آغاز به کار ریال دیجیتال در کیش! برنامه‌های بعدی بانک مرکزی برای این پروژه چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

روز گذشته، یکشنبه ۳ تیرماه، مراسم رونمایی از ریال دیجیتال با حضور رئیس و اعضای بانک مرکزی کشور، مدیران بانک‌های تجارت و ملت و برخی از مدیران دیگر بانک‌ها، برگزار شد.

در این مراسم، اولین تراکنش با ریال دیجیتال به صورت زنده و همزمان در تهران و جزیره کیش انجام گرفت. جزیره کیش هم اکنون تنها منطقه‌ای است که فاز آزمایشی ریال دیجیتال در آن اجرا می‌شود.

دکتر محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، با اشاره به اجرای آزمایشی طرح ریال دیجیتال،‌ بیان کرد که ایران در حال حاضر سیزدهمین کشور دارای «پول دیجیتال بانک مرکزی» است که قرار است پس از اجرای موفق فاز آزمایشی، وارد مرحله عملیاتی و استفاده عمومی شود.

Ramzarzبا ۱۰ هزار تومان ترید رو شروع کن!
تو ارزپلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو ترید کنی!

شروع

در این پروژه، از فناوری‌ کد QR استفاده می‌شود و گام بعدی، حرکت به سمت NFC (ارتباط کوتاه برد) است.

ریال دیجیتال، نوع جدیدی از پول الکترونیکی است و انتشار آن در انحصار بانک مرکزی است. این پول شبیه اسکناس، ارز ملی کشور است و برای پرداخت‌های الکترونیکی کاربرد دارد.

بهره‌مندی از فناوری های نوین و افزایش سرعت و امنیت مبادلات، از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی ریال دیجیتال عنوان شده‌اند. از دیگر مزایای این پول جدید می‌توان به کاهش هزینه تراکنش‌ها، شفافیت بیشتر در نظام پرداخت و امکان ارائه خدمات نوین بانکی اشاره کرد.

همان‌طور که گفته شد، بانک مرکزی در نظر دارد پس از اجرای موفق فاز آزمایشی، استفاده از ریال دیجیتال را گسترش دهد. اصناف، یکی از گروه‌های هدف برای استفاده از این پول دیجیتال در آینده هستند.

در نهایت، هدف نهایی بانک مرکزی، اتصال کل سیستم پولی و اقتصادی کشور به ریال دیجیتال و ارائه خدمات متنوع از طریق آن است.

در صفحه قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال می‌توانید قیمت همه توکن‌ها و رمزارزها را به صورت زنده و لحظه‌ای مشاهده کنید.
منبع بانک مرکزی ایران

دانلود اپلیکیشن رمزارز نیوز

رمزارز نیوز؛ اپلیکیشن تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات، رمزارزها و بلاکچین است.

با استفاده از اپلیکیشن رمزارزنیوز می‌توانید به ابزارها و امکانات وبسایت دسترسی داشته باشید، قیمت تمامی ارزهای دیجیتال را به صورت لحظه‌ای رصد کنید، اخبار و مقالات تازه منتشرشده را ببینید. و به طور کلی به هر آنچه در وبسایت رمزارزنیوز قابل مشاهده است، دسترسی داشته باشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments

به سلامتی و دل خوش فقط دولت نیومده بود توی این موضوع که اونم حل شد .از این به بعد شاهد مالیات های سنگین برای تراکنش ها هستیم