اتاق بازرگانی تهران: ۷ میلیون نفر در ایران رمزارز خریده‌اند!

زمان مطالعه: 2 دقیقه

با وجود آن‌که آمار دقیقی از فعالیت ایرانیان در حوزه رمزارز وجود ندارد، اما به نظر می‌رسد حدود ۷ میلیون ایرانی در این حوزه وارد شده‌اند.

به گزارش ایسنا، با وجود آن‌که دولت در ماه‌های گذشته تلاش کرده لااقل در حوزه استخراج رمزارزها مجوزهایی صادر کند و این کار را به دو بخش قانونی و غیرقانونی تقسیم نماید، اما همچنان آمار دقیقی از تعداد ماینرهای فعال در ایران وجود ندارد و حتی با افزایش قطعی برق در فصل گرم امسال، انگشت اتهام به سمت آنها رفت.

در کنار آن، با توجه به نبود متولی مشخص برای رمزارزها، مشخص نیست مردمی که قصد ورود به این حوزه را دارند، پول خود را باید در اختیار کدام صرافی قرار دهند و آیا اساسا دولت امکان نظارت بر این حوزه را دارد یا خیر.

با وجود تمام این گمانه‌زنی‌ها، به نظر می‌رسد تعداد افرادی که در ایران نسبت به خرید و فروش رمزارزها اقدام کرده‌اند، از چند میلیون نفر عبور کرده است.

فرزین فردیس، عضو اتاق بازرگانی تهران، در این رابطه می‌گوید:

من فکر می‌کنم در شرایط تازه و بعد از تجربه ریزش‌های اخیر در بازار رمزارزها، هیجانات پیوستن به این بازار در مردم فروکش خواهد کرد و افراد با آگاهی بیشتر وارد این بازار می‌شوند.

این فعال اقتصادی افزود:

در واقع در آینده‌ای نزدیک، افراد بیشتری به این جمع‌بندی می‌رسند که باید بازی کردن در زمین رمزارزها را یاد بگیرند و نیاز به آگاهی دارند.

این تحلیل‌گر حوزه آی‌تی در پاسخ به این پرسش که نداشتن آمار مشخص چگونه می‌تواند بر این بازار در ایران اثر بگذارد، توضیح داد:

دولتی‌های ما، ماینینگ را تبدیل به امری زیرزمینی کردند. متاسفانه وزارت نیرو با این مساله به صورت قهری برخورد کرد و تعداد زیادی از افراد را از فعالیت شناسنامه‌دار و قانونی دور و آن‌ها را به ادامه دادن در بستری غیرشفاف تشویق کرد.

فردیس همچنین درباره آمار تعداد افرادی که در ایران رمزارز خریداری کرده‌اند، گفت:

سناریوهای مختلفی درباره کسانی که اقدام به خرید و فروش رمزارز کرده‌اند، با تخمین‌های متعددی وجود دارد. من فکر می‌کنم بین ۷ تا ۸ میلیون ایرانی، احتمالا مقداری دارایی از جنس رمزارز دارند.

به گفته فردیس، این تخمین‌ها ریشه در تعداد اکانت‌های فعال در صرافی‌های ارز دیجیتال دارد:

بر اساس آمارهای اعلام شده، ۲٫۵ میلیون اکانت در این صرافی‌ها وجود دارد که به نظر می‌رسد هر کس اکانتی در این صرافی‌ها دارد، احتمالا برای اطرافیانش هم خرید و فروش می‌کند؛ چون افراد کمی دانش آی‌تی برای ورود به بستر صرافی ارز دیجیتال دارند. بنابراین، هر نفر احتمالا برای حدود ۳ نفر از اطرافیانش هم خرید و فروش می‌کند که این استدلال ما را به حدود ۷ میلیون نفر می‌رساند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments