رقابت جدید سولانا و کاردانو! اتریوم بعدی کیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) مفهوم جدیدی نیستند، اما در یکی دو سال اخیر دستاوردهای قابل‌توجهی داشته و توجه رسانه‌های بزرگ را به خود جلب کرده‌اند. تنها در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱، بیش از ۱۰ میلیارد دلار حجم مبادلات NFT در سراسر بلاکچین ثبت شد که در مقایسه با ۱٫۲ میلیارد دلار سه ماهه دوم افزایش چشمگیری داشت.

مانند اکثر پلتفرم‌ها در فضای مالی غیرمتمرکز (دیفای)، بیشتر پروژه‌های مبتنی بر NFT نیز بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده‌اند. با این حال، نقش اتریوم در رشد صنعت NFT بسیار بیشتر از یک پلتفرم میزبان صرف بوده است. در واقع، مسلماً این استاندارد توکن ERC-721 بود که انقلاب NFT را در وهله اول آغاز کرد.

در این میان، مشکلاتی مانند ازدحام شبکه و کارمزدهای گس بالا و بعضاً غیرمعقول اتریوم، بسیاری از فعالان NFT را از این شبکه بلاکچین دور کرده است. حتی با وجود برنامه‌ریزی‌ها برای ارتقای اتریوم ۲.۰ و افزایش مقیاس‌پذیری این شبکه، همه پروژه‌ها متقاعد نشده‌اند که اتریوم بهترین مکان برای راه‌اندازی فروشگاه NFT است.

در همین حال، شبکه‌هایی مانند کاردانو و سولانا در حال نفوذ به قلمرو NFT‌ها هستند و سولانا حتی امسال یک بودجه ۵ میلیون دلاری را برای تولیدکنندگان محتوا و طرفداران آنها در اکوسیستم خود اختصاص داد. اگرچه کاردانو به اندازه سولانا جسورانه به سمت NFTها قدم نگذاشته، اما این شبکه هم در حال پیشرفت است. پس از هاردفورک موفق آلونزو که قراردادهای هوشمند را فعال کرد، کاردانو اولین پروژه NFT خود را نیز راه‌اندازی کرد.

بلاکچین‌های لایه اول مانند سولانا و کاردانو با ارائه جایگزینی برای کارمزد بالای تراکنش‌ها در شبکه اتریوم، موانع ورود به حوزه NFT را برای مخاطبان وسیعی کاهش داده‌اند. این پلتفرم‌ها همچنین در بین توسعه‌دهندگانی که بر روی وب ۳ کار می‌کنند، موقعیت بسیار خوبی دارند؛ چون عواملی مانند هزینه، سرعت و رشد جامعه در مراحل توسعه، به‌ویژه برای پروژه‌های جدید، حیاتی هستند.

در نتیجه، سولانا و کاردانو می‌توانند در بلندمدت به پلتفرم‌های بسیار پرکاربرد در اکوسیستم NFT تبدیل شوند و با راه‌اندازی محصولات منحصربه‌فرد در شبکه‌های خود، کاربران بسیاری را به خود جذب کنند. به این ترتیب و با ظهور پروتکل‌های جدید، پیچیدگی‌های وب ۳ از بین می‌روند و طی چند سال آینده، NFT‌ها می‌توانند به یکی از بزرگترین ابزارهای فناوری بلاکچین و نه فقط در شبکه اتریوم تبدیل شوند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

2 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments

بایننس ازحوزه متاورس عقب مانده

سولانا تیزپا، کاردانو کند، وای متاورس ها پیشرو .عجب بازاری