راه حل Build On L2 چیست؟ راهی برای افزایش مقیاس پذیری بیت کوین

زمان مطالعه: 4 دقیقه

شبکه اصلی بیت کوین (لایه اول) در ابتدا به عنوان بلاکچینی معرفی شده بود که می‌تواند تمام نیازهای تراکنشی کاربران را با استفاده از معماری زیربنایی شبکه خود مدیریت کند. با این حال، خیلی طول نکشید که مشخص شد شبکه زیربنایی بیت کوین برای راه‌حل‌های دیجیتالی مدرن بسیار کند و ناکارآمد است. در واقع، علی‌رغم اینکه بیت کوین از یک فناوری پیشرفته برخوردار است، اما از مشکل سرعت پایین و در سال‌های اخیر، کارمزدهای بالای تراکنش، رنج می‌برد. برای حل این مشکلات فنی و پشتیبانی از عملیات کارآمدتر و قابلیت‌های جدیدتر، پلتفرم‌های بلاکچینی دیگری (لایه دوم) معرفی شدند. اکثر این راه‌حل‌های لایه دوم، بخش عمده‌ای از تراکنش‌ها را در خارج از زنجیره اصلی پردازش می‌کنند و سپس، آنها را به دفترکل لایه اول انتقال می‌دهند و به این ترتیب، مقیاس‌پذیری شبکه اصلی افزایش می‌یابد. از جمله پروتکل‌های لایه دوم شناخته‌شده برای بیت کوین، می‌توان به شبکه لایتنینگ (Lightning Network)، شبکه لیکویید (Liquid Network) و لایه اومنی (Omni Layer)، اشاره کرد. به تازگی یک راه‌حل مقیاس‌پذیری جدید نیز برای بیت کوین ساخته شده که راه ‌حل Build On L2 یا راه حل BOL2 نام دارد و به عنوان انجمنی برای توسعه بیت کوین معرفی شده است. برای آشنایی بیشتر با راه ‌حل Build On L2 با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

راه حل Build On L2 : انجمنی برای توسعه بیت کوین

بلاک استریم (Blockstream)، یک شرکت متمرکز بر توسعه و افزایش مقیاس‌پذیری بیت کوین، در حال راه‌اندازی راه‌حل جدیدی برای اتصال توسعه‌دهندگان، کارآفرینان و بیت کوینرهای سرتاسر جهان به منظور کار روی کور لایتنینگ (Core Lightning) و شبکه لیکویید، است.راه حل BOL2

Ramzarzخرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!
تو صرافی ارزپلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، بیش از ۵۰۰ ارز دیجیتال رو بخری!

شروع

شبکه لیکویید یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه دوم است که امکان معامله دارایی‌های متعدد خارج از شبکه بیت کوین مانند دلار (USD) و استیبل کوین‌ها را با استفاده از یک زنجیره جانبی (sidechain) فراهم می‌کند. کور لایتنینگ نیز یک پیاده‌سازی ماژولار و محبوب‌ترین مکانیسم شبکه لایتنینگ است که پرداخت‌های خردِ فوری، کم‌هزینه و جهانی بیت کوین را امکان‌پذیر می‌سازد.

با این اقدام، شرکت بلاک استریم همراه با سایر شرکت‌های فعال در حوزه بیت ‌کوین، یک جامعه توسعه‌دهنده را برای توسعه لایتنینگ و لایه دوم بیت کوین رهبری می‌کند. این راه‌حل جدید که راه ‌حل Build On L2 یا راه حل BOL2 نام دارد، توسعه‌دهندگان را تشویق می‌کند تا روایت‌های موجود در فضای گسترده‌تر ارزهای دیجیتال، مبنی بر اینکه پروژه‌های بلاکچینی باید توکن‌های کاربردی (utility tokens) داشته باشند، را به چالش بکشند. در واقع، با استفاده از راه ‌حل BOL2 توسعه‌دهندگان بر راه‌حل‌هایی تمرکز خواهند کرد که لایه دوم بیت کوین را تقویت می‌کنند و در عین حال، روی کور لایتنینگ و شبکه لیکویید ساخته می‌شوند.

در همین راستا، لیزا نیگوت (Lisa Neigut)، مهندس کور لایتنینگ توضیح می‌دهد:

موفقیت لایتنینگ در نهایت به مشارکت اعضای جامعه آن بستگی دارد. راه ‌حل Build On L2 توسعه‌دهندگان، استارت‌آپ‌ها و سایر مشارکت‌کنندگان را گرد هم می‌آورد تا دیدگاه‌های خود را به اشتراک بگذارند و مقیاس‌پذیری بیت ‌کوین را به‌ عنوان یک جامعه گسترده‌تر افزایش دهند.

اسکات میلر (Scott Millar)، بنیانگذار SideSwap، نیز می‌گوید:

شبکه لیکویید به ما اجازه می‌دهد که یک سیستم مالی بومی برای بیت کوین بسازیم. ما امیدواریم که این دیدگاه در جامعه بزرگ‌تر بیت کوین طنین‌انداز شود و از هر کسی که به دنبال شروع کار روی شبکه لیکویید از طریق راه حل BOL2 است، استقبال می‌کنیم.

علاوه بر این، از طریق استفاده از راه حل Build On L2 جامعه بیت کوین میزبان رویدادهایی مانند هکاتون‌ها (hackathons)، رویدادهای شبکه مجازی، دریافت جایزه در ازای کشف آسیب‌پذیری، مسابقات بین‌المللی، برنامه‌های توسعه شغلی، راهنمایی و پرسش و پاسخ با توسعه‌دهندگان خواهد بود.راه حل Build On L2

لازم به ذکر است که بیانیه راه حل BOL2 به دست بیت‌کوینرهای برجسته‌ای مانند آدام بک (Adam Back)، مدیرعامل بلاک استریم، روی شینفلد (Roy Sheinfeld)، مدیرعامل کیف پول بریز (Breez)، و … امضا شده است.

خلاصه مطلب

در این مقاله به معرفی راه حل Build On L2 راه‌حلی جدید برای افزایش مقیاس‌پذیری بیت کوین، پرداختیم.

بلاک استریم و سایر شرکت‌های همکار آن بر این باورند که بیت کوین بهترین فرصت برای ایجاد یک اقتصاد عادلانه‌تر بر پایه پول سالم است و این فرصت را نباید از دست داد. با افزایش مشروعیت بیت کوین به عنوان یک ابزار ذخیره ارزش در سراسر جهان، حجم بیشتری از فعالیت‌های آن باید به لایه‌های دوم این شبکه منتقل ‌شود. بنابراین، ضروری است که توسعه‌دهندگان متمرکز بر بیت کوین برای مقابله با این چالش و ساخت یک شبکه پولی غیرمتمرکز و مقاوم در برابر سانسور، با یکدیگر متحد شوند. با راه‌اندازی راه حل BOL2 این شرکت‌ها امیدوارند که جامعه بیت کوین را تقویت نمایند و از طریق این انجمن، بتوانند برای کار روی آینده‌ای تحت رهبری بیت کوین، با هم ارتباط برقرار کنند.

دانلود اپلیکیشن رمزارز نیوز

رمزارز نیوز؛ اپلیکیشن تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات، رمزارزها و بلاکچین است.

با استفاده از اپلیکیشن رمزارزنیوز می‌توانید به ابزارها و امکانات وبسایت دسترسی داشته باشید، قیمت تمامی ارزهای دیجیتال را به صورت لحظه‌ای رصد کنید، اخبار و مقالات تازه منتشرشده را ببینید. و به طور کلی به هر آنچه در وبسایت رمزارزنیوز قابل مشاهده است، دسترسی داشته باشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments

بیت کوین با این شرایط مقیاس پذیری نمیتونه به عنوان یک ارز جهت تبادل دارایی های روزمره استفاده بشه