دفتر ثبت معاملات چیست؟ نحوه استفاده از ژورنال معاملاتی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

مقدمه

اگر به تازگی وارد بازارهای مالی شده‌اید و قصد دارید معامله و کسب درآمد در یکی از حوزه‌های بازار مالی همچون بازار کریپتوکارنسی‌ها را شروع کنید، یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازها، داشتن یک ژورنال معاملاتی کامل و صحیح است. دفتر ثبت معاملات یا ژورنال معاملاتی یکی از مفیدترین ابزارها برای یک معامله‌گر است و یکی از عمده‌ترین نقش‌ها را در معاملات معامله‌گران حرفه‌ای بر عهده دارد. در ژورنال‌های معاملاتی مواردی مانند برنامه‌ریزی برای معاملات آتی، ثبت و یادداشت موارد مربوط به پوزیشن‌های باز فعلی و حتی ثبت احساسات بعد از انجام برخی معاملات و تأثیرات آنها ثبت می‌شوند و این موارد برای طراحی و داشتن یک استراتژی و برنامه معاملاتی موفق نیز بسیار کاربردی و مفید است.

با توجه به اهمیت داشتن یک ژورنال معاملاتی و نقش آن در موفقیت یا عدم موفقیت یک تریدر یا معامله، بر آن شدیم تا در این مقاله به آموزش ایجاد یک ژورنال معاملاتی بپردازیم.

ژورنال معاملاتی چیست؟

ژورنال معاملاتی یا دفتر ثبت معاملات، دفتری است که در آن تمامی اطلاعات مربوط به معاملات یک تریدر ثبت و مستند می‌شوند. داده‌هایی همچون اطلاعات مربوط به استراتژی معاملاتی، افزودن یا کاستن نکته‌ای به استراتژی معاملاتی، مدیریت ریسک، روانشناسی خود و تمامی موارد دخیل در یک معامله در این دفتر ثبت و نگهداری می‌شود. ایجاد و نگهداری از یک ژورنال معاملاتی کار سخت و دشواری نیست اما تنها زمانی می‌تواند برای معاملات شما مؤثر و کاربردی باشد که به درستی طراحی و تکمیل شود.

دوره رایگان آموزش ترید ارزهای دیجیتال
با دریافت و مشاهده دوره آموزش ارزهای دیجیتال، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

دانلود رایگان
یک ژورنال معاملاتی درست می‌تواند شما را به بیش‌ترین سود ممکن برساند، همچنین اگر به درستی تکمیل نشود می‌تواند باعث از دست رفتن تمام سرمایه و دارایی شما شود.

دلایل اهمیت تکمیل منظم ژورنال معاملاتی

 • شما را محاسبه‌گر می‌کند.
 • شما را منظم‌ و بابرنامه می‌کند.
 • باعث می‌شود که استراتژی‌های سودده و موفق را در جایی به ثبت برسانید.
 • به ثبت نقاط ضعف و قوت شما کمک می‌کند.
 • به شما کمک می‌کند که در زمان بررسی موقعیت‌های معاملاتی با دقت بیشتری عمل نمایید.

تریدرهای موفق تمامی نکات مثبت و منفی، تمامی استراتژی‌ها و ابزارهای موفق و ناموفق، تمامی تکنیک‌های به کاربرده شده و حتی احساسات خود را نیز در ژورنال معاملاتی خود ثبت می‌کنند و با استفاده از این کار برآیند بهتری خواهند داشت. با ایجاد یک ژورنال معاملاتی و پر کردن منظم و دقیق آن می‌توانید بدون توجه به چگونگی حرکات بازار، به یک تریدر موفق تبدیل شوید.

ژورنال معاملاتی

چگونه یک ژورنال معاملاتی بسازیم؟

علی‌رغم اینکه می‌توانید از قالب‌های آماده ژورنال‌های معاملاتی که به صورت رایگان موجود هستند استفاده کنید، اما چگونگی ایجاد یک ژورنال معالاتی یا دفتر ثبت معاملات نیز بسیار بااهمیت است؛ چراکه با این کار می‌توانید بر اساس نیاز، سلیقه و سبک معاملاتی خود، آن را ایجاد کنید. برای ایجاد یک دفتر ثبت معاملات ابتدا باید جدول یا فضایی را برای این کار ایجاد کنید. این فضا می‌تواند در اکسل، ورد یا هر محیط مشابه دیگری باشد. حتی می‌توانید اطلاعات معاملاتی خود را در یک دفتر یادداشت نمایید. تنها نکته مهم در این روش این است که تمامی اطلاعات معاملات و تفکرات خود را با دقت و درست ثبت کنید.

مورد دوم این است که شما دقیقاً باید بدانید که چه چیزهایی را به صورت روزانه ثبت کنید و این کار را به درستی انجام دهید. این موارد می‌تواند به شدت بر موفقیت ترید و معاملات شما تأثیرگذار باشد.

برخی از مهم‌ترین مواردی که باید در ژورنال معاملاتی خود ثبت و یادداشت نمایید، در ادامه آورده شده است:

 • تاریخ ورود به معامله
 • تاریخ خروج از معامله
 • نماد رمزارز خریداری‌شده
 • نوع پوزیشن (لانگ/ شورت)
 • قیمت ورود به معامله
 • حجم معامله
 • ارزش عددی معامله
 • حد ضرر
 • حد سود
 • نقطه خروج
 • کارمزد معامله
 • سود و زیان حاصل از معامله
 • سود و زیان معامله به درصد
 • نکات، یادداشت‌ها و توضیحات

برخی از تریدرها ممکن است در ژورنال معاملاتی خود علاوه بر اطلاعات فوق به ثبت اطلاعات دیگری همچون تایم فریم در تحلیل خود، تصویری از تنظیمات سفارش خود و دیگر مواردی که به نظرشان اهمیت دارد نیز بپردازند.

در قسمتی که برای یادداشت‌های خود در نظر گرفته‌اید، باید برای هر روز صفحه‌ای را در نظر بگیرید و در آن تمامی تفکرات، ایده‌ها، تحلیل‌ها و احساسات خود را یادداشت نمایید و در نهایت به طبقه‌بندی آنها بپردازید.

تنها با طی دو مرحله بالا می‌توانید یک ژورنال معاملاتی ایجاد کنید. ایجاد و طراحی یک ژورنال معاملاتی کار پیچیده و دشواری نیست، بلکه چیزی که بسیار اهمیت دارد و شما باید مداوم در مورد آن بررسی و تحقیق انجام دهید، چگونگی استفاده از یک ژورنال معاملاتی است. اگر به درک درستی از عوامل بنیادی در ژورنال معاملاتی خود رسیده باشید، می‌توانید همیشه و همه جا مانند یک فرد حرفه‌ای از آن استفاده نمایید.

چگونگی استفاده از یک ژورنال معاملاتی

علی‌رغم اهمیت بسیار ثبت نکات مربوط به معاملات در یک ژورنال معاملاتی، نکته مهم‌تر و حیاتی‌تر چگونگی استفاده درست و کاربردی از اطلاعات ثبت‌شده در یک ژورنال معاملاتی است. استفاده صحیح و مؤثر از دفتر ثبت معاملات می‌تواند یک تریدر معمولی را به یک تریدر موفق و حرفه‌ای تبدیل نماید.

دفتر ثبت معاملاتی

قبل از ورود به هر معامله باید دلایل منطقی و کافی برای این کار داشته باشید و تمامی این دلایل باید در ژورنال معاملاتی شما به ثبت برسند.

هر روز بعد از رصد کردن بازار، ایده‌هایی به ذهنتان خطور می‌کند یا احساساتی در مورد یک معامله به شما دست می‌دهد که باید تمامی آنها را ثبت کنید. این کار به شما کمک می‌کند که بعداً با آنالیز این نوشته‌ها دریابید که کدام یک از احساسات و ایده‌ها به موفقیت معامله شما کمک کردند و کدام یک مانع از انجام یک معامله یا باز کردن یک پوزیشن بوده‌اند. این نوشته‌ها شامل رفتارهای کلی بازار، معاملات گذشته، معاملات حال و معاملات بالقوه‌ای است که در بازار وجود دارد. همچنین با بررسی این موارد می‌توانید دریابید که یک ایده معاملاتی یا تکنیک، کاربردی بوده است یا خیر؟

با بررسی جزء به جزء و بحث و گفت‌وگو در مورد هر یک از استراتژی‌ها یا ابزارهای معاملاتی خود، باید به تمامی نقاط ضعف و قوت آنها دست پیدا کنید.

بعد از اینکه احساسات و ایده‌های خود را در مورد یک معامله یادداشت کردید، حال وقت آن رسیده است که به سراغ جدول خود بروید. قسمت جدول اطلاعات معاملات نسبت به قسمتی که در آن یادداشت‌ها و توضیحات خود را ثبت می‌کنید، انعطاف و خلاقیت کمتر و منطق بیشتری دارد. این فضا جایی است که در آن تمامی جزئیات مربوط به معاملات خود را ثبت می‌کنید و از این رو بسیار مهم است که اطلاعات این بخش دقیق و به‌روز باشد.

یکی از عوامل مهمی که باید در یک ژورنال معاملاتی وجود داشته باشد، امکان اندازه‌گیری موفقیت و شکست‌های معاملاتی شما است. با توجه به اطلاعات دقیقی که در قسمت جدول اطلاعات معاملاتی وجود دارد، می‌توانید قضاوت کنید که آیا ایده‌ها و احساسات موجود در بخش یادداشت‌ها به درستی عمل کرده‌اند یا خیر؟

یکی از عادات مهم و مؤثر در پر کردن ژورنال معاملاتی این است که بلافاصله بعد از ثبت یک سفارش به وارد کردن اطلاعات مربوط به آن اقدام نمایید. این کار باعث می‌شود که اطلاعات با دقت بیشتری ثبت شوند و در آینده زمان و انرژی زیادی را بابت ثبت این اطلاعات از شما نگیرند.

یکی دیگر از نکات مهم این است که هر روز، جدول اطلاعات معاملاتی ژورنال خود را بررسی کنید. با این کار می‌توانید با یک نگاه به یک دید کلی از وضعیت سبد سهام خود برسید یا حتی راجع به خروج یا ورود به پوزیشن‌های معاملاتی جدید تصمیم‌گیری نمایید.

سخن پایانی

فارغ از نوع استراتژی معاملاتی و اینکه شما جزو کدام یک از تریدرها هستید، موفقیت در معاملات برای افراد بسیاری چالش‌برانگیز و بااهمیت است. این امر بدون داشتن ژورنال معاملاتی مناسب و ثبت و مستندسازی عملکرد معاملاتی خود امکان‌پذیر نخواهد بود. بدون داشتن یک ژورنال معاملاتی یا دفتر ثبت معاملات در این بازار سردرگم ‌می‌شوید و در نهایت معاملات شما پایان خوشی نخواهند داشت.

با ایجاد و استفاده از ژورنال‌های معاملاتی می‌توانید الگوها و روندهای موجود در بازار را بهتر تشخیص دهید و معاملات موفق‌تری داشته باشید. همچنین یادداشت کردن احساسات، ایده‌ها، استراتژی‌ها و تمامی موارد این‌چنینی در فضایی به نام ژورنال معاملاتی، یک سرمایه‌گذاری راحت است که پیامدهای مثبت بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments