آربیتراژ بیت کوین و ارزهای دیجیتال، معاملاتی با ریسک صفر!

زمان مطالعه: 8 دقیقه

مقدمه

آربیتراژ (Arbitrage) به مفهوم کسب سود از اختلاف قیمت در دو یا چند بازار است و در دانش اقتصاد، به خرید و فروش همزمان یک دارایی برای کسب سود از تفاوت قیمت‌ها گفته می‌شود. آربیتراژ در هیچ حالتی باعث زیان نشده و به طور ایدآل، یک معامله بدون ریسک (Risk Free) است. آربیتراژ ارز دیجیتال می‌تواند فرصتی مناسب برای درآمدزایی باشد، به خرید بیت کوین از صرافی که قیمت بیت کوین در آن پایین‌تر است و فروش در صرافی که قیمت بیت کوین در آن نسبتا بالاتر است، آربیتراژ بیت کوین (Bitcoin Arbitrage) می‌گویند. که این ساده‌ترین حالت آربیتراژ ارز دیجیتال است. به فردی که عملیات آربیتراژ در بازار ارزهای دیجیتال انجام می‌دهد آربیتراژور ارزهای دیجیتال می‌گویند.

آربیتراژ بیت کوین

با بررسی داده‌های موجود می‌توان تفاوت قیمت بیت کوین را در صرافی‌های مختلف بررسی کرد و تفاوت را بین قیمت خرید و فروش در صرافی‌ها را محاسبه کرد. بنابراین می‌توان بیت کوین را در صرافی که قیمت پایین‌تری دارد، با استفاد از دلار یا هر ارز دیگری خریداری کرد و سپس بیت کوین را به صرافی دومی که قیمت بالاتری دارد فروخت. این به معنی ساده‌ترین حالت آربیتراژ بیت کوین است. در نگاه اول این روند ساده و سودآور به نظر می‌رسد، اما دارای برخی مشکلات بزرگ و پنهانی است که می‌تواند برای شما هزینه‌بر باشد. مثلا بسیاری از صرافی‌های بیت کوین هزینه زیادی را برای انجام فرایند، به عنوان کارمزد صرافی دریافت می‌کنند. این کارمزدها وضعیتی را ایجاد می‌کند که در آن هر چه سود از طریق روند آربیتراژ بیت کوین کسب کردید، از دست برود یا سود شما بسیار ناچیز باشد. در واقع گاهی بسیاری از افراد در پایان آربیتراژ ارز دیجیتال متوجه می‌شوند که نه تنها سودی کسب نکرده‌اند، بلکه ضرر هم کرده‌اند. علاوه بر این انجام یک تراکنش بیت کوین بر بستر بلاکچین ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد تا تایید(کانفرم) شود و انتقال بدون تایید انجام نخواهد شد. در طول این زمان ممکن است قیمت‌ها تغییر کند و سود شما از دست برود.

مثالی ساده و واقعی برای آربیتراژ بیت کوین

دوره رایگان آموزش ترید ارزهای دیجیتال
با دریافت و مشاهده دوره آموزش ارزهای دیجیتال، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

دانلود رایگان

آربیتراژ بیت کوین

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، قیمت بیت کویت در 3 اگوست 2020 در یک لحظه در صرافی بیت استمپ (Bitstamp) 11225.25 دلار است در حالی که قیمت بیت کوین در همان لحظه در صرافی بیت بای (Bitbay) 10201 دلار است یعنی بیش از 1000 دلار اختلاف در یک لحظه وجود دارد.  با خرید بیت کوین از بیت استمپ و فروش آن به بیت بای در لحظه حدود 10 درصد سود به دست می‌آید و این کار تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که افزایش تقاضا موجب افزایش قیمت در صرافی بیت بای می‌شود و از طرفی افزایش عرضه در صرافی بیت استمپ موجب کاهش قیمت بیت کوین در این صرافی می‌شود که در نهایت قیمت هر دو صرافی برابر می‌شود. تریدر تا زمانی می‌تواند به این کار خود ادامه دهد که قیمت‌های این دو صرافی باهم برابر شوند و تریدرهای آربیتراژور قیمت‌ها را در دو صرافی با هم هماهنگ کنند. البته به علت قانون عرضه وتقاضا و وجود آربیتراژور‌های زیاد، قیمت‌ها خیلی سریع با یکدیگر هماهنگ خواهند شد.

انواع آربیتراژ

اگر رمزارزی در همه بازارها قیمت فروش یکسان باشد، نمی‌توان با خرید و فروش آن به سود آربیتراژی رسید. قانون اصلی کسب سود در آربیتراژ ارز دیجیتال این است که یک تریدر بتواند آن را با قیمت پایین خریداری کند و با قیمت بالاتر به فروش برساند.

آربیتراژ بیت کوین

آربیتراژ ساده (Simple arbitrage)

زمانی که ارزهای دیجیتال در بیشتر از یک صرافی با قیمت‌های متفاوت مبادله بشوند، آربیتراژ امکان‌پذیر است. زیرا امکان خرید و فروش یک ارز دیجیتال در چند صرافی با قیمت‌های متفاوت وجود خواهد داشت.

آربیتراژ مثلثی (Triangular arbitrage)

آربیتراژ مثلثی یا آربیتراژ سه جانبه شامل بیش از دو نوع رمزارز می‌شود. آربیتراژ مثلثی در نتیجه یک اختلاف قیمت بین سه رمزارز شکل می‌گیرد. یعنی زمانی که نرخ مبادله ارزها دقیقا با یکدیگر برابر نیستند. آربیتراژ مثلثی سودی بدون ریسک است که در زمان عدم برابر بودن نرخ تبادلی یک جفت رمزارز با نرخ تبادلی بین جفت رمزارزهای دیگر اتفاق می‌افتد. آربیتراژ مثلثی از عدم کارایی موجود در بازار در زمانی حاصل می‌شود که یک رمزارز در بازار دارای ارزشی بیش از حد بوده و در بازار دیگر ارزشی کم تر را دارا می‌باشد. به عنوان مثال سه رمز ارز بیت کوین، تتر و اتریوم را در نظر بگیرید. در ابتدا آربیتراژور جفت ارز{بیت کوین/تتر} را خریداری می‌کند (یعنی در ازای پرداخت تتر، بیت کوین دریافت می‌کند) و سپس جفت ارز {اتریوم/بیت کوین} را مبادله می‌کند (بیت کوین را با اتریوم مبادله می‌کند) و در مرحله آخر جفت ارز {تتر/اتریوم} را معامله می‌کند (اتریوم را تبدیل به تتر می‌کند) و با پرداخت اندکی کارمزد برای انجام این تبادلات، به یک میزان سود خالص دست پیدا می‌کند.

آربیتراژ پوشش نرخ بهره (Price convergence arbitrage)

اين فرايند شامل خريد يا فروش رمزارزها و استفاده از قراردادهای آتی به منظور حذف ريسك نوسان نرخ برابري رمزارزها و كسب منفعت از مابه‌التفاوت این نرخ برابری در صرافی‌های بين‌المللي مي‌باشد. اين روشي است كه با استفاده از آن تریدرهای ارز دیجیتال مي‌تواند به يك سود بدون ريسك دست يابد و مراحل آن به شرح ذيل است: 1) خرید یک قرارداد آتی 2) تبديل رمزارز خريداري شده به رمزارز ديگر در همان صرافی اول 3) فروش رمزارز ثانويه در قبال تحويل آتي مبلغ معامله به رمزارز پايه اوليه 4) استفاده از قرارداد آتی جهت بازپرداخت خرید اصلی.

توجه داشته باشید که قیمت ارزهای دیجیتال در بازارهای مختلف، در نتیجه آربیتراژ به سمت همگرایی می‌رود و در نهایت منجر به برابری قیمت‌ها خواهد شد. بنابراین آربیتراژ فرآیندی سریع و دقیق است و اگر بخواهید سود خوبی از آربیتراژ کسب کنید باید در این حوزه حرفه‌ای باشید.

ریسک‌های آربیتراژ

همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد، فرصت‌های آربیتراژ ارز دیجیتال به راحتی در دسترس قرار نمی‌گیرند. در صورت وجود چنین فرصت‌هایی هجوم تریدرهای مختلف برای کسب سود، آن فرصت را از بین خواهد برد. علاوه بر این فرصت‌های آربیتراژی موجود در بازار رمزارزها، همواره با ریسک‌هایی مواجه هستند که از آن‌جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. همچنین در مواقعی در بازار رمزارزها، در قیمت‌های اعلام شده امکان معامله وجود ندارد، که این مورد در زمانی که قیمت ارزهای دیجیتال با کاهش یا افزایش قیمت شدید مواجه می‌شوند در برخی صرافی‌ها رخ می‌دهد یا امکان خرید یا فروش در زمان از پیش تعیین شده وجود ندارد. همچنین اعلام خبری یا رویدادی ممکن است پیش‌بینی‌ها را بر هم بزند. از طرف دیگر احتمال تخمین‌های اشتباه، هزینه‌های معاملاتی، هزینه‌های اطلاعات و مشاوره، تغییر ناگهانی نرخ رمزارزها یا قیمت دارایی و … هم باید در نظر گرفته شود. علاوه بر این ممکن است در طی عملیات آربیتراژ ارزهای دیجیتال، انجام تراکنش و تایید تراکنش حتی چند روز طول بکشد که این مورد بر خلاف اصول آربیتراژ است که معاملات آربیتراژی باید به صورت همزمان انجام شود. از این‌رو بسیاری اوقات گفته می‌شود که آربیتراژ بدون ریسک وجود ندارد.

ربات آربیتراژ ارز دیجیتال (Crypto Arbitrage Bot)

آربیتراژ بیت کوین

از آنجا که بازار رمزارز 7 روز هفته و 24 ساعته فعال است، یک ربات آربیتراژ ارز دیجیتال می‌تواند به درآمدزایی شما حتی در هنگام خواب کمک کند. این نرم افزار هر ثانیه بدون توقف کار می‌کند تا از عدم ثبات بازار رمزارزها سود کسب کند. به عنوان مثال این ربات‌های تجاری به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانید یک ربات آربیتراژ بیت‌کوین داشته باشید که با یک اندیکاتور خرید کند، با اندیکاتور دیگری عملیات فروش را انجام دهد.

ربات‌های آربیتراژ معمولا الگوهای کندل‌استیک را پشتیبانی می‌کند و می‌تواند طوری تنظیم شود که اگر این الگوها در نمودار مشاهده شد، معامله خرید یا فروش را انجام دهد. این الگوها را می‌توانید با اندیکاتورهای دیگر تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال به کار گیرید تا ربات سیگنال‌های قوی‌تر را تشخیص دهد. اگر درست انجام شود، می‌توانید با استفاده از ربات‌های Crypto، روند درآمدزایی از تجارت رمزنگاری را خودکار کنید. همچنین ربات آربیتراژ ارز دیجیتال می‌تواند در لحظه از طریق API‌های موجود قیمت صرافی‌های مختلف را رصد نماید و در صورت محیا شدن شرایط آربیتراژ، اقدام کند.

سخن پایانی

در پایان همانطور که بیان شد، آربیتراژ ریسک‌ها و دشواری‌های متعددی را به همراه دارد و در عمل آربیتراژهایی که انجام می‌شود بسیار پیچده‌تر از الگوهای ذکر شده در مقالات آموزشی می‌باشد. در بعضی مواقع به منظور انجام یک آربیتراژ موفق می‌بایست از معاملات چندین جفت رمزارز و چندین صرافی در پوزیشن‌های مختلف معاملاتی استفاده کرد که این عملیاتی بسیار پیچیده است که نیازمند توانایی و دقت محاسباتی بسیار بالایی دارد. یک مساله بسیار مهم در آربیتراژ بیت کوین و ارزهای دیجیتال توجه به کارمزدهاست زیرا در بسیاری از موارد کارمزد معاملات به اندازه‌ای است که آربیتراژ رمزارزها بدون سود و حتی زیان ده خواهد شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments