخته شده است؟

لایت‌کوین مانند سایر ارزهای دیجیتال توسط دولت مرکزی اداره نمی‌شود؛ که از نظر تاریخی تنها نهادی است که جامعه به عنوان مرجعی برای انتقال دارایی به آن اعتماد دارد. در عوض، توسط یک صندوق ذخیره فدرال اداره می‌شود که تمام امور و کاغذبازی‌های اداری آن توسط این صندوق تنظیم می‌شود. لایت‌کوین از طریق پروسه ماینینگ یا همان استخراج، ایجاد شده و تمام تراکنش‌های آن توسط ماینرها پردازش می‌شود. بر خلاف ارزهای سنتی، لایت‌کوین به مقدار ثابت عرضه می‌شود. به گونه‌ای که در نهایت تنها 84 میلیون لایت‌کوین در گردش است نه بیشتر. در هر 2.5 دقیقه (بر خلاف بیت کوین که در هر 10 دقیقه انجام می‌شود) شبکه لایت‌کوین چیزی را تولید می‌کند که یک بلاک نامیده می‌شود. یک دفتر توزیع کل که اخیرا معاملات لایت‌کوین در سراسر جهان از طریق آن انجام می‌شود.

how litecoin is made

اینجاست که ارزش وجودی این رمزارز مشخص می‌شود. این بلاک توسط نرم‌افزار ماینینگ تایید و برای هر ماینری که مایل به دیدن آن است، قابل مشاهده خواهد بود. هنگامی که بلاک توسط یک ماینر تایید شود، بلاک بعدی وارد زنجیره می‌شود؛ به گونه‌ای که هر تراکنش لایت کوین توسط این زنجیره ضبط می‌شود.

استخراج لایت کوین

برای اینکه ماینرها انگیزه مضاعفی برای تایید تراکنش‌ها داشته باشند، اولین ماینری که بتواند یک بلاک را با موفقیت تایید کند، 50 کوین پول پاداش می‌گیرد. البته با گذشت زمان مقدار پاداش‌ها کاهش می‌یابند. در اکتبر سال 2015، پروسه هاوینگ آغاز شد که در آن پاداش‌ها نصف شدند. این پروسه تا زمانی که 84 میلیون لایت‌کوین استخراج شوند، ادامه خواهد داشت.

آیا ماینری قادر است بلاک‌ها را به گونه‌ای تغییر دهد که امکان دوبار خرج کردن لایت کوین وجود داشته باشد؟ خیر! ماینری که اقدام به این‌کار کند بلافاصله توسط ماینرهای شبکه شناسایی می‌شود. به گونه‌ای که اگر ماینری قصد انجام چنین کاری را داشته باشد، باید نیمی از جامعه ماینرها با او موافقت کنند که این امری محال است.

برای اینکه ماینرها بتوانند سود مضاعفی از استخراج لایت کوین کسب کنند، نیاز به یک سیستم قدرتمند با قدرت پردازش بالا دارند. به طوری که برای استخراج اکثر رمزارزها، واحد پردازش‌گر مرکزی در دستگاه‌های دل اینس‌پایرون (Dell Inspiron) قدرت کافی برای پردازش و تایید تراکنش‌ها را ندارد. این مسئله یکی دیگر از مزیت‌های لایت‌کوین را به رخ می‌کشد. به گونه‌ای که حتی با سیستم‌های معمولی نیز می‌توان لایت‌کوین استخراج کرد. اگرچه باید تعداد سیستم‌ها بیشتر باشند، تا شانس استخراج نیز بیشتر ‌شود.

litecoin mining

ارزش لایت کوین چقدر است؟

ارزش تمام ارزها حتی دلار یا شمش طلا بستگی به تفکر و میزان توجه جامعه نسبت به آن دارد. به طور مثال، اگر بانک مرکزی اقدام به عرضه اسکناس‌های زیادی کند، ارزش دلار به مراتب کاهش خواهد یافت. البته، این امر تنها محدود به پول نمی‌شود. هر کالایی که بیش از تقاضای جامعه عرضه شود، از ارزش آن کاسته می‌شود. از این رو، بنیانگذاران لایت‌کوین از همان ابتدا می‌دانستند که برای اعتبار بخشیدن به واحد پول خود چه کار سختی را در پیش دارند. اما، با محدود کردن عرضه تعداد لایت‌کوین‌های در گردش، بنیان‌گذاران حداقل می‌توانند نگرانی مردم را از بابت عرضه بیش از حد این رمزارز کم کنند.

همچنین ببینید: قیمت لایت کوین

لایت کوین چند مزیت دارد که آن را نسبت به بیت کوین متمایز می‌کند. لایت‌کوین به لطف پردازش سریع بلاک‌ها قادر است تراکنش‌های بیشتری را نسبت به بیت کوین پردازش و تایید کند. همچنین، میزان کارمزد بسیار عادلانه است. ماینرها صرفنظر از سایز بلاک تنها یک هزارم قیمت اصلی آن را به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. این رقم را با هزینه کارمزد پی‌­پال که 3 درصد است، مقایسه کنید.

در دنیای واقعی، مهمترین ذخایر ارزشمند و قابل اعتماد، تبدیل به واحد پول جایگزین در صورت وقوع بحران می‌شوند. این را می‌توان به وضوح در بحران مالی زیمباوه که در اواخر دهه 90 و اوایل هزاره سوم رخ داد، مشاهده کرد. جایی که تورم به 89.7 درصد رسید و ارزش پول این کشور را بسیار پایین آورد؛ به گونه‌ای که دارایی‌های نقدی بسیاری از مردم از ارزش ساقط شد. این امر موجب شد تا مردم چاره‌­ای جز استفاده از دلار آمریکا و واحد پول آفریقای جنوبی برای تجارت روزانه خود نداشته باشند. محدودیت در عرضه لایت‌کوین موجب از بین رفتن تورم می‌شود، اما این امر هنوز باعث جلب اعتماد مردم برای استفاده از لایت‌کوین نشده است.

litecoin

سخن پایانی

هنگامی که یک واحد پول بتواند اعتماد تعداد قابل توجهی از مردم را برای استفاده به خود جلب کند و این نوید را به آن‌ها بدهد که هیچ‌گاه از ارزش وجودی آن کاسته نخواهد شد، می‌تواند جایگاه خود را به عنوان یک روش پرداخت قابل اعتماد بدست آورد. لایت کوین فعلا در هیچ‌ جای دنیا کاملا پذیرفته‌شده نیست، چراکه حتی بنیان‌گذاران آن نیز اعتراف می‌کنند که کمتر از صد هزار کاربر دارند. اما، همانطور که ارزهای دیجیتال به راحتی پذیرفته می‌شوند، تنها یک یا دو مورد از آن‌ها، که شاید روزی لایت‌کوین نیز جزو آن‌ها باشد، می‌توانند به عنوان ارز دیجیتال رایج در بین مردم حضور یابند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments