قیمت لحظه ای استکس (بلاک استکس) + نمودار قیمت 🖥️ آذر ۱۴۰۲

Stacks
STX
رتبه: 53
$ 0.972588
49,190 تومان
2.53%
ارزش کل بازار
$ 1,390,084,561
حجم معاملات 24 ساعته
$ 38,220,963
عرضه در گردش
1,427,291,913 STX
عرضه کل
1,818,000,000 STX


درباره استکس (بلاک استکس)

ارز دیجیتال استکس (Stacks)

استکس (Stacks) یک راه‌حل بلاکچینی لایه اول است که با هدف اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز (DApps) در شبکه بیت کوین طراحی ‌شده است. با استفاده از پلتفرم استکس، قراردادهای هوشمند بدون تغییر هیچ‌ یک از ویژگی‌های قدرتمند خود، از جمله امنیت و ثبات، به شبکه بیت کوین منتقل می‌شوند.
برنامه‌های غیرمتمرکز، برنامه‌های متن‌باز هستند که توسعه‌دهندگان از طریق آنها می‌توانند اموری را انجام دهند که در یک برنامه معمولی امکان‌پذیر نیست. از آنجایی که استکس از بیت کوین به ‌عنوان لایه پایه جهت ثبت اطلاعات استفاده می‌کند، می‌توان مطمئن بود که داده‌ها در امن‌ترین بلاکچین موجود، یعنی بلاکچین بیت کوین، ذخیره می‌شوند.
پلتفرم استکس در ابتدا با نام بلاک استک (Blockstack) آغاز به کار کرد، اما در اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی به Stacks تغییر نام داد تا این پروژه متن‌باز را از بلاک استک پی‌بی‌سی (Blockstack PBC) –شرکتی که پروتکل‌های اصلی را ساخته است– جدا کند. شبکه اصلی استکس ۲.۰ در ژانویه سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد.
استکس زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند جدیدی به نام کلریتی (Clarity) را معرفی کرده که به لطف سینتکس بدون ابهام آن، به صورت ایمن و با کاربری ساده و آسان طراحی ‌شده است. از این زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند محور، برای توسعه بلاکچین الگوراند (Algorand) نیز استفاده ‌شده است.
پلتفرم استکس با ارز دیجیتال STX پشتیبانی می‌شود. از جمله کاربردهای این ارز دیجیتال می‌توان به اجرای قراردادهای هوشمند، پردازش تراکنش‌ها و ثبت دارایی‌های دیجیتال جدید در بلاکچین استکس ۲.۰، اشاره کرد.
استکس به دنبال این است که نقاط قوت بیت کوین را، بدون نیاز به فورک یا تغییر بلاکچین اصلی، با قابلیت‌های اضافی توسعه دهد. برای انجام این کار، استکس از اتصال مستقیم به بلاکچین بیت کوین از طریق سازوکار اجماع اثبات انتقال (PoX) استفاده می‌کند. در این پروتکل اجماع، ماینرها برای ضرب توکن‌های STX جدید باید بیت کوین پرداخت کنند. علاوه بر این، در این مدل دارندگان توکن STX می‌توانند با ذخیره توکن‌های STX، به ‌عنوان پاداش بیت کوین رایگان دریافت نمایند.
قیمت ارز دیجیتال استکس در اکتبر سال ۲۰۱۹ در حدود ۰٫۲۱ دلار بود. به تدریج قیمت توکن STX کاهش پیدا کرد تا اینکه در ماه آگوست سال ۲۰۲۰ توانست دوباره به قیمت گذشته خود بازگردد. با شروع سال ۲۰۲۱ و همزمان با رالی ارزهای دیجیتال، استکس هم سوار بر موج این بازار گاوی شد و در ۵ آپریل، قیمت Stacks توانست به بالاترین رقم تاریخی خود یعنی ۲٫۸۲ دلار برسد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

2130 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments