چگونه رمزارزها را از کیف پول سخت افزاری دزدیده‌شده یا آسیب‌دیده بازیابی کنیم؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

کیف ‌پول‌های سخت‌افزاری ارزهای دیجیتال به دلیل اعطای کنترل کامل دارایی‌ها به کاربران و ایجاد امنیت بیشتر معروف هستند، اما چنین کیف‌پول‌هایی در معرض خطراتی مانند سرقت، تخریب یا گم شدن، قرار دارند.

Ramzarzبا ۱۰ هزار تومان ترید رو شروع کن!
تو ارزپلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو ترید کنی!

شروع

آیا این بدان معناست که اگر کیف پول سخت‌افزاری شما گم شود، بسوزد یا دزدیده شود، تمام بیت کوین‌های شما (BTC) برای همیشه از بین می‌رود؟ اصلا.

به گزارش سایت کوین تلگراف، تعدادی گزینه برای بازیابی ارزهای دیجیتال، برای افرادی که دسترسی به کیف پول سخت افزاری خود را از دست داده‌اند، وجود دارد. تنها شرط لازم برای بازیابی دارایی‌های دیجیتال، حفظ دسترسی به کلیدهای خصوصی است. کلید خصوصی یک رشته از حروف و اعداد است که به کاربران امکان دسترسی به دارایی‌های رمزارزی خود و همچنین، تکمیل تراکنش‌ها و دریافت رمزارز را می‌دهد.

اکثر کیف پول‌های رمزارزی معمولاً یک کلید خصوصی به شکل عبارت بازیابی ارائه می‌کنند که در واقع، یک نسخه پشتیبان قابل‎خواندن توسط شخص است و به کاربران امکان می‌دهد دارایی‌های دیجیتال خود را بازیابی کنند. این سیستم معمولاً از طریق BIP39، یعنی رایج‌ترین استانداردی که برای تولید عبارات اولیه برای کیف پول‌های رمزارزی استفاده می‌شود، فعال می‌شود.

عبارت بازیابی BIP39 اساساً یک رمز عبور متشکل از 12 یا 24 کلمه تصادفی است که برای بازیابی کیف پول‌های ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. پلتفرم‌های کیف پول کریپتو معمولاً در همان ابتدای راه‌اندازی کیف پول، یک عبارت اولیه تولید کرده و از کاربران می‌خواهند تا آن را روی کاغذ یادداشت و حفظ کنند.

به گفته مدیران شرکت‌های بزرگ کیف پول سخت‌افزاری Ledger و Trezor، ایمنی عبارت بازیابی بسیار مهم‌تر از ایمن نگه داشتن خود کیف پول سخت‌افزاری است.

این اصل به این معنی است که اگر کاربران کلید خصوصی خود را نداشته باشند، واقعاً کنترل ارزهای خود را هم در دست ندارند.

هر دو کیف پول Ledger و Trezor به کاربران اجازه می‌دهند تا با استفاده از یک کیف پول سخت افزاری دیگر، دسترسی به دارایی‌های خود را از طریق عبارت اولیه بازیابی کنند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند برای دسترسی به وجوه خود در صورت گم شدن، سرقت یا از بین رفتن کیف پول سخت افزاری، به کیف پول‌های نرم‌افزاری هم مراجعه کنند.

از آن‌جایی که ایمنی عبارت بازیابی، اولویت اصلی در حفظ دسترسی به دارایی‌های رمزارزی است، ممکن است ندانید که چگونه باید از این عبارت مهم به بهترین شکل محافظت کنید. برای اطمینان از محافظت قابل اعتماد از عبارت بازیابی، ممکن است نیاز باشد فراتر از نوشتن آن روی کاغذ عمل کنید. از جمله رایج‌ترین این اقدامات، می‌توان به استفاده از کپسول‌های نگهداری ضدحریق یا صفحات فولادی برای حک عبارت بازیابی، اشاره کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments