نشانه‌های تشکیل کف قیمت بیت کوین!

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بیت کوین ممکن است پس از افزایش 25 درصدی، بر اساس چندین سیگنال بازار، در روند نزولی و سقوطی دیگر قرار بگیرد.

دریافت ۳۰,۰۰۰ شیبا رایگان
فقط با ثبت نام در صرافی ارز پلاس ۳۰,۰۰۰ شیبا هدیه بگیر!

دریافت جایزه

به گزارش سایت کوین تلگراف، قیمت بیت کوین پس از کاهش به حدود 17500 دلار در 18 ژوئن، تقریباً 25 درصد افزایش یافته است، روند صعودی‌ای که پس از اصلاح 75 درصدی آن از اوج تاریخی خود در نوامبر 2021 یعنی 69000 دلار، رخ داد.

bitcoin-price-is-forming-bottom
نمودار قیمت روزانه BTC/USD

با این حال و علی‌رغم این روند بهبود، به دلیل بادهای مخالف اقتصاد کلان (افزایش نرخ تورم و غیره) و سقوط بسیاری از شرکت‌های ارز دیجیتال برجسته مانند Three Arrows Capital، Terra و سایرین، خطرات تداوم نزولی همچنان وجود دارد.

اما برخی از شاخص‌های دیگر، سناریوی متفاوتی را نشان می‌دهند و به نظر می‌رسد که چشم‌انداز نزولی بیت‌ کوین نسبت به سطح قیمت فعلی حداقل است.

بازگشت از منطقه اشباع فروش

اولین نشانه از کف قیمت بیت کوین، در شاخص قدرت نسبی (RSI) هفتگی آن منعکس شده است. قابل ذکر است که RSI هفتگی بیت کوین پس از سقوط به زیر 30 در هفته 13 ژوئن، در منطقه فروش اشباع قرار گرفت. این اولین باری است که RSI از دسامبر 2018 به منطقه اشباع فروش سقوط می‌کند. جالب اینکه بیت کوین در آن زمان به روند صعودی بازار نزولی خود پایان داده و در شش ماه آینده بیش از 340 درصد افزایش یافت و به 14000 دلار رسیده بود. در نمونه‌ای دیگر، RSI هفتگی بیت کوین در هفته شروع 9 مارس 2020 به 30 کاهش یافت.

bitcoin-price-is-forming-bottom
نمودار قیمت هفتگی BTC/USD که رابطه پایین بازار RSI را نشان می‌دهد.

شاخص NUPL بیت کوین به بالای صفر حرکت می کند

یکی دیگر از نشانه‌های پایین بودن قیمت بیت کوین از شاخص سود و زیان خالص (NUPL) آن ناشی می‌شود. NUPL تفاوت بین ارزش بازار و ارزش واقعی تقسیم بر ارزش بازار است که به صورت یک نسبت نشان داده می‌شود. در این نسبت، رقم بالاتر از صفر به معنای سود سرمایه‌گذاران است. هرچه این عدد بیشتر باشد، سود سرمایه‌گذاران بیشتر است. در 21 ژوئیه، بیت کوین NUPL زمانی که قیمت آن در حدود 22000 دلار نوسان داشت، به بالای صفر رسید. از لحاظ تاریخی، چنین تلنگری با افزایش قیمت بیت کوین همراه بوده است. نمودار زیر همین نکته را نشان می‌دهد.

bitcoin-price-is-forming-bottom
عملکرد BTC/USD بر اساس NUPL از سال 2009

سودآوری ماینینگ

سومین نشانه تشکیل یک کف توسط بیت کوین از یک شاخص زنجیره‌ای به نام Puell Multiple می‌آید. Puell Multiple سودآوری ماینینگ‌ها و تأثیر آن بر قیمت‌های بازار را بررسی می‌کند. این اندیکاتور با اندازه‌گیری نسبت انتشار روزانه کوین به دلار و میانگین متحرک 365 روزه انتشار روزانه کوین به دلار، این کار را انجام می‌دهد.

بررسی Puell Multiple نشان می‌دهد که سود ماینینگ در مقایسه با میانگین سالانه بالا است که نشان می‌دهد استخراج‌کنندگان خزانه بیت کوین خود را نقد می‌کنند تا درآمد را به حداکثر برسانند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments