رهگیری تراکنش های اتریوم با استفاده از سایت اتر اسکن (Etherscan)

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مقدمه

اگر تا کنون در حوزه رمزارزها تراکنشی انجام داده‌اید، حتماً در خصوص نحوه پیگیری تراکنش‌ها مطالبی را شنیده‌اید. در دنیای رمزارز‌ها ثبت و ضبط تراکنش‌ها در بلاکچین هر رمزارز انجام می‌شود. ما در این مقاله به شما می‌گوییم که چگونه یک تراکنش شبکه اتریوم را با استفاده از سایت Etherscan پیگیری کنید و چه اطلاعات دیگری می‌توانید از این سایت به دست ‌آورید.

سایت اتر اسکن (EtherScan) یک سایت مرورگر بلاکچین است که اطلاعات شبکه اتریوم را نمایش می‌دهد. از طریق این سایت شما می‌توانید تراکنش‌های اتریوم و همچنین توکن‌های بر پایه اتریوم را به آسانی مشاهده کنید.

معرفی سایت اتر اسکن (EtherScan.Io)

سایت EtherScan خدمات BlockChain Explorer، جست‌وجو در بستر بلاکچین، API و پلتفرم‌های آنالیز را در بستر بلاکچین اتریوم (Ethereum) فراهم کرده است. همچنین این سایت یک پلتفرم غیرمتمرکز جهت تحلیل و بررسی قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم است.

دوره رایگان آموزش ترید ارزهای دیجیتال
با دریافت و مشاهده دوره آموزش ارزهای دیجیتال، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

دانلود رایگان

پروژه اتر اسکن در سال 2015 ساخته و راه‌اندازی شده است و یکی از اولین و طولانی‌ترین پروژه‌های مستقل است که در اکوسیستم Ethereum فعال است. EtherScan به دنبال دسترسی آسان و عادلانه تمامی کاربران به داده‌های بلاکچین است.

رهگیری تراکنش اتریوم با استفاده از سایت اتر اسکن

غیر‌متمرکز بودن رمز‌ارز‌ها باعث ایجاد این تصور در بین بسیاری از کاربران رمزارز‌ها شده است که تراکنش‌های رمزارزها غیرقابل رهگیری است. اما باید گفت که رهگیری تراکنش‌ ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر است و در شبکه بلاکچین اطلاعات زیادی به صورت شفاف موجود است که تمامی کاربران می‌توانند به آنها دسترسی پیدا کنند. حال این سؤال پیش می‌آید که چگونه به اطلاعات موجود در بلاکچین دسترسی پیدا کنیم؟

برای انجام ساده این کار، باید به یک مرورگر بلاکچین یا اکسپلورر بلاکچین (Blockchain Explorer) متصل شوید.

در این مقاله ما مروگر بلاکچین اتر اسکن (Etherscan) را بررسی می‌کنیم که از طریق آن می‌توانید تراکنش‌های اتریوم و همچنین توکن های بر پایه اتریوم را به آسانی رهگیری کنید، موجودی توکن های خود را مشاهده کنید و بررسی کنید که تراکنش شما در چه وضعیتی است.

در مرحله اول وارد سایت اتر اسکن به آدرس Etherscan.Io شوید. پس از ورود به سایت شما وارد صفحه اصلی سایت اتر اسکن (Etherscan) می‌شوید و از طریق این صفحه می‌توانید به قسمت‌های مختلف سایت دسترسی پیدا کنید. در تمامی اکسپلوررهای بلاکچین یک باکس سرچ وجود دارد که مهم‌ترین قسمت این گونه سایت‌ها است.

سایت اتر اسکن

اگر به ابتدای صفحه نگاهی بیندازید، با یک کادر مواجه می‌شوید. در این قست عبارت‌هایی همچون: ETHER PRICE و TRANSACTIONS و MED GAS PRICE و MARKET CAP و DIFFICULTY و HASH RATE و نمودار تعداد تراکنش‌های اتریوم در 14 روز گذشته وجود دارد که نمایشگر اطلاعات بسیار مهمی در خصوص شبکه اتریوم است.

ETHER PRICE: قیمت لحظه‌ای اتریوم و تغییرات قیمت 24 ساعته اتریوم

TRANSACTIONS: تعداد کل تراکنش‌های انجام شده اتریوم و میانگین تعداد تراکنش در یک ثانیه

MED GAS PRICE: میانگین کارمزد پرداختی جهت تراکنش‌ها

MARKET CAP: ارزش بازاری کل اتریوم‌های موجود

DIFFICULTY: سختی شبکه اتریوم

HASH RATE: میانگین 12 ساعته نرخ هش شبکه اتریوم

سایت اتر اسکن

در قسمت پایین صفحه، آخرین بلاک‌های استخراج‌شده اتریوم نمایش داده می‌شود که از این قسمت شما می‌توانید اطلاعاتی را در خصوص ماینرها و وضعیت ماینینگ اتریوم کسب کنید و آخرین تراکنش‌های انجام شده در شبکه اتریوم را مشاهده کنید.

پیگیری تراکنش با استفاده از سایت اتر اسکن

به منظور پیگیری تراکنش از طریق سایت اتر اسکن باید آدرس تراکنش را در اختیار داشته باشید. آدرس تراکنش در کیف پول ارز دیجیتال و صرافی‌ها با عبارت‌های مختلفی نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال: Transaction Hash یا Txn Hash یا Transaction ID و یا txid.

پس از به دست آوردن آدرس تراکنش، آن را در کادر جستجوی سایت اتر اسکن وارد کنید.

در این صفحه به شما اطلاعات کامل تراکنش نمایش داده می‌شود.

Transaction Hash: هش تراکنش (می‌توان آن را معادل با آدرس تراکنش در نظر گرفت)

Status: وضعیت تراکنش (که می‌تواند وضعیت‌های متوقف و تأیید نشده را نشان دهد)

Block: بلاک تراکنش و تعداد کانفرم‌های دریافت شده (شماره بلاکی که تراکنش در آن قرار گرفته است را نمایش می‌دهد)

Timestamp: تاریخ و زمان انجام تراکنش

From: آدرس فرستنده

To: آدرس دریافت کننده

Value: مقدار کوین انتقال داده شده و معادل دلاری آن

Transaction Fee: میزان پرداخت شده جهت کارمزد تراکنش

البته در این قسمت اطلاعات دیگری نیز نمایش داده می‌شود ولی ما مهم‌ترین اطلاعات را بررسی کردیم.

بررسی موجودی و تراکنش های کیف پول

از طریق سایت اتر اسکن می‌توانید به آسانی موجودی هر کیف پول را مشاهده و سابقه تراکنش‌های آن را رهگیری کنید. همچنین می‌توانید زمان انجام هر تراکنش آن را ببینید و بسیاری از اطلاعات را در خصوص یک کیف پول ارز دیجیتال اتریوم به دست آورید. جهت انجام این موارد کافی است آدرس کیف پول را در قسمت جستجوی سایت اتر اسکن وارد کنید (دقیقاً مشابه جستجوی یک تراکنش). پس از انجام جست‌وجو، اطلاعات زیر به شما نمایش داده می‌شود:

سایت اتر اسکن

Balance: موجودی کیف پول

Value: ارزش دلاری یا معادل اتریوم مجموع تمام توکن‌های موجود در کیف پول

Token: توکن‌های موجود در کیف پول و ارزش آنها

همچنین در قسمت پایین این اطلاعات را مشاهده می‌کنید:

Transactions: تراکنش‌های انجام شده در این کیف پول

Erc20 Token Txns: تراکنش‌های توکن‌های ERC20 انجام شده در این کیف پول

Analytics: تحلیل داده‌های کیف پول؛ مانند: بیشترین میزان دارایی و کمترین میزان آن و نمودار میزان دارایی‌های کیف پول در طول زمان

یافتن بهترین میزان کارمزد انتقال اتریوم از طریق سایت اتر اسکن

احتمالاً تا به حال شنیده‌اید که برای انجام تراکنش‌ها در شبکه اتریوم، شما می‌توانید کارمزد تراکنش‌ها را به صورت دستی انتخاب کنید. با مراجعه به بخش Gas Tracker می‌توانیم بررسی کنیم که چه کارمزدی مناسب‌ترین هزینه و بالاترین سرعت برای انجام تراکنش را به ما می‌دهد.

سایت اتر اسکن

واحد Gas Price، گیگا وی (Giga Wei) است. Wei کوچک‌ترین واحد اتر است و هر Wei معادل ۱۰ به توان ۱۸- اتر (ETH) است (1ETH=10^18 wei). هر گیگا وی (Gwei) هم معادل ۱۰ به توان ۹ وی (Wei) است .کیف پول‌های اتریوم هم غالباً از این واحد برای تعیین Gas Price استفاده می‌کنند. یعنی در واقع شما تعیین می‌کنید که به ازای هر واحد گس تمایل دارید چند گیگا وی (Gwei) پرداخت کنید(1Gwei=10^9wei).

سخن پایانی

همان‌طور که گفته شد، سایت Etherscan (اتر اسکن) خدمات BlockChain Explorer، جست‌وجو در بستر بلاکچین، API و پلتفرم‌های آنالیز را در بستر بلاکچین اتریوم (Ethereum) فراهم کرده است. بنابراین شما می‌توانید از طریق سایت اتر اسکن علاوه بر بررسی تراکنش‌های اتریوم و مشاهده موجودی و سابقه تراکنش‌های کیف پول‌ها، به امکانات و اطلاعات فوق العاده‌ای در خصوص بلاکچین اتریوم دست پیدا کنید. در اینجا برخی از این امکانات را برمی‌شمریم:

  • مشاهده تراکنش‌های معوق (Pending Txns)
  • بررسی وضعیت قراردادهای هوشمند
  • مشاهده حساب‌هایی با بیشترین موجودی اتریوم (Top Accounts)
  • دریافت API های مختلف ارائه شده در بستر بلاکچین اتریوم
  • ماشین حساب ماینینگ اتریوم
  • و …
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

13 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments

سلام و عرض ارادت بنده تو کیف پول تراست والت تو قسمت یونی سواپ خواستم با ارز اتریوم ارز آکیتارو بگیرم از اتریوم کم کرد ولی ارز آکیتا اضافه نشد در قسمت تراکنش زیر اتریوم هم به علامت تعجب ! وسط دایره قرمز هست که نوشته error الان باید چیکار کنم پولم برگرده ممنون از راهنماییهای جالب و آموزندتون

سلام
این مقدار اتریوم که از شما کسر شده جهت پرداخت کارمزد ایجاد درخواست سواپ کسر شده. کنسل کردن این هم مراحل فنی داره و اینجا نمیشه توضیح داد. ساده ترین کار اینه که منتظر باشید یا سواپ انجام بشه یا کنسل بشه و برگرده به حسابتون.

سلام روز بخیر
من مقداری تتر جابجا کردم و تو این سایت etherscan در قسمت توکن نشون میده که این مبلغ جابجا شده ولی چیزی به کیف پول من واریز نشده و مقدار value هنوز همون قبلیه. بطوریکه انگار تراکنشی انجام نشده. دلیلش میشه توضیح بدین

میتونید با تنظیم slippage tolerance این مشکل رو حل کنید

میشه لطفا واضح تر توضیح بدین دقیقا چکار باید کرد؟

این مشکل به دلیل کمبود لیکوئیدیتی یکی از جفت ارزهایی هست که دارید سواپشون می کنید. چند راه حل داره، از جمله اینکه از گزینه setting، اون slippage tolerance رو کمی بالاتر از حالت دیفالتش بذارید

سلام من از بایننس اتریوم ارسال کردم به hitbtc هنوز به حساب ننشسته
توی hitbtc کنار کپی ادرس اتریوم یه گزینه creat new هست اشتباها زدم و ادرس عوض شده
ممکنه بخاطر این سوخت بشه یا ممکنه با شبکه اشتباه ارسال شده باشه؟؟لطفا راهنمایی کنید

سلام احتمال داره که این موضوع پیش اومده باشه، اما با پشتیبانی در تماس باشید و اطلاعات تراکنشتون رو براشون ارسال کنین موردتون رو رفع میکنن

خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون

جناب میشه خواهش کنم تو قسمت ارتباط یا اینجا شماره تماتونو بدین ، ممنون میشم

آی دی تلگرام رمز ارز نیوز:
@ramarznews_support

سلام من تقریبا ۰.۱ اتریوم استخراج کردم ، بعد الان تقریبا ۲ هفته هست که تو سایت etherscan.io بلد نیستم تاییدش کنم ، میشه خواهش کنم بهم بگید چطور تو اتراسکن تایید کنم که بیاد به کیف پولم ، ادمیشن جان و بچه ها نشونم بدین بخدا قبلش دست مزدتونو کارت به کارت میکنم .

سلام. برای برداشت اتریوم استخراجی تون، نیازی به etherescan نیست. کافیه داخل همون Pool ای بهش وصل بودید، درخواست برداشت یا Withdraw بزنید و در قسمت آدرس گیرنده، آدرس کیف پول اتریوم خودتون رو وارد کنید.