جنون دیفای، حجم معاملات صرافی یونی سواپ با رسیدن به ۱۵ میلیارد دلار از کوین بیس سبقت گرفت!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

حجم معاملات پردازش شده‌ی یونی‌سواپ(Uniswap) در ماه سپتامبر، معادل 15.3 میلیارد دلار بود تا از صرافی کوین بِیس (Coinbase) سبقت گرفته و به ما بفهماند که دیفای آمده تا بماند

داده‌های Dune Analytics نشان می‌دهد که صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ در ماه سپتامبر معاملاتی با حجم 15.371 میلیارد دلار را پردازش کرده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که حجم معاملات صرافی کوین بیس در همین مدت، 13.6 میلیارد دلار بوده است.

حجم معاملات ماهانه‌ی صرافی‌های غیرمتمرکز

افزایش چشمگیر معملات یونی‌سواپ را می‌توان به دو عامل مهم نسبت داد. اول اینکه رشد انفجاری امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) و ییلد فارمینگِ (Yield Farming) توکن‌های نظارتی، منجر به موفقیت و پیشرفت صرافی‌های غیرمتمرکز شد. دوم هم اینکه شروع به کار توکن‌های نظارتی یونی‌سواپ (UNI) منجر به ایجاد هیجان در این پلتفرم شد.

ماه ژوئن، آغاز هیجانات برای توکن‌های نظارتی دیفای بود که در آن، توکن Compound به نام COMP، این پدیده را آغاز کرد.

این یک فرایند ساده است: کاربران دیفای، توکن‌های نظارتی جدید را با استیکینگ ارزهای دیجیتال گوناگون، فارم می‌کنند.

پروتکل‌هایی که توکن‌های پایه‌ی نظارتی خود را به یک شیوه‌ی غیرمتمرکز عرضه می‌کنند، آن‌ها را به مرور به کاربرانی می‌دهند که استیک می‌کنند.

هنگامی که کاربران با موفقیت توکن‌های جدید را فارم کردند، معمولاً این توکن‌ها را تا زمانی که قابلیت فروش در صرافی‌های متمرکز پیدا کنند، نگه می‌دارند؛ البته گاهی ارزش بازار این توکن‌ها بیش از حد کم است.

صرافی‌های برتر ارزهای دیجیتال، باید قبل از لیست کردن یک توکن، عوامل متعددی را در نظر بگیرند. برخی از این عوامل عبارتند از لیکوییدیتی، سابقه و فعالیت تیم توسعه دهنده. برای توکن‌های نظارتی جدید یا ارزهای دیجیتال جدیدی که با دیفای ارتباط دارند، داشتن شرایط مذکور تقریباً غیرممکن است.

به دلیل تمام موارد پیش گفته، یونی‌سواپ در نهایت به یک پلتفرم شناخته شده برای ترید توکن‌های دیفای تبدیل شد و حجم معاملات آن رشد زیادی داشت.

حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز یکباره است یا دائمی؟

یونی‌سواپ، اولین بار روز 30 آگوست در زمینه‌ی حجم معاملات روزانه از کوین بیس پیشی گرفت. این دو صرافی پس از آن، به صورت مدوام در رقابت با یکدیگر بودند. هِیدن آدامز (Hayden Adams)، سازنده‌ی یونی‌سواپ، در اواخر آگوست گفت:

وای، حجم معاملات 24 ساعته‌ی یونی‌سواپ برای اولین بار از کوین بیس بیشتر شده است. یونی‌سواپ: 426 میلیون دلار، کوین بیس: 348 میلیون دلار. نمی‌توانم توضیح دهم که این اتفاق چقدر دیوانه کننده است.

روند بالای حجم معاملات یونی‌سواپ، علیرغم کاهش قابل توجه ییلد فارمینگ و جنون توکن‌های نظارتی، ادامه پیدا کرد. این نشان می‌دهد که روند افزایشی حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز، در طولانی مدت هم پایدار است.

کاربران فعال صرافی‌های غیرمترکز

درچند هفته‌ی اخیر، قیمت توکن‌های دیفای و فعالیت کاربران در فضای ییلد فارمینگ، کاهش یافت، ولی محققان Dune Analytics این اتفاق را به عنوان یک سیگنال خرسی تفسیر نمی‌کنند. این محققان اظهار کردند:

با وجود آرام گرفتن تب و تاب ییلد فارمینگ، حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز، رکوردهای سابق خود را در سپتامبر شکستند: 24 میلیارد دلار ترید شد، یعنی 100% بیشتر از معاملات آگوست. در حالی که با شروع ماه جدید، حجم معاملات چند هفته‌ی اخیر افت داشته است، تمام هفته‌های ماه سپتامبر از بهترین هفته‌ی ماه آگوست بالاتر بودند.

تحلیل‌گران اتریوم از جمله بنیانگذار Ethhub، آنتونی ساسانو (Anthony Sassano)، گفتند که این منعکس کننده‌ی احساسات مثبتی است که سرمایه‌گذاران نسبت به اتریوم دارند. ساسانو گفت:

آن‌ها به شما گفتند که دوره‌ی صرافی‌های غیرمتمرکز بر روی اتریوم، زودگذر است؛ آن‌ها سخت در اشتباه بودند. صرافی‌های غیرمتمرکز در سپتامبر به تنهایی معاملاتی با حجم 23.5 میلیارد دلار داشتند! شرط بندی علیه اتریوم حرکت بدی بوده و همیشه هم خواهد بود.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments