طرح EIP-1559 بحران کارمزدهای بالای اتریوم را حل نمی‌کند! - رمزارز نیوز

طرح EIP-1559 بحران کارمزدهای بالای اتریوم را حل نمی‌کند!

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش شرکت تحلیلی کوین متریکس (Coin Metrics)، بلاک‌های با ظرفیت تکمیل شده علت اصلی افزایش کارمزد گس (Gas) در شبکه اتریوم هستند.

کوین متریکس در گزارش خود خاطرنشان می‌کند که کارمزدهای شبکه اتریوم در بالاترین سطح خود قرار دارند و حتی ممکن است به‌روزرسانی شبکه که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است، این مشکل را حل نکند.

به گفته کوین متریکس، متوسط ​​هزینه‌های شبکه اتریوم در سال ۲۰۲۱ میلادی به طور مداوم در حال افزایش بوده و به بیش از ۱۰ دلار رسیده است. این رقم در مقایسه با متوسط کارمزد تراکنش‌های اتریوم در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ که ۵٫۷ دلار بود، دو برابر شده است.

برخی، افزایش کارمزدهای شبکه را ناشی از افزایش قیمت ارز دیجیتال اتریوم (ETH) می‌دانند. از ابتدای سال جاری، قیمت ارز دیجیتال اتریوم با وجود اصلاح ۱۹ درصدی از بالاترین رقم آن در ۲،۰۵۰ دلار، با ۱۲۵ درصد افزایش به قیمت فعلی رسیده است. این در حالی است که در همان بازه زمانی، متوسط کارمزدهای شبکه ۵۲۳ درصد بیشتر شده است.

در شبکه اتریوم، تراکنش‌های مختلف میزان گس متفاوتی دارند. به عنوان مثال، یک انتقال ساده توکن ERC-20 گس بسیار کمتری در مقایسه با یک عملیات پیچیده قرارداد هوشمند برای یک بازارساز خودکار استفاده می‌کند. با این حال، کوین متریکس اظهار داشت که دیفای دلیل اصلی هزینه‌های بالای گس نیست، بلکه افزایش تعداد تراکنش‌ها باعث افزایش سرسام‌آور کارمزدها در شبکه اتریوم شده است.

در همین راستا، کوین متریکس می‌گوید:

از ژانویه سال ۲۰۲۰، میزان گس مصرفی در هر تراکنش روند نزولی داشته است. این نشان می‌دهد که افزایش پیچیدگی تراکنش‌ها، دلیل کارمزدهای بالای شبکه نیست.

در حال حاضر، تراکنش‌ها در شبکه اتریوم به صورت مزایده‌ای تایید می‌شوند. به عبارت دیگر، کسانی که مقدار گس بالاتری را پرداخت می‌کنند، در اولویت ماینرهای شبکه قرار می‌گیرند و تراکنش‌‌ آنها سریع‌تر از تراکنش‌های با مقدار گس پایین انجام می‌شود.

کوین متریکس در این گزارش خاطرنشان می‌کند که بالا بودن سطح کارمزدها به دلیل تکمیل شدن ظرفیت بلاک‌های شبکه است. به گفته کوین متریکس، حدود ۹۵ درصد از بلاک‌ها از اواسط سال ۲۰۲۰ و رونق بازار دیفای دیگر ظرفیتی ندارند. نتایج تحقیقات نیز نشان می‌دهند که در مارس ۲۰۲۱، ۹۷ تا ۹۸ درصد از حجم بلاک‌های اتریوم پر شده‌اند.

تکمیل شدن ظرفیت بلاک‌های اتریوم.

در زمان استخراج بلاک‌های جدید، ماینرها مشخص می‌کنند که کدام تراکنش‌ها در این بلاک‌ها قرار بگیرند. از سوی دیگر، هر بلاک تنها می‌تواند تعداد محدودی تراکنش (به طور متوسط ۱۶۰ تا ۲۰۰ تراکنش) را در خود جای دهد.

کوین متریکس می‌گوید:

بنابراین ماینرها به هنگام تایید تراکنش‌ها، تراکنش‌های با بالاترین میزان گس را در اولویت قرار می‌دهند؛ چون در این صورت درآمد بیشتری را به دست می‌آورند.

در نهایت، کوین متریکس نتیجه‌گیری می‌کند که طرح پیشنهادی EIP-1559 نیز که برای تغییر مکانیزم مزایده‌ای و سوزاندن مقداری از کارمزدها طراحی شده است، بعید است که بتواند مشکل کارمزدهای بالای اتریوم را حل کند. به گفته این شرکت، تنها راه‌حل‌های مقیاس پذیری یک راه‌حل طولانی مدت و واقعی هستند.

کوین متریکس همچنین توضیح می‌دهد که به‌روزرسانی شبکه، تنها به پیش‌بینی مقدار کارمزدها کمک می‌کند و مشکل اصلی، مقیاس پذیر نبودن این شبکه است.

به گفته کوین متریکس، اگر اتریوم تنها بتواند چند صد تراکنش (به طور متوسط) در هر بلاک پردازش کند، تا زمانی که استفاده از برنامه‌‌های غیرمتمرکز (DApp) افزایش یابد و رقابت بالایی برای فضای بلاک‌ها وجود داشته باشد، همچنان شاهد افزایش کارمزدها در شبکه خواهیم بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments