نکات مهم برای انتخاب استخر استیکینگ (Staking Pool)

زمان مطالعه: 6 دقیقه

انتخاب استخر استیکینگ کار چندان سختی نیست اما نمی‌توان از کنار آن به آسانی عبور کرد. استخرهای معتبر که بهره‌وری بالایی دارند، درآمد قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران به ارمغان می‌آورند. در طرف مقابل استخرهای نامعتبر که عملکرد مطلوبی نداشته باشند ممکن است تمام دارایی کاربران را به باد بدهند. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های یک استخر سهام مناسب می‌پردازیم و فرآیندهای تشکیل و مدیریت این پلتفرم‌ها را مرور خواهیم کرد.

چرا انتخاب استخر استیکینگ مهم است؟

در شبکه‌هایی که از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند، کاربرانی که بیشترین مقدار توکن را داشته باشند، شانس بیشتری برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها خواهند داشت. استخرهای استیک به سرمایه‌گذاران خرد اجازه می‌دهند که در فرآیند اعتبارسنجی شرکت کنند تا پاداش بگیرند. این پاداش همیشه یکسان نیست و هر استخر با توجه به عملکرد و سیاست‌هایش درآمدها را بین اعضا تقسیم می‌کند. همه چیز به اپراتور استخر بستگی دارد؛ زیرا اپراتور مسئول امنیت استخر است و باید دارایی سرمایه‌گذاران را مدیریت کند.

الگوریتم اثبات سهام (PoS) برای تأمین امنیت شبکه و اعتبارسنجی تراکنش‌ها به کاربران شبکه و فرآیند استیک (Stake) متکی است. استخرهای متعددی برای استیک ارز دیجیتال وجود دارد. در ادامه بیشتر در مورد این فرآیند صحبت خواهیم کرد.

استخر سهام چیست؟

استخرهای سهام یا استخر استیکینگ (Stake Pool) به دو نوع خصوصی و عمومی تقسیم می‌شوند. در استخرهای خصوصی فقط اپراتورها پاداش دریافت می‌کنند. اپراتورهای استخر خصوصی، نمایندگانی هستند که توکن‌های خود را به نودهای عمومی واگذار می‌کنند تا امنیت شبکه تأمین شود. در ازای این واگذاری، شبکه به اپراتورها پاداش‌هایی اعطا می‌کند.انتخاب استخر استیکینگ

تجمیع سرمایه در استخرها را می‌توان به استفاده از حمل و نقل عمومی برای کاهش هزینه‌ها و آلودگی یا جمع شدن ماینرها در استخرهای استخراج برای هم‌افزایی قدرت پردازشی تشبیه کرد. افرادی که می‌خواهند از این طریق کسب درآمد کنند، باید یک استخر استیکنگ انتخاب کنند. قبل از انتخاب استخر استیکینگ باید فاکتورهایی را بررسی کرد.

در زمان انتخاب استخر سهام به چه نکاتی توجه کنیم؟

در زمان انجام تحقیقات برای انتخاب استخر استیکینگ، باید از شفافیت و دقت اطلاعات پلتفرم مورد نظر اطمینان حاصل کرد. یک استخر مناسب باید حاوی تمام داده‌هایی باشد که سوابق فعالیت اپراتورها را نشان دهد. این اطلاعات بسته به ویژگی‌های استخر و توکن ذخیره‌شده ممکن است متفاوت باشد.انتخاب استخر استیکینگ

مدیران استخرها و اپراتورها باید داده‌های خود را دائماً به‌روز کنند. برای آنکه شانس کسب درآمد بیشتر شود، دارندگان رمزارز می‌توانند توکن‌های خود را به یک استخر سهام عمومی در شبکه بومی رمزارز واگذار کنند. بدین ترتیب سرمایه‌گذاران علاوه بر کسب درآمد، به افزایش ایمنی شبکه نیز کمک کرده‌اند.

چرا باید برای عضویت در استخر هزینه پرداخت کرد؟

راه‌اندازی و مدیریت یک استخر استیکینگ نیاز به صرف زمان و برخورداری از تخصص و دانش زیادی دارد. اپراتورهای استخر سهام متعهد می‌شوند امنیت یک شبکه را تأمین کنند و Stake Pool را به صورت ۲۴ ساعته و در تمام روزهای هفته مدیریت کنند. در حقیقت اپراتورها در قبال سپرده‌گذاران توکن مسئول هستند و باید منافع آنها را تأمین کنند.

به همین دلیل اکثر مدیران و توسعه‌دهندگان استخرهای استیکینگ، هزینه خدمات ارائه‌شده را از سرمایه‌گذاران دریافت می‌کنند. البته در اکثر مواقع این هزینه‌ها از پاداش‌های به‌دست‌آمده کسر می‌شود. هر استخری با توجه به فرآیندها و استراتژی‌هایش ممکن است هزینه‌های مختلفی را از کاربران دریافت کند.

اکثر استخرهای سهام تعادل نسبتاً خوبی در میزان پاداش و درآمد کسب‌شده دارند. در نتیجه انتخاب استخر استیکینگ و سرمایه‌گذاری در این استخرها می‌تواند گزینه مناسبی برای تازه‌واردهای دنیای کریپتوکارنسی باشد.

وثیقه در استخر استیک چیست؟

برای تضمین امنیت و سلامت مالی شبکه در استخر استیکینگ از وثیقه (pledge) استفاده می‌شود. پارامتر وثیقه عامل مهمی برای جذب سرمایه‌گذاران و متقاعد شدن آنها برای تزریق توکن به استخر است. هر چه تعداد سرمایه‌گذاران بیشتر شود، شاخص تمرکززدایی نیز بهبود پیدا می‌کند. بدین ترتیب وثیقه باعث افزایش تمرکززدایی می‌شود.

وثیقه یا تعهد، سبب افزایش قدرت نقدینگی Stake Pool نیز می‌شود. معمولاً در استخرها هیچ حداقلی برای سرمایه‌گذاری تعیین نمی‌شود اما فرآیندهایی برای انتخاب استخر استیکینگ و تشویق به سرمایه‌گذاری‌های کلان تعریف شده است. اعتبارسنج‌هایی که توکن‌های زیادی در اختیار دارند شانس بیشتری برای تأیید بلاک‌های بعدی و دریافت پاداش‌های قابل توجه خواهند داشت.

در نتیجه یک اپراتور استخر استیکینگ می‌تواند مقداری از دارایی خود را به عنوان وثیقه در اختیار استخر قرار دهد. بدین ترتیب سرمایه استخر دائماً در حال افزایش است؛ زیرا سرمایه‌گذاران توکن‌های خود را به استخر اهدا می‌کنند تا وارد فرآیند اعتبارسنجی شوند و پاداش به دست آورند.

استخرهای سهام چگونه رتبه‌بندی می‌شوند؟

رتبه‌بندی استخرهای سهام بر اساس پارامترهای عملکردی مثل تعداد کل بلاک‌های تولیدشده، بازده سرمایه‌گذاری، کل توکن‌های سپرده‌گذاری، کارمزدها و … است. استخرهایی که بلاک‌های بیشتری ایجاد کرده باشند، کارمزد کمتری دریافت کنند و بازدهی بیشتری را رقم بزنند، در صدر لیست قرار می‌گیرند.انتخاب استخر استیکینگ

قبل از واریز توکن حتماً سهم واقعی (live stake) یک استخر را محاسبه کنید. سرمایه واقعی مجموع توکن‌های وثیقه‌گذاری‌شده توسط اپراتور و توکن‌های تزریق‌شده توسط سرمایه‌گذاران است.

فرمول بازدهی استخرها به صورتی است که امکان رشد نامحدود وجود ندارد. استخرها ترجیح می‌دهند توکن و سرمایه‌گذاران بیشتری جذب کنند اما در صورتی که حجم سرمایه از حد اشباع بیشتر شود، پاداش‌ها کاهش خواهد یافت. این مکانیزم از رشد بی‌رویه استخرها جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب استخرهای جدید همیشه شانس رقابت با سایر پلتفرم‌ها را دارند.

علاوه بر موارد فوق، برای انتخاب استخر سهام به محل تأمین انرژی هم توجه کنید. استخرهایی که با انرژی‌های سبز (تجدیدپذیر) فعال هستند و توسط سازمان‌های غیرانتفاعی (DAO) تأسیس شده‌اند، گزینه بهتر و مطمئن‌تری محسوب می‌شوند.

خطرات سرمایه‌گذاری در Stake Pool چیست؟

دنیای ارزهای دیجیتال با نوسان و اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی پیوند عمیقی دارد. بنابراین در این بازار همیشه ریسک وجود خواهد داشت. سپرده‌گذاری یا استیک یکی از راه‌های مطمئن برای کسب سود در این بازار است اما ممکن است کاهش شدید قیمت توکن، خسارت‌های سنگینی ایجاد کند.

بسیاری از استخرها در زمان واریز یا برداشت ارز دیجیتال، توکن‌ها را بلوکه می‌کنند. کاربرانی که بخواهند رمزارزهای خود را برداشت کنند باید چند روز یا چند هفته منتظر آزاد شدن دارایی بمانند. در صورتی که قیمت‌ها به یکباره کاهش پیدا کند، این موضوع می‌تواند بسیار زیان‌آور باشد.

رفتار غیرحرفه‌ای یا خرابکاری‌های عمدی اپراتورها می‌تواند سرنوشت دارایی‌های همه سرمایه‌گذاران استخر را تهدید کند. معمولاً اپراتورها تلاش می‌کنند که حداکثر بهره‌وری را داشته باشند تا درآمد و پاداش کسب‌شده به حداکثر برسد. با این حال در برخی موارد شاهد سوءاستفاده و مشکلات فنی زیان‌باری بوده‌ایم. در چنین شرایطی سرمایه‌گذاران برای برداشت دارایی هجوم می‌آورند و همین موضوع به ناپایداری و کاهش درآمد Stake Pool منجر خواهد شد.

هر چه تعداد کاربرانی که برای اعتبارسنجی داوطلب می‌شوند کمتر باشد، بازدهی مالی سرمایه‌گذاران بیشتر می‌شود. افزایش توکن‌ها نیز باعث بیشتر شدن شانس اعتبارسنجی بلاک‌ها خواهد شد. بنابراین انتخاب درست استخر استیکینگ بسیار اهمیت دارد.

خلاصه مطلب

برای انتخاب استخر استیکینگ باید به حجم توکن‌های سپرده‌گذاری‌شده، سوابق استخر در ایجاد بلاک، کارمزدها، انرژی مورد استفاده، پایداری و برخی پارامترهای دیگر توجه کرد. استخرهای سهام ایجاد شده‌اند تا هر شخصی بتواند از الگوریتم PoS کسب سود کند. استیک ارز دیجیتال یکی از مطمئن‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال است. هر چه Stake Pool سرمایه بیشتری داشته باشد، احتمالاً بهره‌وری و ثبات بیشتری خواهد داشت. با این حال حجم سرمایه تنها معیار قضاوت استخر استیکینگ نیست.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments