مدیرعامل توانیر درباره ورود گسترده دستگاه‌های غیرمجاز رمزارز از چین هشدار داد!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش خبرگزاری فارس، مدیرعامل توانیر در مورد ورود دستگاه‌های غیرمجاز استخراج رمزارز از چین به کشور به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هشدار داد.

محمدحسن متولی‌زاده، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت توانیر، در مورد احتمال افزایش ورود دستگاه‌های غیرمجاز استخراج رمزارز و لزوم در نظر گرفتن تمهیدات سخت‌گیرانه‌تر به علی مویدی خرم‌آبادی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نامه نوشت.

در این نامه مورخ ۲۸ تیرماه امسال، آمده است:

«با عنایت به اخبار منتشره در رسانه‌های کشور چین و همچنین رسانه‌های جهانی، دولت چین در حال اعمال سیاست‌های بسیار سخت‌گیرانه جهت ممنوعیت استخراج رمزارزها در چین می‌باشد و این امر باعث خروج اکثریت قریب به اتفاق دستگاه‌های استخراج رمزارز از کشور مذکور خواهد شد که بیش از ۵۰ درصد ظرفیت استخراج رمزارزها در کل دنیا را به خود اختصاص داده است.

از آن‌جایی که قیمت حامل‌های انرژی در ایران به صورت یارانه‌ای و ناچیز در مقایسه با قیمت‌های جهانی عرضه می‌شود، احتمال ورود تعداد زیادی از دستگاه‌های مذکور از چین به کشورمان از طریق مبادی غیررسمی در هفته‌های پیش رو بسیار بالا ارزیابی می‌شود. لذا، با توجه به تبعات زیان‌بار اقتصادی، اجتماعی و امنیتی این مساله، خواهشمند است دستور فرمائید در روزها و هفته‌های آتی تمهیدات سخت‌گیرانه‌تری به منظور جلوگیری از ورود غیرقانونی دستگاه‌های استخراج رمزارز به کشور معمول فرمایند.»chinese-miners-moving-to-iran

مسئولان دولت معتقدند بیش از ۳ درصد برق مصرفی کشور توسط ماینرهای رمزارز استفاده می‌شود. در حال حاضر، برخی از شرکت‌ها با دریافت ثبت سفارش از وزارت صمت و تأمین ارز نیمایی از بانک مرکزی اقدام به ورود دستگاه‌های استخراج رمزارز می‌کنند که مصرف برق آنها فشار مضاعفی به شبکه برق وارد می‌کند که از سوی مسئولان وزارت نیرو پیش‌بینی نشده است.

در ماه‌های اخیر، به دلیل تشدید گرمای هوا مصرف برق افزایش یافته و از آن‌جایی که تولید برق تکافوی مصرف را نمی‌کند، شاهد قطعی برق در مناطق مختلف کشور هستیم.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments