افت ۴۰ درصدی قیمت ریپل به دنبال شکایت کمیسیون بورس آمریکا!

زمان مطالعه: 3 دقیقه

پس از انتشار اخبار مبنی بر شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از ریپل، قیمت ارز دیجیتال ریپل (XRP) طی سه روز گذشته، بیش از ۴۱ درصد کاهش یافته است.

در نتیجه‌ی این اقدام، چندین صرافی کوچک نیز معاملات XRP را متوقف کرده‌اند. تاکنون، سه صرافی اُاِس‌اِل (OSL)، بیکسی (Beaxy) و کراس‌تاور (CrossTower)، معاملات ریپل را به حالت تعلیق در آورده و یا این ارز دیجیتال را از فهرست دارایی‌های تحت پشتیبانی خود حذف کرده‌اند.

به گفته‌ی وکلای برجسته‌ی صنعت ارزهای دیجیتال، ممکن است صرافی‌های دیگر نیز ریپل را از فهرست دارایی‌های خود حذف کنند؛ زیرا در صورت محکوم‌شدن ریپل، هر صرافی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند، به خطر خواهد افتاد.

شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از ریپل

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در تاریخ ۲۲ دسامبر، از شرکت ریپل و مدیران آن به دلیل فروش ۱٫۳ میلیارد دلار اوراق بهادار ثبت‌نشده در آمریکا، شکایت کرد.

این کمیسیون ادعا می‌کند که برد گارلینگهاوس (Brad Garlinghouse)، مدیر عامل شرکت ریپل و کریس لارسن (Chris Larsen)، بنیانگذار این شرکت، از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون به فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده در قالب دارایی‌های دیجیتال اقدام کرده‌اند. به گفته‌ی این کمیسیون، توکن XRP یک اوراق بهادار بوده و شرکت ریپل با ارائه‌ی بدون مجوز آن، تاکنون بیش از ۱٫۳ میلیارد دلار سرمایه جمع‌آوری کرده است.

بر اساس مقررات کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، افراد و شرکت‌های فعال در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال باید محصول‌های پیشنهادی خود را در این کمیسیون ثبت کرده و در صورت واجد شرایط بودن، محصول خود را به عنوان اوراق بهادار ارائه دهند. این‌که کدام یک از توکن‌ها به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شوند، یک موضوع بسیار بحث‌برانگیز بوده و مدت‌هاست که صنعت ارزهای دیجیتال در انتظار قوانین شفاف در این زمینه است.

گارلینگهاوس: شکایت از ریپل، حمله به کل صنعت ارزهای دیجیتال است

گارلینگهاوس در پاسخ به شکایت از ریپل، با انتشار پستی اظهار داشت: «اقدام حقوقی علیه ارز دیجیتال ریپل که توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده انجام شده است، در واقع حمله به کل صنعت ارزهای دیجیتال است.» به گفته‌ی گارلینگهاوس، این اقدام نه تنها ریپل، بلکه کل صنعت و حتی شرکت‌‌های بزرگی همچون کوین‌بیس (Coinbase) و سایر ارزهای دیجیتال، مانند بیت‌کوین (BTC) و اتریوم (ETH) را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

علاوه‌براین، مدیر عامل شرکت ریپل تأکید کرد که XRP، یک «قرارداد سرمایه‌گذاری» نیست؛ زیرا دارندگان آن ارتباط و رابطه‌ای با شرکت ریپل ندارند. گارلینگهاوس همچنین با اعلام این موضوع که ارزش بازار XRP برخلاف اوراق بهادار، با فعالیت‌های ریپل ارتباطی ندارد، اظهار داشت:

ما نه تنها در مسیر درست قانونی هستیم، بلكه در مسیر درست تاریخ نیز خواهیم بود.

قیمت ارز دیجیتال ریپل در خطر است

پس از انتشار اخبار مربوط به شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از ریپل و مدیران آن، قیمت ارز دیجیتال ریپل افت شدیدی را تجربه کرده است. بر اساس داده‌های منتشرشده توسط وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ (Coinmarketcap)، ارز دیجیتال ریپل در حال حاضر با قیمت ۰٫۳۵۵ دلار معامله می‌شود که نسبت به ۲۴ روز گذشته، ۲۷٫۱۵ درصد کاهش یافته است.

نمودار هفتگی قیمت ارز دیجیتال ریپل.

به گفته‌ی تحلیل‌گران، ریپل از لحاظ تکنیکال در یک وضعیت «مرگ و زندگی» قرار دارد. در چنین شرایطی، این ارز دیجیتال ممکن است یا با جهش قیمت و یا افت شدیدتر روبه‌رو شود. در صورتی که قیمت ریپل به کمتر از ۰٫۳۵ دلار کاهش یابد، احتمال افت شدیدتر آن به سطوح قیمتی اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی بیشتر می‌شود. اگرچه نباید احتمال یک رالی صعودی امدادی را نیز به طور کامل منتفی دانست.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

2 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments

خود صرافها دارن مردمو دور میزنن

سرمایه گذاران ریپل اعتماد خود رانسبت به ریپل حفظ کنند روند صعودی شدیدی در راه است کافیه دادگاه به نفع ریپل تمام شود