دریافت اینماد برای تمامی کسب و کارهای اینترنتی الزامی شد!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با انتشار اطلاعیه مهمی در خصوص اجرای الزام اینماد کسب ‌و کارهای اینترنتی برای پرداخت‌یارها، به بیان ابعاد مختلفی از موضوع پرداخت.

به گزارش ایبِنا و به نقل از روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، پیرو ابلاغ اجرای الزام اینماد کسب‌ و کارهای اینترنتی برای پرداخت‌یارها توسط متولی شبکه پرداخت کشور و طرح برخی مباحث غیرکارشناسی در فضای مجازی در این زمینه، موارد زیر جهت استحضار فعالان اقتصادی، کسب‌ و کارهای اینترنتی و تنویر افکار عمومی تقدیم می‌‌گردد:

۱. طبق قوانین و مقررات، کسب‌ و کارهای اینترنتی برای فعالیت ملزم به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد) و رعایت الزامات قانون تجارت الکترونیکی هستند که هدف اصلی آن، رعایت الزامات قانونی کشور در حوزه‌های مختلف مثل سلامت، اقامت، آموزش، حوزه پولی و مالی و …، جلوگیری از بروز تخلفات و نابسامانی در این حوزه‌‌ها و نهایتاً حفظ حقوق مصرف‌‌کننده است. بنابراین، کسب ‌و کارهای اینترنتی مستقل از این‌که بعداً درگاه پرداخت خود را از شرکت‌های PSP، پرداخت‌یار یا ترکیبی از آنها دریافت کنند، نیازمند دریافت اینماد هستند. از جمله این‌که غالب شرکت‌‌های PSP و پرداخت‌یارها هم خودشان بر اساس مجوز قانونی که در این زمینه از بانک مرکزی گرفته‌‌اند، اقدام به دریافت اینماد نموده‌اند.

۲. همواره یکی از مطالبات به حق کسب ‌و کارهای شناسنامه‌‌دار و قانونمند، به‌ویژه کسب‌ و کارهای اینترنتی و همچنین عموم مصرف‌کنندگان، ساماندهی فعالیت کسب ‌و کارهایی است که بدون اخذ مجوزهای قانونی، اقدام به فعالیت می‌کنند و با این کار موجب بر هم زدن فضای رقابت و همچنین تضییع حقوق مصرف‌کنندگان می‌شوند. بنابراین، پرداخت‌یارها همان‌گونه که در مورد فعالیت پرداخت‌یاری، فعالیت شرکت‌‌های فاقد مجوز را نمی‌پذیرند، لازم است با پذیرش و تمکین به این قاعده کلی، از ارائه خدمت به کسب‌ و کارهای فاقد مجوزهای قانونی در حوزه‌های دیگر نیز پرهیز نمایند.

۳. الزام ارائه درگاه‌های پرداخت اینترنتی (اعم از شرکت‌های PSP و پرداخت‌یار) به داشتن اینماد به عنوان مجوز کسب‌ و کارهای اینترنتی، سابقاً در مصوبه شورای امنیت کشور، سپس در مقررات مبارزه با پولشویی و نهایتاً در قانون پایانه‌های فروشگاهی به صراحت بیان شده است. این تکلیف قانونی در مورد شرکت‌های PSP از اواخر سال ۱۳۹۸ اجرایی شد، ولی در مورد پرداخت‌یارها، با توجه به شرایط خاص و لزوم ایجاد برخی زیرساخت‌ها، از اواخر سال گذشته در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت و پس از برگزاری جلسات توجیهی و ارائه فرصت کافی، بالاخره توسط شرکت شاپرک به شرکت‌های پرداخت‌یار ابلاغ شده است. لازم به ذکر است این تکلیف قانونی بارها توسط مراجع نظارتی از جمله معاونت پیشگیری از جرم قوه قضائیه، سازمان بازرسی کل کشور، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و …، مورد پیگیری قرار گرفته و عملکرد مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به عنوان متولی ساماندهی کسب‌ و کارهای اینترنتی و بانک مرکزی به عنوان متولی ساماندهی شبکه پرداخت کشور زیر سوال رفته است، ولی به جهت رعایت اصل تدریج، ابتدا شرکت‌های PSP و سپس پرداخت‌یارها و هم‌اکنون نیز صرفاً درگاه‌های جدید پرداخت‌یارها در دستور کار قرار گرفته است و فعلاً حتی شامل درگاه‌های پرداخت قبلی شرکت‌های پرداخت‌یار نیز نمی‌شود.

۴. بدیهی است، اجرای یک تکلیف قانونی برای بخشی از شبکه پرداخت (شرکت‌های PSP) و عدم اجرای آن برای بخش دیگر (شرکت‌‌های پرداخت‌یار)، با توجه به کارکرد کاملاً مشابه درگاه پرداخت اینترنتی دریافتی از هر یک از این دو طریق برای یک کسب ‌و کار اینترنتی، اولاً مخل رقابت بین دو بخش شبکه پرداخت بوده است و موجب مهاجرت متقاضیان از یک بخش به بخش دیگر خواهد شد و ثانیاً امکان ساماندهی و نظارت کارآمد بر فضای تجارت الکترونیکی کشور که مطالبه مؤکد رهبر معظم انقلاب اسلامی (حفظه ا…) و مقامات عالی نظام است را از بین خواهد برد. چنانچه هم‌اکنون کسب‌ و کارهای اینترنتی متخلف که با اخطار دستگاه‌های ناظر در پنل نظارت، اینماد آنها تعلیق می‌شود، به دلیل عدم اجرای اینماد برای شرکت‌های پرداخت‌یار، اقدام به دریافت درگاه پرداخت از شرکت‌های پرداخت‌یار نموده و به تخلفات و فعالیت‌های غیرقانونی خود ادامه می‌دهند که به هیچ عنوان قابل پذیرش و ادامه نیست.

۵. در پایان لازم به ذکر است، با سیستمی‌سازی فرآیند اعطای اینماد از دو سال گذشته و حذف بررسی‌های کارشناسی، میانگین زمان اعطای اینماد به کمتر از یک روز کاهش یافته که این موضوع توسط مرکز ملی فضای مجازی هم مورد بررسی و راستی‌آزمایی قرار گرفته و صحت آن به طور مکتوب توسط رئیس مرکز ملی فضای مجازی به رئیس جمهور محترم اعلام شده است. به این ترتیب، دریافت اینماد ظرف چند ساعت برای تمامی کسب‌ و کارهای قانونمند امکان‌پذیر است و گواه آن، افزایش دو برابری اعطای اینماد در سال گذشته است. همچنین با توجه به ارتباط برخط با سامانه مجوزهای مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین مجوزهای دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هیچ‌گونه نگرانی در زمینه کسب ‌و کارهای مذکور وجود ندارد. بنابراین، انتظار می‌رود پرداخت‌یارها با تمکین به قوانین و مقررات جاری کشور، با پرهیز از ارائه خدمت به کسب‌ و کارهای فاقد مجوزهای قانونی، از ادامه نابسامانی، تضییع حقوق مصرف‌کننده و اختلال در فضای رقابت و محیط کسب ‌و کار کشور جلوگیری نمایند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments