درز کردن چت های تلگرامی، افتضاح به بارآورد!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

یک مکالمه‌ی تلگرامی بین 50 نفر از افراد تأثیرگذار در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال، گام‌های عجیبی را که این افراد به منظور کسب سود _بدون برانگیختن شک خریداران دیفای_ بر می‌داشتند، فاش کرد. با توجه به یک تصویر منتشر شده از این چت، یک نقشه‌ی حساب شده برای فریب کاربران و تشویق آن‌ها به خرید توکن بی‌ارزش $Few طراحی شده بود. قرار بود برای برخی از افرادی که کاربران از همه جا بی‌خبر توییتر را تشویق به استفاده از این توکن می‌کردند، تعداد توکن ایردراپ شود.

اعضای تیم برنامه‌ریز قصد داشتند پس از اینکه این پروژه کمی جاذبه پیدا کرد، توکن‌های ایردراپ شده را به سرمایه‌گذاران دیفای بفروشند و از این فروش نفع ببرند. طبق اسناد منتشر شده توسط Boxmining، طراحان این نقشه پس از ناکامی در خصوص ایردراپ توکن MEME، در تلاش بودند تا از تب و تاب دیفای سوء استفاده کرده و کسب ثروت کنند.

همانطور که گفته شد، این نقشه پس از دست به دست شدن یک اسکرین شات از مکالمات مربوط به آن در فضای مجازی، برملا شد. در توییتر، برخی از خریداران با عصبانیت به این تصویر واکنش نشان دادند و تعدادی از شاخص ترین افراد در حوزه‌ی دیفای را “کلاهبردار” قلمداد نمودند.

برخی از افرادی که در این نقشه دست داشتند، از جمله آنتونی ساسانو (Anthony Sassano)، هم‌بنیانگذار وبسایت Ethhub.io و مدرس خودخوانده‌ی حوزه‌ی دیفای، بخاطر همکاری در این نقشه، عذرخواهی کردند. در اسکرین شات مذکور، ساسانو به همدستان خود گفته است که: ما دوست داریم که مردم به حماقت خود ادامه دهند.

دوره رایگان آموزش ترید ارزهای دیجیتال
با دریافت و مشاهده دوره آموزش ارزهای دیجیتال، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

دانلود رایگان

ساسانو بخاطر ایفای نقش در این توطئه و همچنین به خاطر واکنشی که به این خبر نشان داد، بسیار مورد سرزنش قرار گرفت. وی در ابتدا سعی کرد که این اسکرین شات را یک شوخی جلوه دهد.

ساسانو سپس در توییتر با لحنی تسلیمانه عذرخواهی کرد:

می‌دانم که از نظر بعضی‌ها گفتن جمله‌ی «شوخی کردم» یک دفاعیه‌ی ضعیف است و درک می‌کنم که نسبت به آن بدبین باشند. گاهی اوقات فراموش می‌کنم که از شوخی‌های متن-محور برداشت درستی نمی‌شود و سوء تفاهم به وجود می‌آید. از حالا به بعد در این خصوص بسیار محتاطانه عمل خواهم کرد.

ساسانو اصرار دارد که قصد کلاهبرداری و فریب هیچ کسی را ندارد بلکه می‌خواهد به آموزش و گسترش استفاده از اتریوم و دیفای بپردازد که به گفته‌ی خودش، همیشه هدف شماره‌ی یک او خواهد بود.

در حالی که ساسانو می‌گوید که قصد دارد تصویر مخدوش شده‌ی خود را از نو بسازد، برخی از کاربران توییتر نسبت به آن بدبین هستند. یکی از کاربران به نام Crypto Detective نظر مثبتی به این ابراز پشیمانی ندارد. Crypto Detective با یادآوری اعمال گذشته‌ی ساسانو به او، گفت:

حالا جمع کردن احترام سخت خواهد بود رفیق. Yam را به عنوان یک توکن عالی جا زدی، Safe را وقتی که قیمتش به 4.5 هزار دلار رسیده بود، ترویج می‌کردی. حالا هم می‌گویی “باید ضررهایم را به دیگران تحمیل کنم” (اشاره به چت‌های تلگرامی) امیدوارم تغییر کنی. یک توییت عذرخواهی قرار نیست کمکی بکند. حرکات بعدی تو را خواهم دید.

بعد از عذرخواهی کردن، گفته می‌شود که ساسانو توکن‌ها را سوزاند. الکس مازمِی (Alex Masmej)، یکی دیگر از فعالانی بود که دستش در این رسوایی رو شد. وی هم همین کار را انجام داد.

مازمی هم مثل ساسانو سعی در کوچک نشان دادن مشکل داشت. او گفت: کسی از این نقشه ضرر ندید زیرا این توکن در لیست صرافی‌ها قرار نگرفت. البته باز هم اسناد Boxmining نشان می‌دهند که در نتیجه‌ی پست‌های توییتری افرادی که در این نقشه سهیم بودند، برخی از کابران به خرید این توکن پرداختند.

علنی شدن ماجرای $Few اکثر خطراتی را که در کمین خریداران دیفای ایست، زیر ذره‌بین قرار می‌دهد. صرف همکاری فعالان حوزه‌ی دیفای در پروژه‌های ساماندهی شده‌ی ایجاد حباب قیمت مثل پروژه‌ی $Few، نگرانی‌هایی را در خصوص رشد روزافزون دیفای به دنبال دارد. قانون‌گذارانی که به دنبال محدود کردن گسترش ارزهای دیجیتال هستند، احتمالاً با مشروعیت بخشیدن به مداخلات بلند مدت دولت‌ها، اینگونه کلاهبرداری‌ها را هم هدف قرار خواهند داد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments