بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۴

زمان مطالعه: 8 دقیقه

سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز (DAO – دائو) مهم‌ترین بخش دنیای فناوری بلاکچین هستند. همان‌طور که از نام آنها پیدا است، این سازمان‌ها پروتکل‌های غیرمتمرکزی هستند که توسط یک مقام مرکزی کنترل نمی‌شوند. در عوض، دائوها رویکردی از پایین به بالا دارند و اعضای جامعه را قادر می‌سازند تا آن سازمان را اداره و آینده پروژه را تعیین کنند. در مقاله امروز، ما قصد داریم به معرفی بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۴ بپردازیم. با ما همراه باشید.

بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۴

در ادامه 6 مورد از بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۴ را به شما معرفی و خصوصیات هر کدام را بررسی می‌کنیم.

Ramzarzخرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!
تو صرافی ارزپلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، بیش از ۳۰۰ ارز دیجیتال رو بخری!

شروع

۱. تامادوج (Tamadoge)

یکی از بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۴ تامادوج است؛ یک بازی درآمدزا (play to earn) که بازیکنان، هسته اصلی آن هستند. این پلتفرم به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا با صعود در جدول امتیازات، برای کسب بالاترین پاداش‌ها با یکدیگر رقابت کنند. برای کسب پاداش بیشتر، بازیکنان باید حیوانات خانگی دیجیتال خود را پرورش دهند و زمانی که قدرت آنها افزایش پیدا کرد، آنها را در نبرد با حیوانات خانگی دیگر قرار دهند. در تامادوج، پاداش‌ها در قالب توکن TAMA پرداخت می‌شوند.

بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری در سال 2023

علاوه بر کسب پاداش رمزارزی برای مبادله آنها با ارزهای فیات، بازیکنان می‌توانند از مالکیت توکن TAMA نیز بهره ببرند. لازم به ذکر است که این پروژه در طول مرحله پیش‌فروش خود، ۱۹ میلیون دلار را در کمتر از دو ماه جمع‌آوری کرد.

تقاضای بالا برای توکن‌ TAMA در مرحله پیش‌فروش، توسعه‌دهندگان را بر آن داشت تا لیست کردن این رمزارز در صرافی‌ها را تسریع کنند. در حال حاضر، این ارز دیجیتال در صرافی‌های شناخته‌شده‌ای همچون Gate.io و اوکی‌ایکس (OKX) لیست شده است. سقف عرضه توکن‌ TAMA برابر ۲ میلیارد واحد است که البته این رقم در طول زمان به دلیل توکن‌سوزی کاهش می‌یابد.

۲. بتل اینفینیتی (Battle Infinity)

پروژه دیگری که نام آن در فهرست بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری دیده می‌شود، بازی بتل اینفینیتی است. این بازی به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا با هدست‌های واقعیت مجازی (VR) در دنیای متاورس به گشت‌وگذار بپردازند و به ۶ پلتفرم غیرمتمرکز دسترسی داشته باشند. نبردهای اصلی در لیگ برتر IBAT اتفاق می‌افتند و برای دریافت جوایز، بازیکنان باید تیم‌هایی را برای رقابت تشکیل دهند.

بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری در سال 2023

ارز درون بازی بتل اینفینیتی با نماد اختصاری IBAT شناخته می‌شود. در صورت قهرمانی در لیگ‌ها، کسب درآمد از زمین و کمک به اکوسیستم، بازیکنان در قالب این توکن پاداش می‌گیرند. حتی اگر بازیکنان در لیگ‌ها برنده نشده باشند، بتل اینفینیتی به فعال‌ترین بازیکنان از استخر استیکینگ پاداش می‌دهد.

بتل اینفینیتی با فعال کردن گزینه استیکینگ غیرمتمرکز انعطاف‌پذیر، ثابت کرده که یکی از بهترین پلتفرم‌های استیکینگ رمزارزی است. با انتخاب قفل زمانی ۱۲ ماهه، سرمایه‌گذاران می‌توانند تا ۲۵ درصد سود کسب کنند.

در شروع پروژه، بتل اینفینیتی ثابت کرد که موفق خواهد بود؛ چون مرحله پیش‌فروش این پروژه که برای ۹۰ روز برنامه‌ریزی شده بود، ظرف ۲۵ روز تکمیل شد. پس از آن، IBAT در صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap) لیست شد و قیمت آن در مقایسه با قیمت اولیه، ۷۰۰ درصد افزایش یافت.

۳. لاکی بلاک (Lucky Block)

لاکی بلاک، یکی دیگر از بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری است. یکی از دلایل کلیدی که لاکی بلاک از بلاکچین برای توسعه اکوسیستم خود استفاده کرده، ارائه یک پلتفرم رقابتی غیرمتمرکز، منصفانه و شفاف است. با غیرمتمرکزسازی پلتفرم خود، لاکی بلاک ضمن ارائه پرداخت‌های آنی، دخالت اشخاص ثالث در نتایج را نیز حذف کرده است.

بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری در سال 2023

در پلتفرم مسابقه لاکی بلاک، کاربران می‌توانند جوایزی مانند یک لامبورگینی، یک میلیون دلار بیت کوین و یک خانه یک میلیون دلاری را برنده شوند. البته برای ورود به قرعه‌کشی‌ها، سرمایه‌گذاران باید توکن بومی این شبکه یعنی LBLOCK را داشته باشند.

تا به امروز، LBLOCK در صرافی‌های شناخته‌شده‌ پنکیک سواپ، ال‌بنک (LBank)، MEXC و Gate.io لیست شده است. یکی دیگر از پیشرفت‌های کلیدی لاکی بلاک، سوزاندن توکن‌های آن است که می‌تواند به کمیاب‌تر شدن و در نتیجه، افزایش قیمت آن منجر شود.

۴. دیفای سواپ (DeFi Swap)

دیفای سواپ، یکی دیگر از بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۴ علاوه بر اینکه یک صرافی غیرمتمرکز است، امکان مبادله توکن‌های سازگار با استاندارد ERC-20 را نیز در چندین شبکه فراهم می‌کند. این پروژه یک صرافی غیرحضانتی (non-custodial) است که وجوه را بدون داشتن مالکیت دارایی‌های سرمایه‌گذاران جابه‌جا می‌کند. برای عملیاتی ماندن، این پروژه به نقدینگی تولیدشده از فارمینگ توسط سرمایه‌گذاران متکی است.

بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری در سال 2023

در مرکز دیفای سواپ، توکن بومی این صرافی، یعنی DeFi Coin با نماد اختصاری DEFC قرار دارد. سرمایه‌گذاران می‌توانند از DEFC به عنوان وسیله‌ای برای سواپ توکن‌ها استفاده کنند. یکی دیگر از مزایای کلیدی داشتن این توکن، کسب درآمد بالقوه است.

سرمایه‌گذاران از راه‌های مختلفی می‌توانند با ارزهای دیجیتال درآمد غیرفعال (passive income) کسب کنند که یکی از آنها، استیکینگ است. با قفل کردن DEFC به مدت ۱۲ ماه، سرمایه‌گذاران می‌توانند تا ۷۵ درصد بازدهی کسب کنند.

۵. یونی سواپ (Uniswap)

پروتکل یونی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز و همچنین، نام توکن این پلتفرم است. صرافی یونی سواپ طرفداران زیادی در جامعه صرافی‌های غیرمتمرکز دارد و به همین دلیل، می‌توان آن را نیز در گروه بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری قرار داد.

بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری در سال 2023

یکی از دلایل کلیدی موفقیت یونی سواپ، امکان سواپ کردن، کسب درآمد و ایجاد برنامه است. این پروژه با ارائه راهنماها، اسناد پروتکل و ابزارهای لازم، توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد که برنامه‌های دیفای خود را ایجاد کنند. در این میان، برنامه Uniswap Grant نیز به توسعه‌‌دهندگانی که برنامه‌ها و ابزارهایی را بر اساس پروتکل یونی سواپ می‌سازند، بودجه می‌دهد.

داشتن توکن UNI به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که بخشی از جامعه حاکم بر این پروتکل باشند. در واقع، این توکن حاکمیتی دارندگان را قادر می‌سازد که در مورد پیشنهادات و ارتقای پروتکل رأی دهند. اکوسیستم یونی سواپ متشکل از توسعه‌دهندگان، کاربران، طراحان و مربیانی است که در مورد آینده پلتفرم تصمیم می‌گیرند و پروتکل را از طریق فرآیند حاکمیت درون زنجیره‌ای (آنچِین) اداره می‌کنند. برای اطمینان از این موضوع، تیم یونی سواپ ۶۰ درصد از عرضه اولیه UNI را به اعضا اختصاص داده است.

۶. کامپاند (Compound)

کامپاند هم یکی از بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری است.

بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری در سال 2023

این اکوسیستم یک گزینه ایدئال برای سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند ارزهای دیجیتال را قرض بگیرند و وام دهند یا برای کسب سود، کوین‌های خود را قفل کنند. مزیت کلیدی قرض گرفتن ارزهای دیجیتال از کامپاند این است که این اکوسیستم غیرمتمرکز برای تعیین واجد شرایط بودن، بررسی اعتبار انجام نمی‌دهد.

توکن بومی این اکوسیستم، COMP، یک توکن ERC-20 است. دارندگان این توکن حق دارند در مورد تغییرات پروتکل بحث کرده، پیشنهادات خود را مطرح کنند و به آنها رأی دهند. مانند هر پروژه دائوی دیگری، تیم کامپاند هم ترجیح می‌دهد که حاکمیت پروتکل خود را در اختیار کاربرانش قرار دهد.

در همین راستا، توزیع روزانه ۱،۲۳۴ توکن COMP به کاربران پروتکل می‌رسد. برای دریافت خودکار توکن‌های COMP، سرمایه‌گذاران باید با تأمین نقدینگی یا استقراض دارایی‌ها، از این پلتفرم دائو استفاده کنند.

خلاصه مطلب

در این مقاله به معرفی بهترین پروژه های دائو برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۴ پرداختیم. پروژه‌‌های رمزارزی مبتنی بر دائو مزایای بسیاری را برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند که مهم‌ترین آن، عدم نیاز به شخص ثالث برای انجام معاملات مالی است. در این پروژه‌ها، هیچ شخص خاصی صاحب دائو نیست و این کاربران هستند که در مورد عملیات و آینده پروتکل تصمیم‌گیری می‌کنند. شفافیت، عامل بزرگ دیگری است که باعث می‌شود سرمایه‌گذاران به سمت پروژه‌‌های رمزارزی مبتنی بر دائو گرایش پیدا کنند. در این پروژه‌ها، آرای کاربران در بلاکچین در دسترس عموم است و هیچ نهادی نمی‌تواند آنها را دستکاری کند یا بر آنها تأثیر بگذارد.

بنابراین، در نهایت این کاربران هستند که تصمیم می‌گیرند که پروتکل چگونه باید کار کند. با این حال، اگرچه دائوها ممکن است مانند یک پناهگاه مالی به نظر برسند، اما آنها نیز خطرات خاص خود را دارند. برای مثال، نداشتن یک مرجع مرکزی برای اجرای عملیات به این معنی است که مرکز پشتیبانی برای پاسخگویی به مشکلات و درخواست‌های کاربران وجود ندارد. بنابراین، برگشت زدن یا تصحیح تراکنش‌ها تقریباً غیرممکن است و اطلاعات مربوط به پروژه هم معمولاً به وایت پیپر آن محدود می‌شود.

برای تعیین اینکه آیا یک پروژه‌‌ رمزارزی مبتنی بر دائو سرمایه‌گذاری مناسبی است یا خیر، کاربران باید بررسی‌های لازم را در مورد آن دائوی خاص انجام دهند تا از ویژگی‌ها و مزایای آنها مطلع شوند. هنگامی که کاربران مطمئن شدند که مزایا و معایب این پروتکل‌ها را کاملاً درک می‌کنند، باید پیشنهادات آن پروژه‌‌ رمزارزی مبتنی بر دائو را با اهداف سرمایه‌گذاری خود مقایسه کنند. اگر این دو با هم مطابقت داشتند، می‌توان نتیجه گرفت که آن پروژه می‌تواند برای کاربر سودآور باشد.

دانلود اپلیکیشن رمزارز نیوز

رمزارز نیوز؛ اپلیکیشن تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات، رمزارزها و بلاکچین است.

با استفاده از اپلیکیشن رمزارزنیوز می‌توانید به ابزارها و امکانات وبسایت دسترسی داشته باشید، قیمت تمامی ارزهای دیجیتال را به صورت لحظه‌ای رصد کنید، اخبار و مقالات تازه منتشرشده را ببینید. و به طور کلی به هر آنچه در وبسایت رمزارزنیوز قابل مشاهده است، دسترسی داشته باشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments