السالوادور بیت کوین را به عنوان ارز رایج و قانونی کشور می‌پذیرد!

زمان مطالعه: 3 دقیقه

نجیب ابوکیله (Nayib Bukele‎)، رئیس جمهور السالوادور، در کنفرانس بیت کوین ۲۰۲۱ در میامی فلوریدا اعلام کرد که قصد دارد با قانون‌گذاری بیت کوین (BTC) این ارز دیجیتال را به عنوان یک ارز قانونی و رایج در کشور بپذیرد.

اگر این طرح توسط کنگره السالوادور تصویب شود، این کشور اولین کشور جهان خواهد بود که بیت کوین را به رسمیت می‌شناسد. در این صورت، بیت کوین در کنار دلار آمریکا به عنوان واحد پول رسمی السالوادور استفاده خواهد شد.

به گفته ابوکیله، استفاده از بیت کوین می‌تواند ارسال پول به داخل کشور را برای آن دسته از شهروندانی که در خارج از السالوادور زندگی می‌کنند، بسیار آسان‌تر کند.

ابوکیله گفت:

این امر در كوتاه مدت باعث اشتغال‌زایی و كمك به تامین مالی هزاران شهروند این کشور که در خارج از اقتصاد رسمی هستند، خواهد شد

و افزود:

این امر همچنین می‌تواند باعث افزایش سرمایه‌گذاری در كشور شود.

رئیس جمهور السالوادور اظهار داشت که این طرح را هفته آینده به کنگره کشور ارسال خواهد کرد. به گفته ابوکیله، در صورت تصویب، این قانون می‌تواند امکان دسترسی به خدمات مالی را برای ۷۰ درصد از شهروندان السالوادور که حساب بانکی ندارند، فراهم کند.

در حال حاضر، اقتصاد السالوادور تا حد زیادی به حواله‌ها یا پول‌های ارسالی از خارج از کشور متكی است كه حدود ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این كشور را تشكیل می‌دهد.

بیش از دو میلیون نفر از شهروندان السالوادور در خارج از کشور زندگی می‌کنند که همچنان ارتباط خود را با محل تولد خود حفظ کرده و سالانه بیش از ۴ میلیارد دلار به این کشور ارسال می‌کنند.

این در حالی است که راه‌های معمول ارسال پول به داخل کشور با کسر کارمزدهای بالا همراه است. علاوه بر این، انجام تراکنش‌ها ممکن است حتی روزها طول بکشد و گاهی اوقات نیاز است شخص به صورت حضوری وجوه را دریافت کند.

به گفته ابوکیله، استفاده از بیت کوین می‌تواند با حل این مشکلات، زندگی و آینده میلیون‌ها نفر را بهبود بخشد. با این حال، وی جزئیات بیشتری در مورد نحوه عملکرد این طرح ارائه نداد.

رئیس جمهور السالوادور به جمع چشم لیزری‌ها پیوست!

در حالی که السالوادور کوچکترین کشور آمریکای مرکزی است، رئیس جمهور این کشور در حال حاضر خطرناک‌ترین چشم‌ها را در میان رهبران جهان دارد.

نجیب ابوکیله، رئیس جمهور ۳۹ ساله السالوادور پس از اعلام کردن طرح پیشنهادی خود مبنی بر پذیرش بیت کوین به عنوان ارز رایج و قانونی کشور، به جمع چشم لیرزی‌ها در توییتر پیوست و به این ترتیب، حمایت خود از بیت کوین را به ۲٫۵ میلیون دنبال‌کننده خود نشان داد.

elsalvador-bitcoin-legal-tender

بیت کوین که یک دارایی مجازی است و هیچ ارتباط مستقیمی با اقتصاد واقعی ندارد، طی سال‌ها نوسانات قیمتی زیادی را تجربه کرده است.

در حال حاضر، بیشتر بانک‌های مرکزی جهان امکان ایجاد ارزهای دیجیتال اختصاصی خود را بررسی می‌کنند. در ماه آوریل، بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد که در حال بررسی راه‌اندازی یک ارز دیجیتال است که در کنار پول نقد و سپرده‌های بانکی بتوان از آن استفاده کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments