محاسبه ارزش واقعی رمزارزها با نسبت ارزش به تراکنش (NVT)

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مقدمه

بازار ارزهای دیجیتال نوپدید است و طبیعتاً با بازارهای مالی کلاسیک متفاوت. بسیاری از ابزارهای تحلیلی بازارهای مالی در بازار رمزارزها قابل استفاده هستند، اما به خاطر طبیعت این بازار از تمام این ابزارها نمی‌توان استفاده کرد. نسبت ارزش به تراکنش (NVT) ابزاری است که با الگوبرداری از بازار سهام، مختص ارزهای دیجیتال طراحی شده است. کار این ابزار تشخیص میزان ارزندگی ارز دیجیتال است. ارزش با قیمت متفاوت است و همیشه ارزش یک دارایی با قیمت آن یکسان نیست و می‌تواند متفاوت باشد. قیمت نمایانگر تمامی شرایط بازار است و می‌تواند از ارزش واقعی یک ارز دیجیتال فاصله بگیرد. اهمیت تفاوت این دو مفهوم آن قدر مهم است که می‌تواند به تنهایی زمان خرید یا فروش یک رمزارز را تعیین کند.

آشنایی با نسبت ارزش به تراکنش (NVT)

دریافت ۲۰۰,۰۰۰ شیبا رایگان
جشنواره ویژه صرافی ارز پلاس با ۲۰۰,۰۰۰ شیبا جایزه برای هر نفر!

دریافت جایزه

تریدرها و تحلیلگران بازار برای ارزیابی سهام، دارایی‌ها، کالاهای اساسی و ارزها از اندیکاتورها و نسبت‌های مختلفی استفاده می‌کنند، اما وقتی که پای رمزارزها به میان می‌آید، ماجرا کمی متفاوت می‌شود. به خاطر ماهیت رمزارزها و این واقعیت که این نوع از دارایی‌ اولین ارز دیجیتال تماماً کاربردی در جهان محسوب می‌شود، لذا تفاوت‌هایی دارد که باید در تحلیل آن لحاظ کرد.

به عنوان مثال تریدرهای بازار بورس از نسبت معروف P/E استفاده می‌کنند. این نسبت قیمت جاری هر سهم را به عواید آن سهم نشان می‌دهد.

محاسبه این نسبت برای بیت کوین چندان قابل‌قبول نیست؛ زیرا بیت کوین سهم نیست. اما نسبت مشابهی وجود دارد که همین کار را برای بیت کوین انجام می‌دهد که نسبت NVT نامیده می‌شود.

نسبت NVT بیت کوین چیست؟

نسبت NVT که به نسبت ارزش شبکه به تراکنش (Network Value to Transactions) بیت کوین نیز مشهور است، بیت کوین را ارزشیابی می‌کند و به تریدرها می‌گوید که ارزش فعلی بیت کوین چه نسبتی با ارزش واقعی آن دارد: بیش از ارزش واقعی است یا کمتر از آن.

این نسبت بیانگر ارزش شبکه بیت کوین (ارزش بازار فعلی) بر حجم تراکنش 24 ساعت گذشته آن است. از آنجایی که در این نسبت، ارزش جاری در شبکه، به نمایندگی از عواید و درآمدهای شرکت به کار می‌رود، به همین دلیل برخی نسبت ارزش به تراکنش (NVT) را همان نسبت P/E بیت کوین می‌دانند.

crypto nvt ratio

در قسمت زیرین نمودار بالا نسبت ارزش به تراکنش (NVT) بیت کوین نمایش داده شده است.

نحوه محاسبه ارزش به تراکنش (NVT) بیت کوین

محاسبه نسبت ارزش به تراکنش بیت کوین کاملاً آسان است. کافی است ارزش بازار فعلی را بر حجم تراکنش 24 ساعته گذشته (بر حسب دلار) تقسیم کنید.

crypto nvt ratio

داده‌های لازم به آسانی در دسترس هستند. می‌توانید ارزش بازار را در وبسایت‌هایی مانند CoinGecko بیابید. همچنین می‌توانید حجم معاملات را در وبسایت blockchain.com پیدا کنید.

در نظر داشته باشید که استفاده از داده‌های وبسایت‌های مختلف احتمالاً نسبت‌های ارزش به پرداخت متفاوتی به دست می‌دهد که این به متفاوت بودن آن دیتا در سایت‌های مختلف برمی‌گردد.

crypto-nvt-ratio
نمودار نسبت ارزش به تراکنش (NVT) بیت کوین

ایده‌پرداز نسبت ارزش به تراکنش (NVT) بیت کوین، پژوهشگر و تحلیلگر مستقل و معروفی است در حوزه ارزهای دیجیتال که ویلی وو (Willy Woo) نام دارد.

باید توجه کرد که مقدار ارزش بازار ممکن است به خاطر نوساناتش تا اندازه چشمگیری متغیر باشد. حجم تراکنش شبکه نیز می‌تواند متغیر باشد. به همین دلیل نسبت دیگری وجود دارد به نام سیگنال ارزش به تراکنش یا NVTS.

سیگنال ارزش به تراکنش (NVTS)

سیگنال ارزش به تراکنش (NVTS) تقریباً مشابه NVT است، با این تفاوت که حساس‌تر و دقیق‌تر است. برای محاسبه این نسبت تنها کافی است که ارزش بازار را به حجم تراکنش 90 روزه تقسیم کنید.

نسبت NVTS به دست دیمیتری کالیچکین (Dmitry Kalichkin)، مدیر ارشد تحقیقات شرکت کریپتولب کپیتال (Cryptolab Capital) ساخته شد. کالیچکین خود به محدودیت‌های این نسبت اذعان دارد؛ زیرا این نسبت تعداد تراکنش‌ها یا تعداد آدرس‌های فعّال روزانه را لحاظ نمی‌کند.

crypto-nvt-ratio

نحوه استفاده از نسبت ارزش به تراکنش (NVT) بیت کوین

نسبت ارزش به تراکنش (NVT) نیز مانند هر اندیکاتور دیگری اطلاعات ارزشمندی ارائه می‌دهد که می‌تواند بر فرآیند تصمیم‌گیری‌تان تأثیرگذار باشد.

همان‌طور که پیش‌تر توضیح دادیم، هدف اصلی این نسبت ارزیابی بیت کوین است به نحوی که مشخص می‌کند ارزش فعلی بیت کوین بیش از حد برآورد شده یا کمتر. این اندیکاتور می‌تواند بالقوه به شما بگوید که در هنگام کاهش شدید قیمت، زمان فروش دارایی فرا رسیده و یک اصلاح قیمت در راه است یا اینکه ارزش واقعی دارایی هنوز در قیمت منعکس نشده و فرصت مناسبی برای خرید است.

نظریات گوناگونی در مورد NVT وجود دارد که توضیح می‌دهند چه زمان بیانگر وضعیت بازار است و چگونه می‌توان از آن به بهترین نحو استفاده کرد؛ اما در نهایت تصمیم با شما است.

برخی تحلیلگران بر این باورند که وقتی نسبت ارزش به تراکنش (NVT) 95 یا بیش از این مقدار است، بیت کوین در محدوده حباب قرار دارد. برای اینکه این نسبت مقدار زیادی داشته باشد، لازم است که ارزش بازار به میزان قابل توجهی از حجم تراکنش‌ بیشتر شود. این خود نشان می‌دهد که قیمت به طرز غیر‌قابل توجیهی بالا است. طبیعتاً عکس این قضیه نیز صادق است.

سخن پایانی

نسبت ارزش به تراکنش بیت کوین یا به اختصار NVT نسبتی است که بیانگر میزان ارزندگی این رمزارز را بررسی می‌کند. این نسبت با تقسیم ارزش بازار فعلی بر حجم تراکنش‌های 24 ساعت گذشته بیت کوین به دست می‌‌آید. از آنجایی که بازار کریپتو با نوسان همراه است و مقادیر نسبت می‌تواند به این دلیل بالا و پایین شود، لذا در نسبت مشابهی دیگر به نام سیگنال ارزش به تراکنش به جای آنکه حجم تراکنش 24 ساعته حساب شود، تراکنش 90 روز اخیر به کار می‌رود که این نسبت مذکور را دقیق‌تر و حساس‌تر می‌کند. این نسبت محدودیت‌هایی هم دارد: تعداد تراکنش‌ها در این نسبت منظور نمی‌شود. نحوه کار این نسبت بدین صورت است که در هنگام افت شدید قیمت، قیمت رمزارز را بیش از ارزش واقعی می‌داند و فروش دارایی را پیشنهاد می‌دهد و هنگامی که نسبت به قیمت بازار ارزنده‌تر باشد، خرید آن را پیشنهاد می‌کند. اگر این نسبت 95 و بالاتر باشد، به معنی آن است که ارزش فعلی بیت کوین بیش از ارزش واقعی است و در محدوده حباب قرار دارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments