هکرها کریم فایننس را پاتوق کرده‌اند!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به نظر می‌رسد پروژه‌های مالی غیرمتمرکز (دیفای) همچنان هدف محبوبی برای هکرها هستند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال کریم فایننس (Cream Finance) روز چهارشنبه هدف حمله وام سریع (Flash Loan) قرار گرفت که طی آن، هکرها موفق به سرقت بیش از ۱۳۰ میلیون دلار از این پروتکل دیفای شدند.

شرکت تجزیه و تحلیل داده‌های بلاکچینی پک‌شیلد (PeckShield) با گزارش شناسایی این حمله، اعلام کرد که وجوه مسروقه بیشتر شامل توکن Cream و سایر توکن‌های مبتنی بر اتریوم بوده‌اند.

در حمله وام سریع، مهاجم قراردادهای هوشمند آسیب‌پذیر را با هدف ایجاد فرصت آربیتراژ (arbitrage) برای خود، مورد بهره‌برداری قرار می‌دهد. این کار معمولا با تغییر ارزش نسبی یک جفت معاملاتی با سیل قراردادها و با استفاده از توکن‌های قرض گرفته شده انجام می‌شود.

لازم به ذکر است که در سال جاری میلادی، این سومین باری است که پلتفرم کریم فایننس قربانی هک می‌شود. این پلتفرم دیفای پیش‌تر در ماه‌های فوریه (سرقت ۳۷٫۵ میلیون دلار) و آگوست (سرقت ۱۹ میلیون دلار) نیز هدف حمله وام سریع قرار گرفته بود.

در پی آخرین حمله، تالارهای گفتمان کریم فایننس متوقف شده است. تیم کریم فایننس با انتشار توییتی اعلام کرده که جزئیات این حمله در حال بررسی است. پیام‌های کاربران در توییتر حاکی از آن است که آنها نسبت به سابقه ضعیف کریم فایننس در مورد حفظ امنیت وجوه کاربران بسیار خشمگین هستند.

اگرچه امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای به دلیل ایجاد انقلاب در امور مالی سنتی و ترویج شمول مالی در میان کاربران، مورد ستایش قرار گرفته است، اما سابقه این صنعت در مورد حمایت از مشتریان بسیار ضعیف بوده است.

به گزارش پلتفرم کریپتوسک (CryptoSec)، تا تاریخ ۱۶ سپتامبر در مجموع ۶۳ حمله به پلتفرم‌های دیفای انجام شده که مجموع وجوه سرقتی از آنها حدود ۱٫۲ میلیارد دلار بوده است. برآوردها نشان می‌دهند که سومین حمله هکری به کریم فایننس، سومین هک بزرگ تاریخ دیفای نیز بوده است. در صدر این فهرست، پلتفرم‌های پلی‌نتورک (PolyNetwork) و کامپاند (Compound) قرار دارند.

داده‌های بازار نشان می‌دهند که به دنبال انتشار اخبار مربوط به هک کریم فایننس، قیمت توکن CREAM سقوط قابل‌توجهی را تجربه کرده و با بیش از ۳۷ درصد افت به حدود ۱۰۰ دلار کاهش یافته است.

cream-finance-hacked-for-130m
نمودار کندل یک روزه قیمت ارز دیجیتال کریم فایننس (CREAM).
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments