نهنگ ارز دیجیتال چیست؟ چگونه دارایی نهنگ ها را مشاهده کنیم؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

مقدمه

اگر در بازار ارز دیجیتال فعالیت داشته باشید، به احتمال زیاد اسم نهنگ ارز دیجیتال به گوشتان خورده است و شاید برایتان سؤال باشد که معنای آن چیست و چه تأثیری بر روند بازار دارد؟ در این مقاله قصد داریم به همین مسئله بپردازیم.

نهنگ ارز دیجیتال کیست؟

Ramzarzخرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!
تو صرافی ارزپلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، بیش از ۳۰۰ ارز دیجیتال رو بخری!

شروع

اصطلاح نهنگ ارز دیجیتال برای توصیف افراد یا سازمانی استفاده می‌شود که مقدار زیادی رمزارز  خاص در اختیار داشته باشند. برای تعیین این مقدار، آستانه‌ دقیقی وجود ندارد، اما برخی می‌گویند که یک نهنگ بیت کوین باید حداقل BTC 1000 داشته باشد.

در تعریف دقیق‌تر می‌توان گفت: نهنگ ارز دیجیتال به عنوان شخصی تعریف می‌شود که به اندازه کافی کوین یا رمزارز داشته باشد تا بتواند از طریق خرید یا فروش مقادیر زیاد، تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت‌های بازار بگذارد.
تعداد آدرس بیت کوین با موجودی بیش از:
1 دلار بیش از 100 دلار بیش از 1000 دلار بیش از 10000 دلار بیش از 100000 دلار بیش از 1000000 دلار بیش از 10000000 دلار
29,289,560 13,348,061 5,538,442 1,797,159 365,937 82,022 6,587

هرگاه جهشی شدید و ناگهانی روی نمودار کوین خود مشاهده کردید، بدانید که یک یا چند نهنگ هستند که دارند بر ارزش آن تأثیر می‌گذارند. برخی از این نهنگ‌های ارز دیجیتال در فضای رمزنگاری شامل گروه‌های سرمایه‌گذاری مانند Pantera Capital، Fortress Investment Group و Falcon Global Capital هستند.

نهنگ ارز دیجیتال

حال تصور کنید که اگر این نهنگ‌ها برای تأثیرگذاری بر ارزش کوین‌ها به هم بپیوندند، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ به این منظور شما باید این نهنگ‌ها را بهتر بشناسید تا بتوانید در مواقع مناسب اقدامات لازم را انجام دهید؛ زیرا آیندۀ شما تا میزان زیادی تحت ‌تأثیر رفتار آنها قرار دارد. ابزاری که در حال حاضر برای این کار وجود دارد نهنگ یاب یا Whale alert نام دارد. برای استفاده از این ابزار و رهگیری و کنترل فعالیت‌ها و تراکنش‌های نهنگ‌ها می‌توانید به ابزار نهنگ یاب در این صفحه مراجعه نمایید.

تاثیر نهنگ ارز دیجیتال بر بازار کریپتو

نهنگ رمزارز تأثیر زیادی بر شرایط بازار می‌گذارد. اینکه قیمت‌ها چطور بالا و پایین بشوند، در اکثر مواقع به تصمیمی که آنها اتخاذ می‌کنند، برمی‌گردد. آنچه که بیشتر خطرناک است این است که نهنگ‌های ارزی بخواهند با هم تصمیمات مشترکی بگیرند. مثلاً فرض کنید چند نفر از آنها دور هم جمع شوند و تصمیم بگیرند که در یک لحظه تمام کوین‌های خود را بفروشند. تأثیری که این تصمیم بر بازار رمزارزها می‌گذارد، می‌تواند فاجعه‌ باشد و کل ارزش بیت کوین را تحت‌ تأثیر خود قرار دهد.

به طور مثال هنگامی که یک سفارش خرید گسترده به دست این نهنگ‌ها انجام می‌شود، می‌تواند قیمت یک رمزارز خاص را افزایش دهد؛ زیرا عمل نهنگ‌ها این سیگنال را به بازار می‌فرستد که آن دارایی خاص تقاضای بیشتری دارد.

با این حال لازم نیست بیش از حد نگران این نهنگ‌ها باشید. در عمل، بسیاری از این بازیکنان بزرگ در بازار رمزارزهای معمولی تجارت نمی‌کنند. در عوض، آنها در معاملاتی که تحت عنوان فرابورس (OTC) شناخته می‌شود، فعالیت دارند.

نهنگ ها چقدر بیت کوین دارند؟

نهنگ بیت کوین یک اصطلاح کریپتویی است که به افراد یا نهادهایی گفته می‌شود که مقادیر زیادی بیت کوین را در اختیار دارند. نهنگ ها به اندازه کافی رمزارز دارند که پتانسیل دستکاری در قیمت بیت کوین را داشته باشند.

طبق قانون 80-20 ، 20٪ بالای دارندگان بیت کوین، بیش از 80٪ ارزش بیت کوین در ایالات متحده را در اختیار دارند. طبق داده‌های BitInfoCharts، فقط سه کیف پول بیت کوین 7.39٪ از کل بیت کوین در گردش را دارا هستند که ارزش آن در سال 2021 بیش از 500 میلیون دلار است و 100 کیف پول برتر 31٪ از کل بیت کوین را با ارزش بیش از 20 میلیارد دلار در اختیار دارند.

نهنگ ارز دیجیتال
آدرس هایی با بیشترین موجودی بیت کوین در ژانویه 2021
پراکندگی موجودی بیت کوین در آدرس‌های دارای موجودی

چطور می‌توان یک نهنگ ارز دیجیتال شد؟

برای آنکه یک نهنگ ارز دیجیتال شوید، نیازی نیست که لزوماً پولدار باشید. در پروژه‌های بزرگ ICO، رمزارزها با قیمت بسیار پایینی فروخته می‌شوند و اگر تصمیم به موقع و عاقلانه‌ای بگیرید، می‌توانید به راحتی تبدیل به یک نهنگ شوید.

سخن پایانی

نهنگ ارز دیجیتال را نباید دست کم گرفت؛ زیرا به شدت بر شرایط بازار تأثیرگذار است. اما نهنگ ها تنها عامل تأثیرگذار بر قیمت ارز نیستند و عوامل زیاد دیگری دخیل‌اند. شما می‌توانید با زیر نظر داشتن اخبار و رخدادهای جهانی مربوط به یک رمزارز خاص، تا حد زیادی فعالیت‌ها و روند بازار را پیش‌بینی کنید و جلوی ضرر را زودتر از دیگران بگیرید.

دانلود اپلیکیشن رمزارز نیوز

رمزارز نیوز؛ اپلیکیشن تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات، رمزارزها و بلاکچین است.

با استفاده از اپلیکیشن رمزارزنیوز می‌توانید به ابزارها و امکانات وبسایت دسترسی داشته باشید، قیمت تمامی ارزهای دیجیتال را به صورت لحظه‌ای رصد کنید، اخبار و مقالات تازه منتشرشده را ببینید. و به طور کلی به هر آنچه در وبسایت رمزارزنیوز قابل مشاهده است، دسترسی داشته باشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments